Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonac cewkę powietrzną 1uH

olo 29 Jan 2004 19:40 7784 18
    olo
    Level 18  
    Musze wykonać cewkę o takiej indukcujności ale nie mam przyrządów pomiarowych. Niech ktoś kto wie jak ją wykonać napisze jaka ma być średnica, grubość drutu,ilość zwoji i jej długość oraz odstęp pomiędzy zwojami, prosze o pomoc to bardzo pilne!!!!!!!
    czarutek
    Level 34  
    Trudna sprawa, jaka ma być tolerancja?
    Spróbuj drutem 0.6mm, na średnicy 7mm, 20 zwojów jeden przy drugim.
    Mi tak wychodzi prawie 1000nH.
    Na próbę możesz zwiększyć indukcyjność wsuwając w to jakieś żelastwo albo zmniejszyć rozciągając...
    olo
    Level 18  
    Cewka powinna miec ok 1uH, dokładnie jaka tolerancja to nie wiem ale przecież jak napisaleś mozna wsadzic coś metalowego i juz się indukcyjnośc podniesie, dzieki za pomoc,
    qmc
    Level 21  
    Nie napisałeś do czego ma byc ta cewka, bo tak było by Ci łatwiej pomóc, no ale juz trudno obejdzie sie. Z tymi metalowymi rdzeniami to nie jest tak do konca jak Czarutek pisze => rdzeń ferrytowy zwiększa indukcyjnosc a inne metalowe (np. aluminiowy. miedziany, mosiezny) zmniejszaja ją. Zalezy do czego potrzebujesz tą cewkę, bo mozna kupic np. gotowy dlawik w sklepie elektronicznym o konkretnej wartosci, ale jezeli ta cewka ma byc w obwodzie kolektora we wzmacniaczu w.cz to takie rozwiazanie kompletnie odpada, poniewaz zbyt duzy prad ktory by plyną przez dlawik, moglby spowodowac przepalenie jego uzwojenia. Najlepiej przygotuj sobie jakis karkas do nawiniecia cewki oraz rdzenie paujace do niego ferrytowy i np. mosiezny, oblicz sobie za pomoca tego programiku http://www.elektronet.gower.pl/download/elektronika/cewki.zip orientacyjnie potrzebna ilosc zwojow i probuj. Jezeli chodzi o odstep miedzy zwojami to najlepiej robic takie odstepy jak srednica drutu nawojowego. Napisal bym dalej ale jak juz wczesniej napisalem nie podales do czego ta cewka ma sluzyc. Pozdrawiam.
    czarutek
    Level 34  
    Pisząc "żelastwo" miałem na myśli coś, w czym najwięcej jest Fe... ;)
    olo
    Level 18  
    no to ma byc cewka do odbiornika SSB/CW na pasmo 26-30MHz z kitów AVT, wiec tak to wyglada
    olo
    Level 18  
    więc tak z tymi cewkami to jest tak , że ja moge zastosowac dławiki o tej indukcyjności ale problem w tym, ze u mnie w sklepie nie posiadają wogóle dławikow, czemu to tego nie wiem ale tak jest więc cewke musze zrobić sam. Mam do dyspozycji kilka grubości drutu no i rdzeń ferrytowy o średnicy 1 cm wykombinuje cosik?????
    czarutek
    Level 34  
    Olo, jeśli reszta układu jest gotowa, a uruchomienie zależy tylko od tej cewki, to spróbuj proszę tak, jak Ci napisałem, zgoda?

P.S. Napisałeś "cewka powietrzna" i tego się na razie trzymajmy...
    olo
    Level 18  
    No tak wykonalem jakieś cewki które obliczyłe programem z linku od kolegi ale chyba cos zwalilem bo zamiast odbierać 26-30 MHz SSB to łapie jakies stacje arabskie chyba na falach długich no i zlapałem tez jakąś polską stacje ale chyb nie program pierwszy. Więc musze sie zaopatrzyć raczej w fabryczne dławiki
    androot
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na pasmach KF duzo zalezy od cewki, szczegolnie jak wchodzi ona wsklad obwodu wejsciowego, albo generatora.
    Fabryczne dlawiki maja mala dobroc i nie bardzo nadaja sie na cewki.
    Powalcz lepiej z ta cewka co obliczyles.
    Najlepszy do zestrojenia bylby TDO, albo przynajmniej miernik czestotliwosci.
    olo
    Level 18  
    no w projekcie są użyte właśnie dławiki firmowe. Jest tez napisane ze można użyc filtrów 7x7 po odpowiednim nawinięciu, może tak mnie ktos poratuje że powie mi ile nawinąc zwojów na rdzen z tego filtru???//
    olo
    Level 18  
    No wiec jest to schemat kitu z EdW, AVT 2416, można go znaleźć także na elektrodzie w dziele Radio.
    A filtry które posiadam to min. 203 , 104 ,201 i kikla innych.
    A czy filty 7x7 nie mają takiego samego rdzenia?? jesli tak to bym wyjął z kazdego taki rdzeń i na nim nawinął jeszcze raz cewkę aby uzyskać 1uH. Bo potrzebuję 5 takich cewek
    androot
    VIP Meritorious for electroda.pl
    typ.........indukcyjnosc.........dobroc..........liczba zwoi uzw. glownego

"104"..........116 uH...............>90...............................88
    "201"..............................nie znalazlem..........................
    "203"..........3,95 uH..............>80...............................20

Zeby uzyskac 1uH, odwin wszystkie uzwojenia z ktorejkolwiek cewki (usun tez kondensator rurkowy jesli jest - widac od spodu) i nawin 10zwoi.
    Nie wiem czy wszystkie rdzenie maja te same parametry. Jak juz nawiniesz te cewki to zalej je woskiem. W razie koniecznosci lepiej dolutuj dodatkowy kondensator w obwodzie rezonansowym, zamiast kolejnego przewijania cewki.
    olo
    Level 18  
    Mam rozumieć że nawinąc te 10 zwoi tym samym drutem co był wykonany filtr i nie wazne ktorego tupu filtr zastosuje, czy 104 czy 203?
    olo
    Level 18  
    Oki dzieki za pomoc ale mam jeszcze jedno pytanko, nie wiem czy rozbierales taki filtr, po zdjęciu metalowej obudowy plastikowy rdzeń otoczony jest materialem ferrytowym, mam rozumiec że ten material ma zostać a należy wykręcić tylko tą śrubkę od regulacji???
    czy Zwoje mają być jeden koło drugiego czy obojętnie?