Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakis sterownik do silniczka z CD-ROMu

artimal 05 Lip 2008 14:54 3735 12
  • #1 05 Lip 2008 14:54
    artimal
    Poziom 9  

Witam.
    Poszukuję jakiegoś sterowniczka co by po nasiśnięciu przycisku włączał silnik tylko na np. pół obrotu albo jeden obrót
    z góry dzięki

0 12
  • #2 06 Lip 2008 14:31
    zal_pl
    Poziom 12  

Silniczek z CD-ROM-u ani żaden inny zwykły nie nadaje się do tego celu. Trzeba kupić tzw. "silnik krokowy", a do tego odpowiedni sterownik. Można go znaleźć m.in. w drukarkach (silnik krokowy). Poszukaj w Google, a później na Elektrodzie schematy sterownika do silników krokowych, np.:
    http://www.avrprojects.net/articles.php?lng=en&pg=64 - masz tam wszystko opisane, jak to zrobić.

Pozdrawiam.

0
  • #3 06 Lip 2008 18:34
    artimal
    Poziom 9  

Przecież nie raz czytałem na elektrodzie i tam było, że z CD-ROMu jest krokowy :?: :| Aha i skąd wziąć ten sterownik? Nie wystarczy do tego zwykła płytka drukowana z zaprogramowanym mikrokontrolerem ( szukam książek ) ?

0
  • #4 06 Lip 2008 20:33
    Danielneo1
    Poziom 11  

Mu chyba chodzi o silnik napędu płyty tam jest krokowy ale on jest na bardzo wysokie obroty więc raczej się nie nada.

0
  • #5 06 Lip 2008 21:00
    artimal
    Poziom 9  

ja właśnie potrzebuję wysokich i szybkich obrotów i ponawiam pytanie ( patrz poprzedni mój post )

0
  • #6 06 Lip 2008 21:50
    Danielneo1
    Poziom 11  

artimal napisał:
    Witam.
    Poszukuję jakiegoś sterowniczka co by po nasiśnięciu przycisku włączał silnik tylko na np. pół obrotu albo jeden obrót
    z góry dzięki
    Tu zaprzeczasz że chcesz wysokie obroty :|

Dodano po 5 [minuty]:

Jeśli to silnik 6 lub 8 przewodowy to da się podpiąć pod LPT komputera i przez program Stepper Motor Controller.

Dodano po 2 [minuty]:

Ale nie podpinaj prosto tylko przez układ ULN2003 lub ULN2803

0
  • #7 07 Lip 2008 14:32
    zal_pl
    Poziom 12  

Czasem się zdarza, że w CD-ROMie jest silnik krokowy do przesuwania lasera, ale najczęściej jest tam po prostu zwykły silniczek. Zobacz ile wychodzi z niego styków. Jeśli dochodzi z niego taśma połączeniowa (ma więcej niż 2 styki), to jest to silnik krokowy. Jeśli ma 2 wychodzące kabelki, to jest zwykły silniczek.

Pozdrawiam.

0
  • #8 07 Lip 2008 15:08
    Danielneo1
    Poziom 11  

zal_pl napisał:
    Jeśli dochodzi z niego taśma połączeniowa (ma więcej niż 2 styki), to jest to silnik krokowy. Jeśli ma 2 wychodzące kabelki, to jest zwykły silniczek.

Pozdrawiam.

A co byś powiedział na silnik trzyfazowy? Raczej do krokowego go nie zaliczysz. Ma 3 kable...

0
  • #9 07 Lip 2008 16:39
    zal_pl
    Poziom 12  

Danielneo1 napisał:
    zal_pl napisał:
    Jeśli dochodzi z niego taśma połączeniowa (ma więcej niż 2 styki), to jest to silnik krokowy. Jeśli ma 2 wychodzące kabelki, to jest zwykły silniczek.

Pozdrawiam.

A co byś powiedział na silnik trzyfazowy? Raczej do krokowego go nie zaliczysz. Ma 3 kable...

No, ale do przesuwania lasera nie potrzebny jest raczej silnik trójfazowy. Wystarczy silnik krokowy lub zwykły silniczek.

PS. Ja w tym poście skupiam się tylko na klasyfikacji silnika, czy on jest krokowy, czy zwykły.

Pozdrawiam.

0
  • #10 07 Lip 2008 18:42
    Danielneo1
    Poziom 11  

Silnik do napędu płyty krokowy 8 przewodowy do przesuwania lasera krokowy 4 przewodowy lub zwykły 2 przewodowy do przesuwania tacki 2 przewodowy

0
  • #11 08 Lip 2008 13:26
    zal_pl
    Poziom 12  

Danielneo1 napisał:
    Silnik do napędu płyty krokowy 8 przewodowy

Nie zawsze jest silnik krokowy 8 przewodowy. Często w tańszych napędach CD-ROM jest zwykły silniczek do napędu płyty.

0
  • #12 08 Lip 2008 14:52
    Danielneo1
    Poziom 11  

Sorrki pomyliłem się ;] są też 6 przewodowe w LG mało spotykane.

0
  • #13 20 Kwi 2009 23:21
    LukaszWiecek
    Poziom 2  

Przepraszam, że odkopuję takiego starego kotleta, ale mam pytanie dotyczące tego tematu, a nie chcę zakładać niepotrzebnie nowego topicu.

Orientuje się może ktoś z Kolegów, jakim napięciem i prądem zasilić taki silniczek krokowy napędzający laser?

Chcę wykorzystać ten cały moduł razem z laserem do małego plotera laserowego CNC. Jako oś X będzie pracował jeden silnik, a cały ten moduł chciałem wykorzystać jako oś Y. Tylko za cholerę nie wiem jakim zasilaniem go potraktować i jaki prąd ustawić w sterowniku... ;/

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

PS - a co do samej kwestii co jest silnikiem krokowym, a co nie jest - silniki krokowe mogą mieć 4, 5, 6 lub 8 wyprowadzeń ;)

0