Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dla fachowcow - podział sygnału audio

tomas; 23 Lut 2004 20:07 2142 7
  • #1 23 Lut 2004 20:07
    tomas;
    Poziom 10  

Witam All.

Mam nietypowe pytanie odnosnie podzialu sygnalu audio mianowicie:

Posiadam mixer Behringer DJX 700
    Chce wyprowadzic sygnal (oprocz wzmacniaczy mocy) do pomieszczenia oddalonego o jakies 20 m (kabla wyszlo 40 m;)

Pytanie: czy rozdzielajac sygnal z jednego wyjscia na koncowki (oddalone o 2m) i monitor (oddalony o 40 m - po kablu) sygnal podawany na koncowki traci na jakosci czy nie ma to zadnego znaczenia ?

p.s. W DJX 700 sa jeszcze wyjscia Tape i Booth, ale nie wiem dlaczego nie wysylaja sygnalu z wejscia mikrofonu ?

pozdrawiam.

0 7
  • #2 23 Lut 2004 20:26
    mdean
    Poziom 13  

przy torze audio oddalonym o 40 metrow kabla,zdecydowanie pogorszy sie sygnał,nawet najlepsze kable nic nie pomoga. Sa dwie metody przesylu na duzo odleglosc

1. sygnał audio wzmocnic kilka razy(nawet kilkanascie) i taki sygnał przeslac i potem stlumic tyle razy,aby zachowac ten sam poziom napiecia.
    Zaklucenia jakie powstana ,bede ostatecznie stlumione tyle razy ,ile wzmacniales napiecie wejsciowe.Ale zeby zachowac szumy na nieslyszalnym poziomie nalezy naprawde duzo razy wzmocnic.

2. Lepszy po mojemu. Zamienic sygnał wejsciowy na tor przesylu na roznicowy i taki przesylac,a nastepnie dac wzmacniacz roznicowy. Taki efekt wykorzystywany jest w telefonach stacjonarnych.I dlatego nawet przy duzy odleglosciach mozna uzyskac w miare dobry sygnał. Powstaje dzieki temu,ze szumy powstajace nie sa wzmacniane w wzmacniaczu roznicowy ,lecz tylko sygnał audio ,ktory jest w rożnicy.

0
  • #3 23 Lut 2004 20:27
    KB
    Poziom 25  

Wyślij sygnał z aux'a jeśli jest takowy w mikserze.
    Jeśli nie ma to możesz zrobić tak jak pisałeś, pod warunkiem że wyjście jest symetryczne (na XLR lub jack'u stereo)).

0
  • #4 23 Lut 2004 21:37
    Vault Dweller
    Poziom 29  

A jak nie ma mikser wyjścia symetrycznego, to zrób sobie wzmacniacz symetryzujący na tylu np. ECC83 aby zapewnić odpowiednie wzmocnienie napięciowe i prądowe, i potem na końcu linii dajesz lampowy, albo nawet lepiej jeżeli transformatorowy, stopień desymetryzujący.

0
  • #5 23 Lut 2004 22:24
    tomas;
    Poziom 10  

Wiec tak:

Mixer ma dodatkowe wyjscia typu aux (dokladniej TAPE I BOOT) niestety nie jest wysylany przez nie sygnal kompletny (chodzi o sygnal mikrofonu)

Konkretnie nie zalezy mi na super jakosci do monitora oddalonego o 40 m. Chodzi mi o to czy przy takim polaczeniu (rozdzieleniu sygnalu z jednego wyjscia) nie ma utraty jakosci przy sygnale na koncowki mocy, ktore sa blisko konsoli.
    Mixer niestety nie ma symetrii na wyjsciach, wszedzie sa RCA.

pozdrawiam i dzieki za fachowe podpowiedzi.

0
  • #6 24 Lut 2004 00:14
    vespereq
    Poziom 26  

hmm po 1 jezeli puścisz sygnał kablem niesymetrycznym 40m to masz jak w banku ze jakiś chłam z sieci ci sie wprosi do sygnału po 2 całośc bedize szumieć po 3 co to za monitor i jaka końcówka go napędza, bo jeżeli końcówka ma wejscie symetryczne to kupujesz sobie DI-BOX który zamieni ci sygnał na symetryczny i po kłopocie bo strata bedzie naprawde niewielka o ile wogoel jakas bedzie

0
  • #7 24 Lut 2004 10:08
    Zbynia
    Poziom 31  

tylko na diboxach
    pozatym sygnał z mixera ma iść tylko do konsolety i dopiero konsoleta ma zasilać monitor
    sygnał z mikrofonu powinien być dodawany do reszty - może musisz coś przełączyć ale i tak lepiej nie korzystać z tego mikrofonu bo wejście w mikserze nie jest najlepsze - też podłącz do konsolety tylko mikrofon z włącznikiem i po sprawie.....

0
  • #8 24 Lut 2004 14:16
    eqt
    Poziom 26  

ależ panowie nie przesadzajcie. Na estradzie bardzo często sygnały z mikrofonów biegną po 40m (a są o wiele cichsze) . Można tak to podłączyć tylko wszystko symetrycznie. Tylko jest inny aspekt: nie będziesz miał pewności czy na końcu kabla ktoś czegoś nie zewrze a wtedy pada na cały sygnał. Polecam jednak przez cos to rozdzielić, choćby z tego booth monitor (pewnie jest niezależna regulacja wzmacniania).

0