logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć AT91SAM7s do panelu TFT 320x240 Hitachi z kontrolerem?

wrealcon 26 Cze 2008 20:46 8501 45
Najlepsze odpowiedzi

Jak podłączyć AT91SAM7s do panelu TFT 320x240 tak, żeby ARM nie musiał cały czas generować taktowania i danych pikseli?

Tak — zamiast sterować panelem bezpośrednio z AT91SAM7s, użyj zewnętrznego kontrolera LCD z własną pamięcią, np. Epson S1D/SSD1906 albo S1D13513; taki układ widziany jest przez ARM jak pamięć równoległa i sam odświeża matrycę [#5288721][#5293700] S1D13706 ma 80 kB SRAM, organizację obrazu 8- lub 16-bitową i może wystawiać 18-bitowe wyjście przez LUT 16→18, więc nie oznacza to pełnego bufora 18 bpp dla całego obrazu [#5290087] Jeśli potrzebujesz więcej pamięci, SSD1906 ma 256 kB, a S1D13513 współpracuje z zewnętrznym SDRAM, ale wtedy projekt płytki robi się wyraźnie trudniejszy [#5288721][#5293700] Sam panel TFT bez takiego kontrolera nie zapamiętuje ramki — bez ciągłego odświeżania obraz nie będzie utrzymywany [#5294837] W praktyce najważniejsze jest więc dobranie kontrolera z odpowiednią pamięcią i interfejsem zgodnym z Twoim panelem, a nie próba „podania jednego frame’a i zostawienia go” [#5294837]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 5288465
    wrealcon
    Poziom 11  
    Posty: 39
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Witam,

    Projekt mam następujący: wspomniany ARM + panel tft 320x240 firmy hitachi.

    Kłopot jest z panelem, gdyż potrzebuje on ok. 5.5MHz taktu na clocku pixeli. ARM bedzie miec clock ok. 50MHz, jednak bedzie dosc zajety, tak wiec podawanie obrazu bezposrednio z ARM'a odpada.
    Ze wzgledu na ta sytuacje moje pytanie jest nastepujace:
    Czy jest jakis uklad, ktory sobie podlacze miedzy panel a ARM'a, do ktorego sobie wysle spokojnie i w czasie dla mnie odpowiednim, dane do kontrolera (jego pamieci) a on potem samodzielnie sobie odswiezy obraz ??

    Co do mojego panelu, to:
    kolor sklada sie z 18 bitow, 6 bitow na skladowa,
    dodatkowo ma sygnal DTMG (chyba poczatek nadawania linii) oraz DCK (clock pixeli).

    Bardzo prosilbym o jakies informacje,
    pozdrawiam,
    wrealcon.
  • #2 5288721
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    kontrolery S1D od epsona (w TME lub w protonie)

    lub

    kontrolery SSD od Salomon (np SSD1906 w maritexie)

    jedno i drugie zachowuje sie jak pamiec, rownolegla szyba adresowa, rownolegla szyna danych.

    4\/3!!
  • #3 5289533
    Ch.M.
    Poziom 27  
    Posty: 1009
    Pomógł: 62
    Ocena: 15
    Jedyna wada tego rozwiązania to że są u nas drogie, a druga to, że dostępne u nas układy albo nie mają wewnętrznego SRAM, albo mają go za mało do dużych TFT. Ja planuję zrobić podobny projekt na SAM7SE, który ma kontroler SDRAM i mogę sobie zrobić np. podwójny frame bufor i do tego PIP, a wszystko to z pamięcią 16bit 4M słów. Jedyna wada mojego pomysłu, to konieczność kupywania od zagranicznych dystrybutorów nowoczesnych procków (u nas dostępny jest tylko SAM7SE512, który jest 2x droższy niż powinien)
  • #4 5289627
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    SSD1906 ma 256kB pamieci i kosztuje 20zl... czy to duzo? Jak dla mnie to starcza idealnie do tej matrycy z PSP.

    BTW to da sie kupic w PL LPC ktore maja kontroler SDRAMu bezproblemowo (mam nawet jednego w szufladzie), no ale jak sie uparles na atmela ('bo tak') <: to trudno... [;

    4\/3!!
  • #5 5289720
    Ch.M.
    Poziom 27  
    Posty: 1009
    Pomógł: 62
    Ocena: 15
    20zł+vazelina
    Procek o którym piszę też tyle kosztuje (7euro), a jego obudowa jest tylko o 28pinów większa. Możliwości też nie ograniczają się do 320x320/16bit czyli małej pamięci. Ale co kto woli :)


    P.S. Tak wolę ATMELe o czym dobrze wiesz ;P
  • #6 5289892
    wrealcon
    Poziom 11  
    Posty: 39
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Dzieki za konkretne odpowiedzi.
    Na tme znalazlem sterownik epsona S1D13706F00A200.
    Jest on na rozdzielczosc 320x240. Ma 80kB wewn. pamieci... i tu rodzi sie pytanie o organizacje owej pamieci - 8 bit, 24 bit a moze 32 bit?
    Przeciez ten moj, prosty panel TFT, wymaga 18 bitow, tak wiec 320*240 => 76800 pixeli, zas na pixel liczby 1 bajt, co daje 230400B.

    Ot powyzsza niewiedza pochodzi stąd, ze nie potrafie zdobyć pełnej specyfikacji tego sterownika. Jesli ktos ma, byłbym wdzięczny za up :)

    Pozdrawiam,
    wrealcon.
  • #7 5290087
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    pelna specyfikacja jest na stronie epsona - wystarczy wpisac model i slowko epson i pierwszy wynik z googla prowadzi cie do odpowiedniego miejsca...

    http://vdc.epson.com/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=291&Itemid=99

    pamiec zorganizowana jest 8 bitowo, albo 16to bitowo. jesli chcesz miec 18bitowe wyjscie, to konfigurujesz mu LUTa 16b -> 18b. oczywiscie tracac przy tym mozliwosc wplywania na owe 2 bity nadmiarowe - raz ustalasz i sa.

    4\/3!!
  • #8 5290651
    wrealcon
    Poziom 11  
    Posty: 39
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Dzieki wielkie :) zabieram sie za lekture :)
  • #9 5292470
    wrealcon
    Poziom 11  
    Posty: 39
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Po czesciowej lekturze mam kilka pytań...

    Po pierwsze, jeżeli w wyświetlaczu nie mam sygnalu VSYNC oraz HSYNC, a jedynie DTMG (timing for data - hitachi LCD) to czy ten kontroler sie sprawdzi (S1D13706F00A200)??

    Odnosnie tego kontrolera - dlaczego piszą, ze obsluguje 18 bpp skoro ma jedynie 80KB SRAM ?? Jak oni chcą tam upakować cały obraz ?? przeciez 80KB jest wystarczające tylko dla 8bpp :/


    Dalej, czy dane do tego LCD (bez kontrolera) muszę wysyłać cały czas ? W specyfikacji panelu piszę, iż gdy dane nie są wprowadzane, DTMG ma byc low... tak wiec, czy obraz jest zapamietywany przez panel, albo czy jakis tam wewn. kontroler sobie go odswieza ??

    Dalsze pytania jeszcze sie pojawia :)

    pozdrawiam,
    wrealcon.
  • #11 5292564
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    wrealcon napisał:
    Odnosnie tego kontrolera - dlaczego piszą, ze obsluguje 18 bpp skoro ma jedynie 80KB SRAM ?? Jak oni chcą tam upakować cały obraz ?? przeciez 80KB jest wystarczające tylko dla 8bpp :/

    everybody lies... na pewno chcieli cie naciagnac, przeciez wiadomo nie od dzis, ze do 16bpp potrzeba conajmniej 128MB ramu... czy tylko ja uwazam, ze to pytanie jest niepowazne? co to jest 'caly obraz'? moze byc problem, wiekszosc obrazow ktore widzialem w muzeach jest wieksze niz typowe obudowy LQFP, nawet po zwinieciu... a jak sie je posklada w kostke, to sa strasznie grube i pojawiaja sie znieksztalcenia, wiec tez nic z tego... jesli 80kB to za malo, to znaczy ze znalazles sobie nieodpowiedni model, nie win za to Epsona, tylko siebie... SSD1906 ma 256kB. pomijam fakt, ze mozna zmapowac 256 kolorow (8bpp) na 18bitowe wartosci wyjsciowe i nie jest to zaden problem.

    Cytat:

    Dalej, czy dane do tego LCD (bez kontrolera) muszę wysyłać cały czas ? W specyfikacji panelu piszę, iż gdy dane nie są wprowadzane, DTMG ma byc low... tak wiec, czy obraz jest zapamietywany przez panel, albo czy jakis tam wewn. kontroler sobie go odswieza ??

    a skad my mamy to wiedziec, skoro to ty masz LCD i dokumentacje do niego?

    4\/3!!
  • #13 5293507
    Ch.M.
    Poziom 27  
    Posty: 1009
    Pomógł: 62
    Ocena: 15
    i tu zaczyna się problem który przerabiam: dostępne kontrolery z małą pojemnością i rozdzielczością, albo niedostępne (w Polszcze) z dużą pojemnością, rozdzielczością PIP, double boufer, sprites i inne bajery.
    Co ciekawe są nawet kontrolery z interfejsem wejściowym SPI, ale też są ogromne i "są" nie w naszym pięknym kraju.
  • #14 5293700
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    damn... czemu ja sie musze powtarzac tryliard razy... s1d13513 JEST dostepny w PL. w protonie. jest drogi ale:
    - obsluguje kilkadziesiat mega SDRAMu
    - ma interfejs rownolegly albo SPI
    - ma trylion graficznych bajerow.

    4\/3!!
  • #15 5293739
    Ch.M.
    Poziom 27  
    Posty: 1009
    Pomógł: 62
    Ocena: 15
    No spokojnie freddie, po prostu dbam, by autor dowiedział się o alternatywie dla drogiego kontrolera. W końcu to dział ARM a nie ogólny, a autor pyta o "jakiś układ" a nie dedykowany kontroler więc można to traktować dowolnie :) Po za tym ten kontroler z Protona ma kosmiczną obudowę 208 pinów :/
  • #16 5293760
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    no ma taka jaka jest potrzebna <: 20 kilka wyprowadzen do matrycy, 16b danych, 23 bity adresu, szyna do SDRAMu <: pozatym taka piekna obudowa jest ... piekna <:

    4\/3!!
  • #17 5293777
    Ch.M.
    Poziom 27  
    Posty: 1009
    Pomógł: 62
    Ocena: 15
    ano, pewnie na połowę matrycy :)
  • #18 5293892
    nsvinc
    Poziom 35  
    Posty: 2870
    Pomógł: 262
    Ocena: 88
    Narzekacie na te LQFP208 a naprawde nie ma na co narzekać :] Mam kilka scalaków w takich obudowach i są śliczne :D:D:D

    Poza tym jaki to szpan pokazac komus pcb z kilkoma takimi scalakami + garstka innych mniejszych tyle ze w QFN :]
  • #19 5294628
    wrealcon
    Poziom 11  
    Posty: 39
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Freddie, przez "caly obraz" rozumiem dane potrzebne do zdefiniowania wszystkich pixeli na matrycy panelu TFT. Każdy pixel składa się z 18 bitów.

    Co do kontrolera - nie kupiłem jeszcze żadnego. Zamierzam kupić epsona. Obecnie próbuje wybrać konkretny model, stąd mój post. Wspomniany przez Freddie'go kontroler jest dostępny także w tme.pl, tak jak kilka innych kontrolerów od epsona dla różnych rozdzielczości.
    Skupiłem się na kontrolerze dla 320x240, gdyż myślałem, ze jak piszą, iż obsługuje 18bpp TFT, to obsłubuje dla 320x240 a nie dla mniejszej rozdzielczosci.
    Wczoraj zacząłem przeglądać S1D13506. Ten wydaje się być już ciekawszym rozwiązaniem - 25 zł tańszy od S1D13513.

    Freddie, wiem, że ja mam wyświetlacz i że ja mam do niego spec. Jednak myślałem, ze sterowanie panelem dwoma sygnałami (DCLK - pixel clock oraz DTMG - line clock) jest powszechne i wystarczające do opisu interfejsu panelu. Wątpie też, by panele różniły się znacząco od siebie do tego stopnia, by panele cyfrowe jednych producentów np. pamiętały dane ostantio wysłane poprzez ich ciągłe wyświetlanie, a inne znów po wyświetleniu fram'e od razu przechodziły do wyświetlania nowego, a w przypadku braku danych od MCU czyściły panel albo wyświetlały jakieś śmieci.
    Oczywiście mogę się mylić, gdyż nigdy nie robiłem nic z panelem TFT, stąd moje głupie i niepoważne pytania, jednak wolę je zadać aniżeli później żałować.

    Freddie, jesli robiłeś coś ze wspomnianym przez siebie kontrolerze, to może udostępniłbyś jego lib'y do protela (QFP22 208pin)?? :D

    Dodatkowo post ten mógłby być przykładem dla innych, którzy po raz pierwszy zabieraliby się za panele TFT sterowane przez ARM'a.

    Pozdrawiam,
    wrealcon.
  • #20 5294716
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    wrealcon napisał:
    Freddie, przez "caly obraz" rozumiem dane potrzebne do zdefiniowania wszystkich pixeli na matrycy panelu TFT. Każdy pixel składa się z 18 bitów.

    widze ze nie kumasz o co mi chodzi... matryca panelu TFT ma cos takiego jak rozdzielczosc, a do tego jeszcze jest cos takiego jak zalozenia co do ilosci potrzebnych ci kolorow. bo to ze matryca ma interfejs 18bitowy wcale nie oznacza, ze tyle wlasnie bitow musisz uzyc... jest wrecz przeciwnie i uzycie 18bitow jest skomplikowane i malo sensowne, prosciej uzyc 16, a dwa ostatnie w LUT wyzerowac. mozna tez uzyc tylko 8 bitow i miec 256 kolorow na matrycy z interfejsem 18b... nic nie stoi na przeszkodzie. zamiast sugerowac sie tym co pisze w TME, to sugeruj sie tym co pisze na stronie epsona.

    Cytat:

    Wczoraj zacząłem przeglądać S1D13506. Ten wydaje się być już ciekawszym rozwiązaniem - 25 zł tańszy od S1D13513.

    to zanim sie skupisz zbytnio na rzeczach nieistotnych, to skup sie na wymaganej przez niego pamieci, ktora jest NIE DO KUPIENIA i wchodza w gre tylko wyluty ze starych pamieci SIMM do kompow. za to SDRAM ktory jest do S1D13513 kupisz wszedzie. oczywiscie wszystko ma swoje wady i zalety i tego SDRAMu bedzie i tak bardzo duzo (najmniejsze kosci chyba 8 mega, jak nie 16), wiec bedzie duuuuuuuuzo linii i duzo problemow w projekcie plytki... naprawde prosciej uzyc SSD1906, ktory pomimo swojej ceny jest do tego zastosowania idealny... jest to BARDZO zaawansowany kontroler, ktory ma wbudowane 256kB pamieci, wiec jak bedziesz mial taka fantazje, to nawet sobie zrobisz 24bitowy kolor na tej matrycy (oczywiscie jedynie w pamieci, bo matryca jest 18b)... pod wzgledem podstaw obslugi jest on tym samym co epsony - pamiecia o magistrali rownoleglej.

    Cytat:

    Freddie, wiem, że ja mam wyświetlacz i że ja mam do niego spec. Jednak myślałem, ze sterowanie panelem dwoma sygnałami (DCLK - pixel clock oraz DTMG - line clock) jest powszechne i wystarczające do opisu interfejsu panelu.

    wiekszosc matryc poza liniami danych ma TRZY linie synchronizacyjne:
    - bitclock (czyli latch dla danych na magistrali)
    - hsync / line-sync (czyli latch dla calej linii)
    - vsync / frame-sync (czyli sygnal powrotu skanu do poczatku matrycy)

    Cytat:

    Wątpie też, by panele różniły się znacząco od siebie do tego stopnia, by panele cyfrowe jednych producentów np. pamiętały dane ostantio wysłane poprzez ich ciągłe wyświetlanie, a inne znów po wyświetleniu fram'e od razu przechodziły do wyświetlania nowego, a w przypadku braku danych od MCU czyściły panel albo wyświetlały jakieś śmieci.

    KAZDA MATRYCA jesli nie wysylasz jej danych nic nie wyswietli. chyba ze ma kontroler z pamiecia (szansa jeden na milion, no ale moze akurat), ale to juz wiesz tylko ty, po przeczytaniu dokumentacji.

    Cytat:

    Freddie, jesli robiłeś coś ze wspomnianym przez siebie kontrolerze, to może udostępniłbyś jego lib'y do protela (QFP22 208pin)?? :D

    nie robilem. trust me - zrobienie footprinta to max 5 minut jesli chcesz dlugo myslec nad rozmiarem padow. poszukaj w helpie jak sie dodaje swoje biblioteki

    Cytat:

    Dodatkowo post ten mógłby być przykładem dla innych, którzy po raz pierwszy zabieraliby się za panele TFT sterowane przez ARM'a.

    az sie sentymentalnie zrobilo [; osob takich jest mniej niz ulamek promila czytelnikow tego portalu. nie ma potrzeby robic tu kompendium. masz pytania, to pytaj i juz.

    4\/3!!
  • #21 5294743
    wrealcon
    Poziom 11  
    Posty: 39
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Dzieki Freddie :)
    Co do tych sygnałów mojego panelu. Ten model to Hitachi, TX14D12VM1CAA. Zobacz sam, jedynie DTMG i CLK... :)

    A co do tego wyświetlania... jeśli mu wyśle jednego frame'a a potem już nic, to ten frame bedzie caly czas na LCD czy sie straci ??

    pozdrawiam.
  • #23 5294837
    nsvinc
    Poziom 35  
    Posty: 2870
    Pomógł: 262
    Ocena: 88
    >wrealcon

    Ja mam biblioteke z komponentem S1D15315 i z sdramem K4S64[cośtam] (najwieksza jaka mozna podlaczyc pod ten kontroler)

    yyy...

    Jesli ktos nie wie czy matryca zatrzymuje ramke czy nie:

    _ZADNA_ matryca TFT nie ma ani ochoty, ani obowiązku ani tymbardziej zamiaru zapamiętywać ramki! Jesli by to robiła, to PO CO kontroler?

    Sterowanie TFT nie jest takie proste ze wysylasz sobie ramki kiedy ci sie podoba.... Scalaki sterujace samą matrycą to są toporne rejestry przesuwne (tez przetwornica, bufory i take inne, ale nieistotne w tej chwili).
    Wysyłasz na matryce PIXEL i go 'wzegarowujesz' do rejestru, w tym momencie się świeci TEN JEDEN KONKRETNY PIXEL. I zaden inny. Potem wrzucasz następny, co za tym idzie zwieksza sie licznik, poprzedni gaśnie i zapala się nowy.

    To co ty widzisz na ekranie to jest JEDNA plamka przemiatana duzo ilosc razy; biorąc pod uwage ze ciekły krystał ma pewną bezwładność (obecnie max 10ms w matrycach aktywnych) - wyswietlacz prawie wcale nie mryga (oko tego nie zauwazy nawet jak sie postarasz)

    Nie kombinuj z pojedynczym wysylaniem ramek: jesli chcesz stabilny obraz, potrzebujesz wysyłać ramkę w kółko, obojetnie czy ona się zmienia czy nie. I wlasnie po to jest kontroler....

    Proste?
  • #24 5294883
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    no nie do konca jest tak jak pisesz <: matryca ma zestaw zatrzaskow na linie i duzy rejestr przesuwny. wyswietlana jest cala linia na raz, po to jest sygnal hsync.

    4\/3!!
  • #25 5294966
    nsvinc
    Poziom 35  
    Posty: 2870
    Pomógł: 262
    Ocena: 88
    Zalezy jaka matryca. Sa takie ktore nie maja HSYNC :] Ale masz rację, obecnie praktycznie kazda ma takie coś więc zwracam honor :)

    Ale: Sygnał HSYNC służy pierwotnie po to, by scalaki na matrycy wiedziały kiedy przełączyć się w nastepna linie - siłą rzeczy wzięte z monitorów CRT, gdzie technicznie nie da się wyswietlić całej linii na raz...
  • #26 5295117
    wrealcon
    Poziom 11  
    Posty: 39
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    nsvinc, dzięki za odpowiedź w sprawie wyświetlania :)

    Z przyjemnością poproszę o lib'a do tego kontrolera :)

    Pozdrawiam,
    wrealcon.
  • #27 5451389
    wdogli
    Poziom 18  
    Posty: 340
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    Witam :)

    Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem matrycy LCD TFT 12.1" o symbolu FG120110DSCWJG01 o rozdzielczości 1024x768.
    Jeśli chodzi o sterownik który wykorzystam do obsługi tej matrycy zdecydowałem się na S1D13513F00A200 który w w tme kosztuje niespełna 90,00 PLN netto no chyba że znacie miejsce gdzie można go kupić taniej a gdzie nie naliczają kosztów za obsługę zamówienia tak jak w protonie bo mimo że majją niższe ceny to suma sumarum i tak wychodzi na to samo.
    Ale nie o tym chciałem napisać.
    A więc chciałem się was poradzić gdzie można zakupić taśmę ze złączami za pomocą której dało by się podłączyć to cacko do jakiejś płytki.
    W/w taśma ma symbol JAE-FI-SEB20P-HFE.
    Oraz czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o wymianę świetlówek CCFL na inne źródło podświetlenia na przykład listwę z diodami. Czy coś takiego zda egzamin i czy nie będzie to powodowało efektu nierównomiernego podświetlenia matrycy.
    Pozdrawiam
    wdogli
  • #28 5451723
    nsvinc
    Poziom 35  
    Posty: 2870
    Pomógł: 262
    Ocena: 88
    v maritexie mozna dostac kazdego rodzaju FFC (takie miekkie tasmy przewodzace) i zlacza ZIF (Zero Inserting Force) jak i NON ZIF (czyli ~Zero Inserting Force) do tych tasm.


    www.maritex.com.pl

    Dodano po 4 [minuty]:

    btw, listwa ledow nie zastapi CCFL (lampy z zimna katoda) - taka listwa niedosyc ze bedzie za slabo swiecic to jeszcze nierownomiernie i przy takim podswietleniu zamiast obrazu zobaczysz wizerunek masy dzemopodobnej z kawalkami owocow :]

    [brak polskich liter - to sie zmieni, na razie musi byc jak jest...]
  • #29 5451984
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    wdogli napisał:
    S1D13513F00A200 który w w tme kosztuje niespełna 90,00 PLN netto no chyba że znacie miejsce gdzie można go kupić taniej a gdzie nie naliczają kosztów za obsługę zamówienia tak jak w protonie bo mimo że majją niższe ceny to suma sumarum i tak wychodzi na to samo.

    90 pln netto to prawie 110 burtto + przesylka ~= 123zl. w protonie scalak jest za 57 netto czyli 70 brutto + 10zl obslugi kosztow + przesylka i wychodzi mi mniej niz 100 jakby na to nie patrzec <:

    druga sprawa: wiesz jakim potworkiem jest ten scalak? magistrale do pamieci SDRAM ci nie straszne? <:

    4\/3!!
  • #30 5452275
    wdogli
    Poziom 18  
    Posty: 340
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    Witam.
    Z tą ceną jest faktycznie tak jak piszesz. :)

    Jeśli chodzi o "magistralę do pamięci SDRAM " czy możesz napisac coś więcej o tym problemie. Prawdę powiedziawszy dotychczas zajmowałem się jedynie sterownikiem SED1330F i tam nie miałm problemów z pamięciami może dlatego że tam były pamięci typu SRAM.

    Poza tym mam jeszcze jedno pytanie. Przeglądając specyfikację S1D13513 zauważyłem iż układy te są wytwarzane w dwóch rodzajach obudów. QFP22-208pinów (wersja SMD) oraz w obudowie BGA - 256pinów. No i tutaj zaczynają się schody. Układ w obudowie SMD jest dość mocno ograniczony w w związku z mniejszą ilością wyjść ale za to znacznie prostrzy w montażu. Układ w obudowie BGA większe możliwości lecz jego montaż jeśli chodzi o mnie jest prawie niemożliwy. A więc czy wie ktoś z was czy można kupić adapter do tego rodzaju obudowy lub czy może zna ktoś z was osobę lub firmę która taki adapter by wykonała. Chodzi mi o wykonanie płytki na której będzie zamontowany taki układ i z której będą wyprowadzone jego poszczególne wyjścia w postaci 250 pinów o standardowym rastrze rastrze 2,54

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia mikrokontrolera AT91SAM7S do panelu TFT 320x240 firmy Hitachi z interfejsem 18-bitowym (6 bitów na składową koloru) oraz sygnałami DTMG i DCK. Problemem jest wymóg taktowania piksela około 5,5 MHz, podczas gdy ARM pracuje z zegarem około 50 MHz i jest zbyt obciążony, by bezpośrednio sterować panelem. Proponowane rozwiązania obejmują zastosowanie dedykowanego kontrolera graficznego z własną pamięcią SRAM lub SDRAM, który buforuje obraz i samodzielnie odświeża wyświetlacz. Wskazano na kontrolery Epson serii S1D (np. S1D13706F00A200, S1D13506, S1D13513) oraz SSD1906 od Solomon jako popularne układy sterujące TFT, które zachowują się jak pamięć z równoległą szyną adresową i danych. Dyskutowano o ograniczeniach pamięci wewnętrznej (np. 80 kB SRAM w S1D13706) i konieczności stosowania zewnętrznej pamięci SDRAM dla większych rozdzielczości i 18-bitowej głębi kolorów. Poruszono kwestie organizacji pamięci (8 lub 16 bitów, LUT 16->18 bitów) oraz różnic w sygnałach sterujących (brak VSYNC/HSYNC, tylko DTMG i DCK w panelu Hitachi). Wyjaśniono, że matryca TFT nie przechowuje obrazu, a obraz jest odświeżany przez kontroler, który przesyła dane piksel po pikselu zgodnie z sygnałami zegarowymi i synchronizacyjnymi. Omówiono także problemy z dostępnością i ceną kontrolerów w Polsce, a także trudności montażowe układów w obudowach BGA. Wskazano na konieczność stosowania dobrze zaprojektowanej magistrali SDRAM oraz na alternatywne rozwiązania, takie jak mikrokontrolery z wbudowanym kontrolerem LCD (np. AT91SAM9263, Cirrus EP9315). Poruszono również kwestie podłączenia taśm FFC i wymiany podświetlenia CCFL na LED, z uwzględnieniem problemów z równomiernością podświetlenia. W dyskusji pojawiły się także uwagi dotyczące interfejsów LVDS dla wyświetlaczy o wyższych rozdzielczościach oraz sugestie dotyczące mniejszych matryc do nauki i eksperymentów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA