Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V396, jak dobrać tranzystory?

16 Maj 2008 09:43 2156 5
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!

W nieoczekiwany sposób stałem się posiadaczem Amplitunera kina domowego Yamaha AX-V396. Sprzęt niestety jest uszkodzony.. wiem, że była impreza i głośne słuchanie, więc przypuszczam, że to tranzystory w końcówce mocy, niektóre kanały grają, niektóre nie. Nie jestem elektronikiem, ale mam kolegę, który mógłby dokonać naprawy. Chciałbym jednak zapytać, czy jeśli będą to rzeczywiście te tranzystory, to czy warto wymienić wszystkie pięć par? Są to pary: A1695 i C4468. Znalazłem na forum temat, w którym jest powiedziane, że te tranzystory to 2sa1695 (tranzystor PNP 140V,10A,80W) i 2sc4468(tranzystor NPN 140V,10A,80W). W sieci znalazłem takie oto tranzystory: http://diax.pl/sklep/advanced_search_result.p...Csid=381d57480e5dd68f9c30c20b920bfa78&x=0&y=0
    i http://diax.pl/sklep/advanced_search_result.p...Csid=381d57480e5dd68f9c30c20b920bfa78&x=0&y=0 . A może są jakieś inne, wnoszące mniej szumów czy pod innym względem lepsze tranzystory, skoro już miałoby dojść do wymiany i czy wymiana wszystkich miałaby sens, czy jednak wymienić tylko uszkodzone?Bardzo proszę o pomoc i dziękuję za zainteresowanie
  • Poziom 34  
    Witam !

W miejsce oryginalnych tranzystorów trudno będzie znaleźć coś lepszego , a już na pewno nic , co w zasadniczy sposób poprawiłoby parametry . 1695 to bardzo dobre (szybkie) tranzystory . Proponuję zatem nie poprawiać fabryki i wymienić jedynie uszkodzone pary . Można zastosować 2SA1491/2SC3855 lub nieco mocniejsze 2SA1492/2SC3856 . Ich wadą jest popularność i cała masa "podrobów" , nawet w renomowanych sklepach . Poza tym z jeszcze wyższej półki : 2SA1386/2SC3519 , 2SA1294/2SC3263 lub 2SA1186/2SC2837 .

Tranzystory wskazane w linku są podejrzanie tanie jak na oryginały , ale nie kupowałem tam nigdy , więc nie chcę niczego przesądzać .

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzięki jersey69!

Już zabieram się za poszukiwania. Może znasz jakiś sklep, gdzie będę miał szansę kupić renomowane i pewne części? Wiem, że forum to nie miejsce na kryptoreklamę, więc może mała podpowiedź na maila.. ?
  • Poziom 10  
    Dziękuję jersey69, bardzo mi pomogłeś :D .. a dalej zobaczymy..
  • Poziom 10  
    Witam raz jeszcze!

Kolega pomierzył napięcia tranzystorów i stwierdził, że są sprawne i że winnego trzeba szukać gdzie indziej... wspomniał coś o przedwzmacniaczu albo procesorze i że chyba nie podejmie się naprawy. Chciałbym jednak dalej drążyć temat, bo troszkę szkoda wyrzucić taki sprzęt :( Może miałby ktoś pomysł, co może być przyczyną?

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Posłuchałem dokładniej co dzieje się z tym sprzętem a akcji i nic z tego nie rozumiem... Kiedy podłączam w trybie stereo kablem RCA, kanał prawy słychać ciszej z wyraźym charczeniem, lewy ok. Jeśli podłączam kablem koaksjalnym, w trybie bez DSP, czyli czyste Dolby Digital, słychać tylko kanał lewy i prawy charczący, w pozostałych głośnikach cisza! (płyta - Helikopter w Ogniu, odtwarzacz pokazuje 5.1 DD) Powinny chyba grać? Kiedy włączę DSP włączają się pozostałe głośniki i wtedy oprócz prawego-przedniego, charczy też prawy-tylny. Dodatkowo prawy-tylny powoduje podczas regulacji głośności bardzo duże wychylenia membrany głośnika. Macie może jakiś pomysł co to może być?