logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak działają zegary cyfrowe? Schemat, budowa i zasada działania

Wojtek13 12 Paź 2002 08:39 6042 5
REKLAMA
  • #1 54502
    Wojtek13
    Poziom 1  
    Posty: 1
    :cry: Proszę o wszystko co macie na temat zegarów i zegarków cyfrowych (ogólny schemat, budowa, zasada działania).
  • REKLAMA
  • #2 55313
    bolek
    Poziom 35  
    Posty: 4099
    Pomógł: 86
    Ocena: 299
    na procku czy cyfrowy?
  • REKLAMA
  • #3 55356
    Richi
    Poziom 39  
    Posty: 6895
    Pomógł: 515
    Ocena: 143
    Tego jest mnostwo ... :wink:
  • REKLAMA
  • #4 58142
    zyraf
    Poziom 26  
    Posty: 1155
    Pomógł: 1
    Ocena: 51
    Oto ogolna zasada dzialania:
    ZLICZANIE CZASU
    bardzo odkrywcze... :)
  • REKLAMA
  • #5 58147
    tolo
    Poziom 35  
    Posty: 3123
    Pomógł: 232
    Ocena: 1173
    Kiedyś robiłem coś takiego na TTL-ach.
  • #6 66574
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 1179
    Pomógł: 86
    Ocena: 32
    Ach te czasy gdy królowały TTL'e.
    Też na nich robiłem zegar.
    sterował 4 urządzeniami, pobierał blisko 2.5 A, robił za piec.
    A dziś to wszystko mieści się w mały procku :cry:
    Powracając do tematu kolegi Wojtka13.
    Musisz zbudować liczniki dla każdej cyfry.
    Jedności minut,sekund liczą całą dekadą.
    Dziesiątki minut i sekund liczą od 0 do 5.
    jednostki godzin : jeżeli jest przed 20:00 liczą cała dekadą jesli po liczą od 0 do 2.
    Dziesiątki godzin liczą od 0 do 2.
    Aby wykryć fakt przekroczenia godz. 20 sprawdzasz czy licznik jedności godzin ma wartość 9 a liczniki minut przechodzą ze stanu 59 na 00.
    Wtedy przełączasz licznik godzin na tryb 0 do 2.
    Jest to nieco skomplikowane i na dziesiejsze czasy nieekonomiczne tak pod względem rozbudowy układu jak i poboru prądu nie wspominając o kosztach.Dla przykładu w ukł. na TTL masz 20 scalaków.Przeciętnie po 70groszy.W sumie uzbiera sie 14Zł nie licząc wyświetlaczy.
    Za 7 Zł kupujesz AT89C2051 i kwarc za 1Zł.Sam porównaj.
    Do zasilania zegara na atmelu wystarczy stabilizator 1A bez radiatora.
    Jeżeli chcesz to mogę wysłać Ci schemat tego cuda na TTL'ach, lecz osobiście polecam Ci ten bardziej nowoczesny.
    W nim możesz zaimpletować wiele dodatkowych funkcji.
    W razie problemów pisz na miala. :P
REKLAMA