Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic CQ c1001N nie działa po złym podłączeniu masy

krychast 23 Wrz 2008 23:11 2490 7
  • #1 23 Wrz 2008 23:11
    krychast
    Poziom 20  

Znajomemu podłaczyłem radio do samochodu.Wszystko grało ładnie i pięknie.

Ale kumpel stwierdził że nie ma świateł przednich,dodam iż nie miał ich także przed podłączeniem radia.Po podłączeniu radia kumpel wstawił bezpiecznik w miejsce spalonego i światła przednie wróciły.

Niestety po włączeniu świateł przednich z radia poleciał dym.Okazało się że po włączaniu świateł z wstawionym bezpiecznikiem po których wróciły światła "ginęła" masa zasilania ale dlaczego poszedł dym to nie mam pojecia skoro zasilanie ginęło.
    Mniejsza z tym.

Po rozebraniu radia ukazała się że spalona jest ścieżka masy,po zmostkowaniu jej podłączyłem radio ponownie.Wyświetlacz odpalił od razu jednak z głośników nie leciało nic.

Przetwornica HA 13164A okazała się sprawna,napięcia na końcówce mocy również były ale dalej działal tylko wyświetlacz a z głośnikówe nie leciało nic.

Wziąłem radio do domu.podłączyłem pod zasilacz-odpaliło od razu ale również cisza.Zaczęłem mierzyć napięcia i po jakimś czasie radio zdechło kompletnie.Nie wiem czy zrobiłem jakieś zwarcie ale nawet nie podświetla się przycisk PWR,gdzie jeszcze przed chwilką działał.

Napięcie na panelu jest takie że w dwóch punktach względem masy mam 5,6V.Czy ktoś zna pomysł na reanimacje radia.Stawiam na końcówkę która zjarała się na 99% tylko czy po czasie mogłoby to spowodować zdechnięcie panelu jeśli przed paroma chwilami działał?

Moderowany przez Tomek Włodarczyk:

Zmieniłem tytuł z: "Panasonic CQ c1001N-dziwny problem,panel,końcówka." Reg. p. 11

0 7
  • #3 23 Wrz 2008 23:36
    krychast
    Poziom 20  

Z tym zwarciem to możliwe bo wszystko było podłączane raczej na "pająka",plątanina kabli itd.Mówie o podłączaniu już w domu ,do zasilacza.W aucie połączenie było prawidłowe.Zaizolowane i na kostce.Przypomnę że na złączce radio-panel jest napięcie 5,6V,na dwóch stykach.
    Jak przywrócić mu życie?Miał ktoś podobny problem?

0
  • #4 24 Wrz 2008 08:24
    jankoś
    Poziom 14  

a kto to wie coś tam mierzył i co dalej pozwierałeś miałeś spaloną mase to i wzmacniacz padł raczej napewno szukaj teraz schemat i pomiary nikt nie da ci recepty .

0
  • #5 24 Wrz 2008 10:43
    SlaweK
    Poziom 43  

Kompletne niezrozumienie co się robi, jest takie powiedzenie, jak laik spieprzy to pół biedy, gorzej jak spieprzy ten co się trochę zna z naciskiem na to trochę.

Najpierw naprawić radio na stole jak należy a do tego zabieramy się ze schematem mierząc i wyciągając wnioski z pomiarów wymieniami uszkodzone elementy i nie zaczynamy od dupy strony czepiając się włącznika czy panela skoro jest jasne że powodem było złe podłączenie. A widzę że kolega o działaniu radia nie ma zielonego pojęcia. Potem sprawdzamy bardzo dokładnie kable w samochodzie by nie było niespodzianki ponownie i podłączamy ze zrozumieniem tego co łączymy.

A jeszcze co do usterki w radiu, to że napięcie na panelu jakieś jest to nie znaczy że wszystkie napięcia wewnętrzne są poprawne ani że jest poprawnie podłączone. Na moje oko to ubiłeś jakiś stabilizator wewnętrzny ale nie mam schematu przed sobią żeby wróżyć który. Mając miernik zacznij naprawiać to jak należy, co pracuje a co nie zamiast czepiać się włącznika.

SławeK

0
  • #6 24 Wrz 2008 10:58
    krychast
    Poziom 20  

Sławek,radio było połączone dobrze na stole,działało wszystko prócz końcówki mocy.Po ściągnięciu not katalogowych wiedziałem gdzie mierzyć napięcia na scalakach.Wyświetlacz zachowywał się prawidłowo.I nagle nastąpiła cisza.Wszystko zgasło,nawet nie podświetla się przycisk PWR po podłączeniu zasilania.Dodam że końcówka była już uwalona.Już wspomniałem wcześniej napięcia dochodzą do radia jak również na styki na panel,tam jest 5,6V.Nie mam pojęcia co mogło się stać.

0
  • #7 24 Wrz 2008 11:47
    SlaweK
    Poziom 43  

Niestety nie jestem jasnowidzem i nie wiem na jakim zasilaczu to sprawdzałeś, o jakiej wydajności prądowej, nie wiem dlaczego nie usunąłeś do sprawdzania uszkodzonej końcówki mocy która może powodować przeciążenie zasilacza i powodować dalsze uszkodzenia. Aplikacje układów nie zastąpią schematu a tylko ułatwiają i czasem trzeba sobie radzić mają tylko je. Nie wiem jaki prąd pobiera uszkodzone radio, czy oba zasilania dochodzą do elektroniki radia...

SławeK

0
  • #8 24 Wrz 2008 12:05
    krychast
    Poziom 20  

Juz podaję.

pobór prądu:
    Na przewodzie +12ACC (plus po włączeniu stacyjki) pobór prądu 0A
    Na przewodzie +12BAT pobór prądu 0,16A

Po połączeniu tych dwóch przewodów pobór prądu 0,16A

Sprawdzane na zasilaczu komputerowym 12V/350W
    Na kóncówce mocy na zasilających nóżkach i na regulatorze napięcia dochodzą.
    Styki które łączą się z panelem również mają napięcie 5,6VC.
    Nie widzę popękanych ścieżek ani zimnych lutów.Dziwi mnie też trochę że nie widać oznak życia napędu CD,wcześniej podczas włączania było coś słychać.
    Sławek pomocy!!!

0
  Szukaj w 5mln produktów