Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozkalibrowany oscyloskop DT 5200

MStaniszczak 25 Sie 2008 18:25 1434 4
  • #1 25 Sie 2008 18:25
    MStaniszczak
    Poziom 11  

Witam,

Coś mi się wydaje że mam rozkalibrowany oscyloskop DT 5200. Ale po kolei.
    Po podpięciu do wbudowanego kalibratora (1V 1kHz) wszytko wydaje się być ok. ale do czasu.
    Wystarczy wsadzić sądy do gniazdka (220V) a okazuje się że z nastawami 10 na V/cm i przełącznikiem na sądzie na 10x sinusioda ma 6.5 kratki wysokości, a więc wskazuje na 650V (o ile wszytko dobrze rozumiem;-).
    Mierzymy więc napięcie kalibratora (czerwony kabel miernika do bolca, czarny np. do masy z wejścia BNC) i mam 0.53V. Wygląda więc że oscyloskop jest skalibrowany pod kalibrator;-) A że kalibrator jest nie bardzo...
    Mam instrukcje do oscyloskopu, jednak kalibracja to większa para kaloszy i zastanawiam się czy się za to brać. Oscyloskop ew. mogę sprzedać, ale trochę go szkoda, bo poza rozkalibrowaniem jest raczej ok - lampa w bardzo dobrym stanie, nawet obudowa nienaganna;-) A więcej niż jakieś 20 MHz mi nei potrzeba (i tak w ramach hobby i odstresowania po pracy interesuje mnie głównie retro audio, a więc wzmacniacze lampowe;-)

Może znajdzie się tu ktoś kto poradzi jak łatwo doprowadzić ten oscyloskop do porządku we własnym zakresie?

Pozdrawiam,
    Marcin

0 4
  • Pomocny post
    #2 25 Sie 2008 20:08
    Ciz
    Specjalista elektronik

Witam.
    Kalibratory - to prawidłowo prostokont o wielkośći 1V. Na taki przebieg mierniki nieskalibrowane.
    Kontrola kalibratora:
    Wejśćie oscyloskopa na DC. Podlonczamy kalibrator i ustawiamy na kolo 1/2 liniek (np. 6, potem 1,5V=9).
    Przelanczamy na AC i jest jednakowe?
    Przelanczamy na DC.
    Podlonczamy zmierzonom bateryjke (np. AA 1,5V) i sprawdzamy, czy jest wskazanie w porzondku.
    Moźno kontrolować 9V na drugim stopniu przeloncznikiem.
    Podlonczamy zasilacz i sprawdzamy zgodę po zmianie przeloncznikiem (nieruszamy z potenciometrym).
    AC sądy do kontroli potem.
    Moźno wyprostować np.110V, pomierzyć DC voltomierzym i pomierzyć oscyloskopym z sądami.
    Podstawowa jest kontrola kalibratora.
    No i w Polsce napewno jakaś kalibrownia s certyfikatym, no to juź kosztuje!
    Pisownia ? Niejestem Polak.

0
  • #3 26 Sie 2008 01:20
    MStaniszczak
    Poziom 11  

Już chyba wiem co jest nie tak - braki w mojej wiedzy. Jeśli możesz to powiedz czy teraz dobrze kombinuje.
    Mam transformator dający na biegu jałowym 16.9V - to pokazuje miernik. Miernik pokazuje napięcie skuteczne. Oscyloskop całą sinusoidę. Ja napięcie odczytywałem jako zakres od samego dołu (dolna część przebiegu |_|) aż po górę (górna część przebiegu |^|) co dawało mi ok 24V. Tym czasem wartość szczytowa sinusoidy pierwiastek z dwóch razy większa od napięcia skutecznego. I to by się zgadzało. Podobnie jest z 220V. Sinusoida ma ok 6 kratek przy v/cm ustawionym na 10 i 10x w sadzie, ponieważ 220*1,41 to 310 co na dwie połówki sinusoidy daje 620 a więc 6.2 kratki.

Ja jestem mocno początkujący, stąd moje niejednokrotnie głupie problemy. Ale szybko się uczę, a zabawa elektronika skutecznie odpręża mnie po 8h programowania w pracy;-) Byłbym wdzięczny za rozwianie moich powyższych wątpliwości.

Jeśli to co napisałem wyżej to prawa, wówczas oznacza to że oscyloskop jest ok (napięcie stałe pokazuje ok - sprawdzałem tak jak radziłeś bateryjką).

0
  • Pomocny post
    #4 26 Sie 2008 08:18
    Ciz
    Specjalista elektronik

OK.
    To jest od dawna - jako robić pomiary niesinusoidalnych napęnć.Prawidlowo pokazujom mierniki termiczne. Zwykle to kalibracja na sinus a na osciloskopie wyglonda wedvuk Pana zdobyć.
    Zawsze aplikować nauki!
    H.

0
  • #5 26 Sie 2008 09:45
    MStaniszczak
    Poziom 11  

No i się uspokoiłem. Oscyloskop to polski sprzęt mający tyle lat co ja (rocznik 82;-) więc nie jest młody. Firma która go produkowała istnieje, pytanie tylko czy za kalibrację nie życzyli by sobie więcej niż ten sprzęt jest wart;-)
    Ale skoro wszytko jest ok, tylko mi wiedzy brakowało, to super:-) Dzięki za pomoc.
    A co do Twojego języka - nie jest tak źle:-) Jak chcesz mogę pomóc:-)

0