Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symetryzator antenowy powoduje zakłócenia obrazu?

raf02 15 Maj 2008 15:44 17000 6
  • #1 15 Maj 2008 15:44
    raf02
    Poziom 10  

Witam wszystkich uczestników forum elektroda.pl.:D Jest to mój pierwszy post na tym forum.
    Szukam wyjaśnienia dotyczącego używania symetryzatora. W domu jednorodzinnym zainstalowany jest rozdzielacz sygnału firmy KMB, który przekazuje sygnał z anteny siatkowej do 5 telewizorów. Rozdzielnik ten posiada wzmacniacz sygnału. Wcześniej używałem wraz z tym rozdzielnikiem antenę typu DEXTA ze wzmacniaczem, co powodowało pasy na obrazie spowodowane zbyt dużą siłą sygnału. Poradzono mi aby zainstalować antenę bez wzmacniacza, niestety wszystkie które miałem były ze wzmacniaczem. Usunąłem ten wzmacniacz z anteny siatkowej i przymocowałem przewód antenowy "na żywca" do śrubek jednocześnie przecinając ścieżkę w płytce wzmacniacza. Od tego czasu obraz zdecydowanie się poprawił, jednak powiedziano mi żebym założył symetryzator antenowy i w ten sposób połączył antenę z przewodem. Tak też zrobiłem, niestety obraz się od razu pogorszył, ukośne zakłócenia. Myślałem, że może symetryzator jakiś trefny kupiłem. Po wymianie dalej to samo. Dla ścisłości przy jednym tv jest zasilacz od tej anteny, która była ze wzmacniaczem, a zasila teraz rozgałęźnik. Antena znajduje się w odległości ok 15 km od przekaźnika na Czarnej Górze. Moje pytanie, co jest nie tak, że jak podłącze symetryzator to obraz się pogarsza? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Proszę użyć "zmień" i poprawić tytuł tematu zgodnie z wymogami punktów 11 i 11.1 regulaminu. [Mirek Z.]

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Maj 2008 15:59
    gregro
    Poziom 11  

Czy ten zasilacz zasila tylko rozgałęźnik czy także napięcie idzie dalej na wymontowany wzmacniacz. Przy tak małej odległości od nadajnika wszelkie wzmacniacze są niepotrzebne. Symetryzator zapewnia dopasowanie impedancji anteny 300ohm do przewodu koncentrycznego 75ohm. Spróbuj podłączyć antenę z symetryzatorem bezpośrednio pod TV i sprawdź jak śmiga.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 26 Maj 2008 20:36
    raf02
    Poziom 10  

gregro napisał:
    Czy ten zasilacz zasila tylko rozgałęźnik czy także napięcie idzie dalej na wymontowany wzmacniacz.

Tego do końca nie wiem, ale w rozgałęźniku trzeba było przeciąć jedną ścieżkę w płytce drukowanej, było to zaznaczone strzałką, żeby nie było zwarcia, tak też zrobiłem. W rozgałęźniku zaznaczone jest AC przy jednym wyjściu antenowym do TV i DC przy wyjściu do anteny. To pierwsze to pewnie miejsce przyłączenia przewodu zasilanego prądem, a drugie do anteny. Dziwi mnie cały czas, skoro symetryzator tylko wyrównuje impedancję między anteną i kablem, jak go zakładam, od razu obraz robi się do bani, a bez symetryzatora jest dosyć dobry.

0
  • #4 28 Maj 2008 20:20
    gregro
    Poziom 11  

a sprawdzałeś bezpośrednie podłączenie do TV z symetryzatorem bez rozdzielacza.

0
  • #5 28 Maj 2008 20:33
    raf02
    Poziom 10  

Niestety nie, musiałbym chyba połączyć przecięte kable, które wchodzą do rozdzielacza. Nadmienię, że zasilacz znajduje się przy tv na parterze, a rozdzielacz znajduje się na strychu tj. nad pierwszym piętrem.

0
  • #6 15 Sty 2009 03:24
    Misiak-007
    Poziom 14  

Witam,
    Mam ten sam problem.
    Podlaczylem bez posrednio tv pod antene z symetryzatorem i jest ok. Ukierunkowalem antene, wyregulowalem napiecie na zasilaczu.
    Odlaczylem zasilacz, podlaczylem rozdziela z mozliwoscia przenoszenia zasilania (czyli do wzmacniacza antenowego po kablu koncentrycznem),
    wlaczam tv a tam sniezy. Podlacze bez posrednio jest OK.

Zalozylem także siatkowa i nie mam tego problemu. W antenie jest prawdopodobine wzmacniacz a w analogowo-cyfrowej antenie (ASR-860) tylko symetryzator.

Dziwi mnie tylko dlaczego tak sie dzieje, bo gdy ASR-860 byla wczesniej na parterze i tez miala rozdzielony sygnal tym samym rozdzielaczem to obraz byl prawie idealny.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

0
  • #7 16 Sty 2013 14:37
    krzysieq18
    Poziom 9  

Witam.
    Zdaża mi się często kombinować przy takich instalacjach ale wydaje mi się ze jeśli zamiast zwykłego rozgałęźnika zastosował byś rozgałęźnik np Televes który puszcza zasilanie tylko na antenę a nie puszcza na powrót dostał byś efekt którego pożądasz. Jedna antena będzie spokojnie obsługiwać dwa lu więcej odbiorników. A do tego w przyszłości jeżeli będziesz potrzebował drugiej anteny kierunkowej wystarczy ze po rozgałęźniku założysz zwrotnice i będziesz czerpał sygnał z dwóch nadajników które np są w różnych kierunkach. np Rzeszów - Boguchwała - Krosno.
    Symetryzator antenowy powoduje zakłócenia obrazu?

Moderowany przez Olek II:

3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych. 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0