Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerwa w zasilaniu komputera....awaria sieci energet

micosy 30 Sep 2008 20:57 1793 5
 • #1
  micosy
  Level 1  
  Co może się stać z komputerem (podzespołami) gdy podczas pracy zostanie nagle odłączony od prądu np w skutek awarii sieci energetycznej? I jak w takim przypadku postąpic?
 • #2
  tronic1
  IT specialist
  Na początek sprawdź zasilacz "na sucho" czy są prawidłowe napięcia.
 • #3
  ZeeWolf
  Level 28  
  Zachowaj spokój. Oddychaj głęboko. To tylko awaria... :D
  A tak poważnie - przy dzisiejszych sprzętach niewiele może się stać, jeżeli jest to tylko przerwa (zanik napięcia, czyli zwyczajowo mówiąc "prąd wyłączyli"). Stracisz niezapisane (lub w trakcie zapisu) dane i tyle. Pewnym problemem może być wszelkiego rodzaju software'owe flashowanie (BIOS, firmware sprzętu itp.) - tutaj w wyniku przerwy w zasilaniu możesz stracić możliwość dalszego flashowania softowego układu, co zmusi Cię do flashowania hardware'owego (zwykle serwis). Ale nawet na to są już środki typu DUAL-BIOS (jeden walnie - jest drugi w rezerwie). W każdym razie nie jest to uszkodzenie fizyczne (czyli jest odwracalne). Kiedyś zdarzało się też (czasy dysków ~10 GB), że utrata zasilania przez HDD w trakcie zapisu danych powodowała uszkodzenie logicznej struktury dysku - zwykle dysk zgłaszał się potem jako niesystemowy, z uszkodzonym systemem plików lub pokrzyżowanymi/pogubionymi plikami. Dysk pozostawał sprawny fizycznie, ale część danych zwykle przepadała, a w drastycznych przypadkach pozostawał format. Dzisiejsze dyski są chyba na to odporne, w jeden z wakacyjnych dni elektrownia robiła u mnie w mieście dyskotekę i nikt z moich znajomych, jak i ja sam, nie odnotował problemów z dyskami.
  Jeżeli natomiast chodzi o poważne ekscesy energetyczne, jak nagły skok napięcia (kiedyś zerwało koło mnie sieć napowietrzną, kable zwarły się i poszły 2 fazy na 1 przewód - bezpieczników nie wywaliło bo było za małe obciążenie - żarówki 100 W dawały jak halogeny :D) może być problem. Jeżeli masz w instalacji domowej bezpieczniki nowej generacji (te z "dźwigienką") możesz spać spokojnie - jeżeli nie zadziałają na czas, komputer będzie Twoim najmniejszym zmartwieniem :D.
  Przy kompletnym braku napięcia rozwiązaniem jest zasilacz UPS, który zapewni Ci kilka dobrych minut (a bardzo drogie UPS-y może nawet godzin) zasilania, aby spokojnie zapisać dane i wyłączyć kompa; przy dużych spadkach napięcia - dobry, markowy zasilacz ATX do komputera. Mój własny, osobisty, ukochany Corsair HX620 zasila bez problemu napięciem od 90 V do 260 V, dając wzorowe napięcia na wyjściach :D. Jak większość "bezsensownie drogich szpanerskich zasilaczy" z resztą.
 • #4
  Damnian
  Level 34  
  Chwila kiedy siedze przy komputerze i nagle staje sie ciemny ekran wraz z zapadającą ciszą mówie o (cenzura), wyłączam listwe i włączam do puty znowu podłączą upragniony prąd :D a tak żeby coś powanego się stało to nie zdażyło mi się.
 • #5
  gilus1
  Level 28  
  Oprócz konieczności napisania od nowa podania nic z komputerem się nie stało. Małe kłopoty możesz mieć (ale nie musisz) gdy ładują się pliki przy uruchamianiu systemu i wtedy wyłączą prąd.
 • #6
  jarroQ
  Level 27  
  To ja nie dawno miałem wezwanie do naprawy kompa. Problemem było to, że partycja C: straciła informacje o systemie plików, co było wynikiem wyłączania kompa pstryczkiem na listwie- jak się puźniej dowiedziałem. Morałem mojej odpowiedzi jest fakt, że dzieciaki wyłączali tak kompa przez 4miesiące!!!