logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[HP Pavillon ZX5000] Identyfikacja i wartość elementu PL4 na płycie głównej

ww.bielsko 24 Wrz 2008 18:00 1104 5
REKLAMA
  • #1 5567450
    ww.bielsko
    Poziom 17  
    Posty: 420
    Pomógł: 6
    Ocena: 20
    Witam,

    Gnizado DC obruszane, brak zasilania, gołym okiem widać wystrzelony fragment elementu PL4, wygląda jak większy kondensator. Co to jest i jaka wartość ewentualnie?

    [HP Pavillon ZX5000] Identyfikacja i wartość elementu PL4 na płycie głównej

    pozdr
  • REKLAMA
  • #2 5567568
    tronic1
    Spec od komputerów
    Posty: 22250
    Pomógł: 2640
    Ocena: 1106
    To pewnie identyczny jak PL5 i pewnie to dławik. Sprawdź omomierzem.
  • REKLAMA
  • #3 5570152
    ww.bielsko
    Poziom 17  
    Posty: 420
    Pomógł: 6
    Ocena: 20
    Pokazuje 0ohm na każdym zakresie, na najwyższym 200M pokazuje max wartosci potem 0ohm. Element na zwarciu.
    Jeśli dławik to można go zastąpić każdym innym?
  • REKLAMA
  • #4 5570476
    tronic1
    Spec od komputerów
    Posty: 22250
    Pomógł: 2640
    Ocena: 1106
    Dławik właśnie powinien pokazywać "przejście". Tylko który mierzyłeś ? PL4 czy 5 ? Jeżeli PL4 i ma przejście to teoretycznie laptop powinien działać, pomijając gniazdo. Przylutuj gniazdo i sprawdź omomierzem ciągłość połączeń. Jeżeli PL4 ma przerwę to można go zastąpić odpowiednim bezpiecznikiem mierząc uprzednio oporność między masą a polem lutowniczym za dławikiem.
  • REKLAMA
  • #5 5570502
    ww.bielsko
    Poziom 17  
    Posty: 420
    Pomógł: 6
    Ocena: 20
    Obydwa, ten upalony puszczał napięcie i działa wg. mnie. Gniazdo przylutowałem poprawnie, zaraz za gniazdem był pierwszy dławik PL1, przy którym było już grzebane, przylutowałem go ale stracił jedną powierzchnię lutowniczą, mimo wszystko jakoś go chwyciło i puszcza napięcie.
    Teraz niestety bzyczy tylko któraś z przetwornic zaraz po wpięciu zasilania i laptop martwy.
    Nie rozumiem tylko czemu miałbym zmierzyć, chyba że zastąpić opornikiem. Zrobiłem jumper zamiast PL1 ale chyba się nie sprawdziło.
  • #6 5570537
    tronic1
    Spec od komputerów
    Posty: 22250
    Pomógł: 2640
    Ocena: 1106
    Jeżeli upalony też miał przejście to O.K. , nie ma potrzeby mierzyć oporności za nim. Gdyby było zwarcie to spaliłby się. No ale teraz to już jest tylko gorzej. Pierwszy i zasadniczy problem to brak schematu. Możesz poszukać aplikacji kości które są w zasilaniu, przetwornicach i pomierzyć miernikiem co jest grane.
REKLAMA