Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać kondensator filtrujący do zasilacza impulsowego?

16 Wrz 2008 13:34 7793 9
 • Poziom 9  
  Panowie posiadam zasilacz impulsowy o mocy 320W. Przy obciążeniu rzędu 5A tętnienia zasilacza impulsowego dochodzą do 40mV. Aby zmniejszyć tętnienia chce zastosować zewnętrzny kondensator rzędu 10000uF lub większy. Wiem , że im większy kondensator tym lepiej , ale potrzebuje konkretnego wzoru. HELP
 • Poziom 43  
  Sam kondensator nie wiele tu pomoże. Potrzebny jest filtr L-C typu Γ (odwrócone), gdzie najpierw - w gałęzi podłużnej - będzie dławik, a potem - w gałęzi poprzecznej - kondensator.
  Pojemność rzędu dziesięciu milifaradów jest tu na pewno o wiele razy za duża jeśli jest to przetwornica impulsowa - jaka i z jaką pracuje częstotliwością, oraz jaka jest wartość napięcia wyjściowego?
 • Poziom 9  
  Zasilacz impulsowy Mean Well SP 320W dający napięcie 27V. Częstotliwość pracy impulsowej 100kHz. W danych katalogowych napisane jest że tętnienia dochodzą do 200mV. Można zastosować filtr LC oraz kondensator jednoczesnie ??
 • Poziom 17  
  W przypadku zasilaczy impulsowych należy pogodzić się z tym, że tętnienia są wyższe niż w przypadku zasilaczy liniowych. Tak jak napisał Quartz trzeba dodać filtr LC jednak nie można tego robić "na pałę" tzn. dolutowując dowolne dławiki i kondensatory i obserwując przebieg tętnień na wyjściu. Kondensator musi mieć niskie ESR a dławik musi wytrzymać prąd wyjściowy zasilacza (nie może dojść do nasycenia się rdzenia w dławiku). Dołączanie filtru LC ma też swoje wady. Może pogorszyć stabilizację napięcia (spadek napięcia na rezystancji drutu dławika) oraz spowodować "wpadnięcie" zasilacza w oscylacje (czasem w danych technicznych zasilacza podaje się jaką maksymalną pojemność można dołączyć do wyjścia oraz max. długość kabla które nie powodują jeszcze niestabilnej pracy zasilacza).
  Czasem stosuje się na wyjściu dławik różnicowy - taki jak na wejściu zasilacza jeszcze po stronie napięcie przemiennego z sieci.
  Typowa wartość dławika jest w przedziale kilka..kilkadziesiąt uH a kondensatora 100..1000uF.
 • Poziom 27  
  Napisz co zasilasz , że tętnienia 40 mV są zbyt duże.
 • Poziom 9  
  Chodzi o zasilanie wzmacniacza mocy klasy D. Dlatego chce aby tętnienia napięcia były jak najmniejsze. Pytanie - stosując za zasilaczem filtr LC zmniejszam tylko tętnienia czy też tłumi on zakłócenia w.cz??
 • Poziom 17  
  Do zasilania wzmacniacza 40mV tętnień to i tak jak "strzelanie z armaty do muchy". Taki poziom nie wpłynie na pogorszenie jakości dźwięku (a w każdym razie nie da się tego zauważyć ludzkim uchem moim zdaniem)
  Jednak trzeba wziąć po uwagę fakt że zasilacz impulsowy ma gorszą odpowiedź na nagłe zmiany obciążenia co objawia się charakterystycznymi "pikami" na wyjściu. Mogą mieć oną amplitudę nawet 1V i czasie trwania do kilku ms. Wyjściowy filtr LC tłumi głównie tętnienia a zakłócenia w.cz. są emitowane "w powietrze" i w przewody zasilające i powstają przy przełączaniu uzwojenia przez tranzystor kluczujący po stronie pierwotnej. Ich wyeliminowanie jest trudne i wymaga dobrego ekranowania zasilacza.
  Jeśli bardzo Ci zależy na usunięciu tych "pików" i tętnień to można dołożyć dodatkowy filtr LC już na samej płytce wzmacniacza przy zaciskach przewodów od zasilacza. Wyeliminowanie jednak tego pierwszego wymaga dławika o indukcyjności typowo kilkaset uH..kilka mH a nawet więcej.
 • Poziom 9  
  Mam zastosować taki filtr LC między zasilaczem impulsowym a wzmacniaczem mocy klasy D
  Jaki dobrać kondensator filtrujący do zasilacza impulsowego?
  Pomoże w czymś taki filtr?? Z góry dziękuję KEKONOWI za rozwinięcie tematu.
 • Poziom 17  
  W tym filtrze można zwiększyć pojemność kondensatorów gdyż 1uF będzie pewnie za mało (10..100uF). Dławiki oczywiście muszą mieć jak najmniejszą rezystancję bo inaczej tętnienią mogą się jeszcze bardziej zwiększyć. Takie dławiki można kupić w sklepie internetowym firmy Feryster lub zrobić samemu (w TME również ale tam są droższe).
  70mH może być za dużo gdyż o takiej indukcyjności raczej ciężko będzie dostać; poza tym będzie on dość drogi i może mieć zbyt dużą rezystancję.
  Sądzę że wystarczy np. 10..22mH.
 • Poziom 9  
  Robiłem już zakupy w ferysterze i w TME :) Ostatnio badałem tłumienność identycznego filtru , skuteczność dochodziła do 90dB przy 3MHz i opadała z dalszym wzrostem częstotliwości aż do 100MHz. Co mi daje jego tłumienność?? Tłumienie zakłóceń przenoszonych z zasilacza do wzmacniacza ?? Sam do końca tego nie rozumiem, może to mi ktoś trochę objaśnić.