Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler i dioda nadawcza podczerwieni

xŁolesxxx 30 Kwi 2008 20:41 3607 24
  • #1 30 Kwi 2008 20:41
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Witam w helpie Bascom znalazłem schemat podłączenia nadajnika podczerwieni, do nadawania kodu Rc5, ale nie wiem na jakiej częstotliwości on pracuje, czy to zależy od częstotliwości taktowania procesora i czy w jakiś sposób można to policzyć.

• Pomocny post
    #2 30 Kwi 2008 23:29
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

zamiast zastanawiać się od czego zależy częstotliwość nośna jeśli chodzi o kod RC5 to poprostu może lepiej coś poczytać o tym standardzie a wszystko się wyjaśni. W google można znaleźć taki np jeden z wielu linków, który może się okazać dla ciebie bardzo pomocny w zrozumieniu tegoż zagadnienia

http://www.ustr.net/infrared/infrared1.shtml

pozdrawiam

• #3 30 Kwi 2008 23:50
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Czyli generator impulsów jest włączany przez procesor nadający jakiś kod?

• #4 01 Maj 2008 00:27
    mirekk36
    Poziom 42  

można to zrobić na wiele różnych sposobów, nawet dając jakiś generatorek na NE555 na zewnątrz procesora. Ale po co się bawić jak wszystko można załatwić w jednym procku bez problemu. Tym bardziej jeśli używasz Bascom'a. Zauważ, że tam masz jasno podane do jakiego wyjścia trzeba podłączyć tę diodę nadawczą. Nie jest to przypadkowe - bo właśnie to wyjście sprzętowo generuje nam nośną a procedury Bascoma tylko odpowiednio ją modulują - ot cała zabawa.

• #5 01 Maj 2008 01:08
    MES Mariusz
    Poziom 36  

xŁolesxxx napisał:
    Witam w helpie Bascom znalazłem schemat podłączenia nadajnika podczerwieni, do nadawania kodu Rc5, ale nie wiem na jakiej częstotliwości on pracuje, czy to zależy od częstotliwości taktowania procesora i czy w jakiś sposób można to policzyć.

Jedną z zalet BASCOM-a jest to, że nie trzeba wiedzieć, jak coś ma działać, żeby działało.

W helpie Bascoma odnajdziesz opisy instrukcji RC5SEND oraz GETRC5. Zbuduj sobie najpierw odbiornik kodu RC5 ( np. ten ), odczytaj sobie komendy i adresy dla kilku klawiszy, a następnie zbuduj nadajnik wg schematu, i spróbuj wysyłać odpowiednie pary komend i adresów w kierunku odbiornika, np. telewizora. Powinno działać. Nawet jeśli nie do końca wiesz jak ;-)

Częstotliwość pracy ważna jest w przypadku modułu odbiorczego, np. TFMS5360. Dowolna dioda nadawcza IRED powinna poradzić sobie z dowolnymi częstotliwościami wykorzystywanymi w pilotach zdalnego sterowania.

• #6 01 Maj 2008 09:07
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Ja chce zbudować również odbiornik i potrzebuje wiedzieć na jakiej częstotliwości pracuje ten nadajnik?

• #7 01 Maj 2008 09:54
    mirekk36
    Poziom 42  

jeśli chcesz sobie zbudować nadajnik i odbiornik i chcesz to zrobić na procku i chcesz to sam od początku do końca oprogramować to lepiej użyj takiego języka programowania jak asembler albo C

... ale jeśli chcesz to zrobić w Bascomie i to w oparciu o jego standardowe gotowe polecenia to tak jak wspominał kolega powyżej wcale od strony programistycznej nie jest istotne na jakiej częstotliwości pracuje bo nie będziesz miał z tym styczności. W odbiorniku wystarczy z kolei posłużyć się poleceniem GETRC5 - i to "cały odbiornik"

z drugiej strony dziwię się trochę bo podałem ci na początku b.dobry link do stronki, gdzie standard RC5 wyłożony jest pięknie, wręcz metodą łopatologiczną i z obrazkami. Sam od tego zaczynałem poznając RC5 a później inne standardy kodowania. Tam masz wszystkie informacje, a ty wciąż z uporem nie powiem kogo twierdzisz:

Cytat:
    "potrzebuje wiedzieć na jakiej częstotliwości pracuje ten nadajnik"

więc o co chodzi? chyba że nie potrafisz sprecyzować tego o co chcesz dopytać ???

jeszcze raz, żebyś ogarnął całość jeśli chodzi o Bascom:

1. NADAJNIK - bierzesz procka i w dużym uproszczeniu oczywiście stosujesz w nim polecenie:

Code:
    Syntax

RC5SEND togglebit, address, command

które w zależności od twojego naciśniętego klawisza wytransmituje przez diodę nadawczą IR jak widzisz powyżej pewien adres i pewną komendę , które mogą być przez ciebie w dowolny sposób ustalone - jakie chcesz (jak widzisz tylko to jedno polecenie zadba wewnątrz o wszystko - procedury generujące nośną o odp. częstotliwości itp itd. Czyli o to wszystko co trzeba by było samemu napisać od początku w asemblerze lub C)

2. ODBIORNIK - bierzesz procka i również w dużym uproszczeniu, stosujesz w nim polecenie:

Code:
    Syntax

GETRC5( address, command )

które to polecenie odbierze z towjego nadajnika wysłany adres i komendę(command) i będziesz mógł w oparciu o te dane zrobić co zechcesz, np zapalić diodę LED, włączyć / wyłączyć przekaźnik itp

• #8 01 Maj 2008 10:02
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Gdy poszedłem do sklepu sprzedawca zapytał jaki to ma być odbiornik z jaką częstotliwością ma odbierać no i właśnie dlatego chciałem wjedzie z jaka częstotliwością jest ten sygnał nadawany.

