logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Monitor Belinea 106020 - Niskie napięcie w głównej gałęzi, monitor nie startuje

bocian 05 Mar 2004 15:27 1317 6
REKLAMA
  • #1 532818
    bocian
    Poziom 12  
    Posty: 126
    Ocena: 17
    Za niskie napięcie w gałęzi głownej zamiast 80V jest 55V i reguluje się do 60V, żarówka lekko świeci ale monitor nie startuje pali się tylko zielona dioda.Elektrolity sprawdzone po wtórnej stronie po pierwotnej jeszcze nic nie wymieniałem. Na C113 jest 410V.
  • REKLAMA
  • #2 532986
    Bogusław Gazda
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 72
    Ocena: 8
    Wydaje mi się że główna linia zasilania hota i wysokiego to 200V a 80 to zasilanie RGB ale wygląda ze popracujesz.Ten zasilacz raczej ciekawy mozesz miec oporek walnięty tz zmienil wartosc więc rozejrzyj się przy UC3842 oraz petli regulacji między wtorną stroną przetwornicy a transoptorem.Powodzenia
  • REKLAMA
  • #3 533169
    bocian
    Poziom 12  
    Posty: 126
    Ocena: 17
    Tak oczywiście masz rację napięcie 200V steruje tranzystorem linii i co ciekawe to napięcie jest w porządku ale mam za niskie napięcie +80V bo jest 55V i napięcie +14V bo jest tylko 10V.Dalej będę analizował ten układ i czekam na ciekawe wskazówki.
  • REKLAMA
  • #4 534031
    lukasz726
    Poziom 26  
    Posty: 1400
    Pomógł: 61
    Ocena: 59
    witam.przepraszam że nie podam ci dokładnie nr. opornika,ale nie mam już tego monitora.miałem dwa i zawsze to samo.jest mały opornik na wtórnym taki dość trudno dostępny pomiędzy diodami na radiatorach.jest nie wielki około 100ohm ale nie jestem pewien to było dość dawno..będzie miał większą oporność.pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 534337
    Bogusław Gazda
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 72
    Ocena: 8
    sprawdzałes -14V i +14V moze obciąza TDA8172 albo +12V jest obciążone i nie działa tda 9105 co w efekcie powoduje obnizenie tych napięc. Bo +5v na klocku i pamięci jest OK? Odłącz linie 80V od rgb i narazie pomin ten problem a skup sie na +12 +15 -15 +5 bo bywa że pada wzmacniacz koncowy RGB (VPS12)i obciąża 12V albo 80 V.Zreguły zwiera ale kto to wie moze byc inaczej.
  • #6 534528
    bocian
    Poziom 12  
    Posty: 126
    Ocena: 17
    Gdy obciążę żąrówką gałąź 200V to na poszczególnych wyjściach mam następujące napięcia D113 +15,2V;D124 +7,8V;D115 +7,4V;D114 -12,5V;
    D112 +71V;D127 +205V ale gdy tą żarówkę odłączę to napięcia wyglądają następująco: D113 +10,8V;D124 +5,8V;D115 +5,3V;D114 -8,7V;D112 57,5V i tylko napięcie główne +205V pozostaje bez zmian.Jakoś dziwnie pracuje ta przetwornica bo musi być obciążona.
    Może jest tu uszkodzony procesor ale nie wiem jak go sprawdzić chociaż na kwarcu są drgania a zawartość pamięci zczytywałem i nawet podstawiałem inną i nic to nie dało.
  • #7 538077
    Bogusław Gazda
    Poziom 27  
    Posty: 861
    Pomógł: 72
    Ocena: 8
    Od zasilacza raczej bym sie odczepił a sprawdzilbym czy jest 12V na n18 TDA 9105 i czy sa impulsy sterujące Hout i Vout Sprawdz czy miedzy n8,9,10 trafopowielacza nie ma przerwy bo na n9 dochodzi 200V jak by miała przerwe to ta gałąz nie bedzie obciazona.

Podsumowanie tematu

✨ Monitor Belinea 106020 nie uruchamia się z powodu zbyt niskiego napięcia w głównej gałęzi zasilania – zamiast oczekiwanych 80V jest około 55-60V. Zielona dioda świeci, a żarówka podłączona do gałęzi lekko świeci. Elektrolity po stronie wtórnej zostały sprawdzone, po pierwotnej jeszcze nie. Na kondensatorze C113 jest napięcie 410V. Wskazano, że główna linia zasilania powinna mieć około 200V, a 80V to zasilanie RGB. Podejrzewany jest uszkodzony opornik na wtórnej stronie, trudnodostępny, około 100Ω, który może mieć zwiększoną rezystancję. Sugerowano także sprawdzenie napięć +14V, -14V, +12V oraz działania układów TDA8172 i TDA9105, które mogą obciążać linie i powodować spadki napięć. Napięcie +5V na pamięci jest prawidłowe. Zalecane jest odłączenie linii 80V od RGB, aby wykluczyć jej wpływ na problem. Pomiar napięć przy obciążeniu żarówką pokazuje różne wartości na diodach D113, D124, D115, D114, D112 i D127, przy czym napięcie główne +205V pozostaje stabilne. Podejrzewa się możliwe uszkodzenie procesora sterującego, choć kwarc drga, a pamięć została wymieniona bez efektu. Wskazano również na konieczność sprawdzenia obecności napięcia 12V na nóżce 18 układu TDA9105 oraz impulsów sterujących Hout i Vout. Zalecane jest także sprawdzenie ciągłości między nóżkami 8, 9, 10 transformatora powielacza, gdyż przerwa na nóżce 9 (gdzie powinno być 200V) może powodować brak obciążenia gałęzi.
REKLAMA