Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zawór chłodzący do kominka

10 Maj 2008 08:19 3690 9
  • Poziom 9  
    Mam prośbę o podanie nazwy produktu bądź linka do sklepu z zaworem, który dobijałby wody do układu kominka gdy temperatura jest za wysoka
  • Poziom 13  
    no cóż powinieneś mieć dwie odrębne rzeczy :
    1. zawór dopełniający instalację - honeywell
    2. układ schładzania tzw. wężownica schładzająca.

Poziom płynu w instalacjach otwartych -- najtaniej zastosować zawór napełniający do spłuczki WC i zamontować go w naczyniu wyrównawczym .
    Układ schładzania - w kominkach nie spotkałem, nie wiem na ile możliwa jest adaptacja takiej wężownicy np. od kotła węglowego FERROLI .

Raczej nie polecam bezpośredniego dopuszczania wody do kominka w momencie przegrzewu -to może spowodować uszkodzenie ( poważne) kominka. Domieszanie zimnej wody dalej od wkładu ( np. w naczyniu) nie stanowi ryzyka ale i skuteczność jest tego żadna bo jak przypuszczam schładzanie jest potrzebne kiedy np. brak zasilania pompy obiegowej ....
    W kotłach węglowych ( tych lepszych) stosuje się schładzanie korpusu ale jest to jakby osobna instalacja - w razie potrzeby otwiera się zawór, zimna woda przepływa przez wężownicę wewnątrz kotła i spływa do kanalizacji.... czyli związku z instalacją grzewczą nie ma
  • Poziom 32  
    aawol napisał:
    Domieszanie zimnej wody dalej od wkładu ( np. w naczyniu) nie stanowi ryzyka ale i skuteczność jest tego żadna bo jak przypuszczam schładzanie jest potrzebne kiedy np. brak zasilania pompy obiegowej ....

Ale naczynie wzbiorcze masz połączone z kotłem rurą minimum 2"" i to przed pompą, więc zimna woda uzupełni tę wygotowaną.
  • Poziom 13  
    a dlaczego rura bezpieczeństwa ma mieć 2",
    do 25 kW wymagane jest fi 25 mm,
    do schładzania kominka możesz zastosować wężownicę bezpieczeństwa,
    takie rozwiązania jak się nie mylę posiada CTM

• Moderator na urlopie...
    Zawór jak zawór, ale możesz zastosować gotowe naczynie z zaworem uzupełniającym wymienionej tu firmy CTM lub takie jak na www.kratki.pl
    Zwykły zawór od spłuczki nie wytrzyma temperatury
  • Poziom 9  
    o to chodzi że klient już zakupił kominek i niestety nie ma w nim wężownicy chłodzącej.
    Naczynie wyrównawcze z automatycznym dobijaniem uzupełnia wodę tylko w przypadku jej braku (czyli gdy układ się przegrzewa), więc pomyślałem, że można założyć zawór termostatyczny z kapilarą, który dobijałby wodę do układu kominka przez powrót przy temperaturze około 95-100`C jeszcze przed przegrzewaniem układu więc chyba nie byłoby niebezpieczeństwa uszkodzenia kominka.

• Moderator na urlopie...
    snowy napisał:
    o to chodzi że klient już zakupił kominek i niestety nie ma w nim wężownicy chłodzącej.
    Naczynie wyrównawcze z automatycznym dobijaniem uzupełnia wodę tylko w przypadku jej braku (czyli gdy układ się przegrzewa), więc pomyślałem, że można założyć zawór termostatyczny z kapilarą, który dobijałby wodę do układu kominka przez powrót przy temperaturze około 95-100`C jeszcze przed przegrzewaniem układu więc chyba nie byłoby niebezpieczeństwa uszkodzenia kominka.

A przy jakiej temperaturze układ się przegrzewa ?