• Pomocny post
    #9 01 Maj 2008 10:25
    mirekk36
    Poziom 42  

aaa no to trza tak było odrazu - zawsze troszkę więcej szczegółów - chodzi ci więc o sam odbiornik IR, który podłącza się do procka.

ale to nie tłumaczy tego, że w linku który ci podałem nie zauważyłeś wartości nośnej dla RC5 czyli 36kHz ;)

a jeśli chodzi o odbiorniczki to nawet jeśli nie ma w sklepie na 36 to spokojnie można wiąć na 27, 38, 35 lub podobny... bo one i tak wykazują w miarę dużą tolerancję. Chyba, że będziesz chciał sterować czymś z maksymalnie dużej odległości i przy niedużej mocy diody nadawczej - to wtedy pewnie, że warto wziać dla RC5 ten na 36kHz

• #10 01 Maj 2008 10:37
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

A czy tą częstotliwość (nadawania) można zmienić ?

• #11 01 Maj 2008 10:56
    MES Mariusz
    Poziom 36  

xŁolesxxx napisał:
    A czy tą częstotliwość (nadawania) można zmienić ?

Inne protokoły (zobacz w manualu na instrukcję SONYSEND) być może wykorzystują inne częstotliwości. Dla RC5 masz 36kHz. I nie musisz w to specjalnie wnikać ;-)

• #12 01 Maj 2008 11:01
    mirekk36
    Poziom 42  

jak chcesz to możesz sobie zmienić ale jak pisałem sam musisz sobie napisać wszystko a nie liczyć tylko na gotowe procedury Bascoma. Tylko czy tobie o to chodzi??? czy ty chcesz koniecznie zmieniać standard??? czy może nadal nie rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi?

• #13 01 Maj 2008 13:58
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

To było tylko takie pytanie nie muszę zmieniać tej częstotliwości, a o ile dobrze zrozumiałem to ta częstotliwości to szybkości dostarczania impulsów do diody.

Czy dioda nadawcza ma większy zasięg gdy ma większą moc (mW) ?

Istnieje funkcja "Zmień" i proszę z niej korzystać. Posty scaliłem. [c_p]

• #14 02 Maj 2008 09:42
    mirekk36
    Poziom 42  

xŁolesxxx napisał:
    To było tylko takie pytanie nie muszę zmieniać tej częstotliwości, a o ile dobrze zrozumiałem to ta częstotliwości to szybkości dostarczania impulsów do diody.

no można tak powiedzieć, chociaż, jest to tylko częstotliwość nośna (poczytaj sobie o tym gdzieś) a ona jest dopiero modulowana przez impulsy podawane z uC, które służą do przesyłania danych.

xŁolesxxx napisał:

oczywiście, że tak

... z tym, że proponuję ci abyś napisał choć mniej więcej jakie są założenia twojego wstępnego projektu to będzie można podpowiedzieć ci co i jak można uzyskać. Bo i tak pewnych granic jeśli chodzi o zasięg nie przekroczysz. I czasem nie jest wcale konieczne pakowania dużej mocy w diodę IR żeb uzyskać dobry efekt

pozdr

• #15 02 Maj 2008 09:44
    MES Mariusz
    Poziom 36  

xŁolesxxx napisał:

Tak, ale nie możesz przekroczyć mocy maksymalnej w impulsie. Ta moc (i odpowiadający jej prąd płynący przez diodę) tyczy się sterowaniu impulsowemu. Oznacza to, że podłączenie prądu na stałe (przekroczenie wspomnianego impulsu) spowoduje nieodwracalne uszkodzenie diody nadawczej IRED. Po szczegółowe informacje musisz zajrzeć do noty katalogowej diody ( www.elenota.pl ).

Dlatego na początek proponuję korzystanie ze schematu w helpie BASCOM-a. Tam wszystko wyliczone jest optymalnie.

• #16 02 Maj 2008 12:23
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Chciałem zrobić jakąś stację Meteorologiczną a transmisja w podczerwieni miała by służyć przekazywaniu informacji.

• #17 03 Maj 2008 12:47
    Balu
    Poziom 38  

Transmisja Ir z tacji meteo śmierdzi trochę, bo masz transmisję w jedną stronę tylko...
    Nie lepiej jakiegoś prostego radia użyć?

• #18 04 Maj 2008 15:30
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Masz na myśli moduł radiowy?

• #19 04 Maj 2008 15:41
    nsvinc
    Poziom 35  

Moduły radiowe: RFM12B 868MHz. DO kupienia w tme. W miare prosta obsługa....

• #20 04 Maj 2008 16:05
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Obsługuje transmisje w obie strony ?

• #22 04 Maj 2008 16:08
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

A jak się porozumiewa z mikro kontrolerem ?

• #23 04 Maj 2008 16:09
    nsvinc
    Poziom 35  

przez SPI. Radzę poszukać tych modułów na stronie TME, do opisu są dołączone datasheety, w których jest wszystko opisane.

• #24 04 Maj 2008 16:42
    xŁolesxxx
    Poziom 14  

Widzę że ten moduł ma zalecana napięcie do 3.8V czy uszkodzi go napięcie 5v?

• #25 04 Maj 2008 18:32
    Balu
    Poziom 38  

Pewnie pisze w datashecie coś w stylu "Absolute maximum ratings" albo coś w ten deseń:>

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson