Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung SyncMaster 172v - paski, przebarwienia

wacekt2 29 Jun 2008 17:23 5010 8
    wacekt2
    Level 10  
    Witam. Proszę o poradę. Problem polega na tym że po włączeniu zasilania monitora pojawiają się cienkie poziome paski, następnie przebarwienia na całej matrycy schodzące z góry do dołu. Trwa to kilka minut. Następnie monitor zaczyna działeć i jest ok. Po kilkunastu minutach znowu przebarwienia i poziome cienkie paski. Obojętne czy monitor jest podłączony do kompa czy nie jest to samo. Czy to mogą być powysychane kondensatory w zasilaczu? Czy to coś poważniejszego?
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Zobacz kontakty / złącza na matrycy
    może tasiemka się wysunęł/przełamała
    p.s
    chyba ,że masz matrycę HT17E12-xxx wtedy wymiana
    wacekt2
    Level 10  
    Dzięki, pomogło. Złącza były zalane klejem i nie podejrzewałem że tam może być usterka. Pozdr
    wacekt2
    Level 10  
    No i się zawczasu pochwaliłem i ucieszyłem. Znowu ten sam objaw. To chyba jednak nie wina tasiemek. Jak się dłużej pogrzeja to zaczyna świrować. To też napewno nie wina zimnych lutów. Zauważyłem że 2 elektrolity w zasilaczu są dość ciepławe. Czy przyczyną takich objawów może być zasilacz??
    wacekt2
    Level 10  
    Monitor po "ostygnięciu" i włączeniu pochodzi kilkanaście minut i znowu traci obraz a wskakują te dziwne pasy i przebarwienia. Co może b yć powodem??
    kss
    Level 10  
    Mam dokladnie to samo co Ty jak uda Ci sie to rozwiazac to napisz tutaj o tym
    MATEQ_NS
    Level 12  
    to nie matryca daje jaja, miałem w serwisie takie usterki tylko w 22 lcdku sm210bw i w sm710n płyta cyfrowa poszła do wymiany,to nie ma nic wspólnego z przetwornicą i kondziołami jedyne wyjscie to przelutowanie cyfrówki ale to duzy procesor raczej sie przegrzewa i powoduje takie zachowanieniestety w samsungu taka płyta cyfrowa jest strasznie droga cos ze dwie stówy do nowszych monitorów sa duzo tansze płyty cyfrowe nie polecałbym grzebania w płycie cyfrowej bo tam sa malutkie elementy wrazliwe na ciepło i dotyk i mozna pogorszyc sprawe wyjsciem moze byc fachowe przelutowanie cyfrówki na stacji na hotair i przy uzyciu fluxu
    wacekt2
    Level 10  
    Mam dostęp do odpowiedniego sprzętu do przelutowania. Ale napisz mi gdzie mogę zdobyć takiego procka?
    Bąk Andrzej
    Level 18  
    Witam- podłącze się do tematu bo miałem podobną usterkę w samsungu 913N. Po poczytaniu tego i podobnego postu (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1066645.html) przesmarowałem fluxem moduł cyfrowy i hotem (ok380 *C) przelutowałem go.Bałem się że te objawy to ,,wstęp do not optimum mode''. W cytowanym poście przyczyną jak twierdzi jego autor było uszkodzenie elektroniki matrycy. Dołączyłem ten post bo są w nim fotki obrazujące usterkę. Ja podpiąłem mój moduł do innej matrycy i objawy usterki też wystąpiły w związku z czym wykluczyłem uszkodzenie matrycy. Po prostu poprawa lutów i przy okazji podgrzanie elementów na płycie pomogło. U mnie przebarwienia zaczęły pojawiać się gdy monitor trochę się nagrzał (ok 5 minut). Dopisuję to doświadczenie bo może komuś może być przydatne. Pozdrawiam.