logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Fiat 126p 1995 - skutki złego podłączenia akumulatora, trudności z odpalaniem

artus2005 12 Paź 2008 09:47 8322 12
REKLAMA
  • #1 5623176
    artus2005
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Witam mam problem mianowicie w fiacie 126p zostały podłączone zle kable na akumulatorze masa do + a ten drugi do - skutkiem tego jest to ze maluch strasznie cięzko odpala ma nierówne obroty , pali tylko na pycha aha jak podpinali aku to iskrzyło z klem i potem odpalałem malucha na rozrusznik ale nie zapalił to na pycha próbowaliśmy ale tez nie zapalił zanim kapnołem sie że źle podłaczyli akumulator to z 500 m został przepchany. Co mogło się uszkodzić jest to Fiat 126p 1995 r elegant. Z góry dzieki Pozdro
  • REKLAMA
  • #2 5623270
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 5623291
    artus2005
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ale ten prostownik co jest na zewnątrz alternatora ?? i czy mogło coś jeszcze pujśc bo wydaje mi sie że iskra jest nierównomierna.
  • REKLAMA
  • #4 5623308
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    reg napięcia jest na zewnątrz - pewnie też padł, prostownik jest w altku pod plastikową osłonką, i pewnie też moduł zapłonu do wymiany
  • #5 5625153
    artus2005
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Acha a cewka zapłnowa tez mogła paść? czy jak jest iskra to raczej nie.
  • #6 5625230
    mp.nwo
    Poziom 13  
    Posty: 49
    Ocena: 31
    Prawdopodobnie mógł ci paść układ zapłonowy.
  • #7 5626888
    Blicek
    Poziom 26  
    Posty: 710
    Pomógł: 82
    Ocena: 217
    Cewka powinna przeżyc, alternator zostaw, tylko wymien mostek i regulator. Kondensator jest bezbiegunowy, a wiec tez nie moglo mu sie nic stac.
  • #8 5627134
    yaaro
    Poziom 33  
    Posty: 2840
    Pomógł: 195
    Ocena: 1082
    do zestawu dioda w liczniku od wskaźnika paliwa
  • REKLAMA
  • #9 5628262
    artus2005
    Poziom 10  
    Posty: 9
    dioda od rezerwy w baku swieci więc hyba nic się jej nie stało. pozdro
  • REKLAMA
  • #10 5628376
    Blicek
    Poziom 26  
    Posty: 710
    Pomógł: 82
    Ocena: 217
    artus2005 napisał:
    dioda od rezerwy w baku


    To nie dioda, normalna zarowka. Koledze chodzilo o diode, ktora znajduje sie w zegarach zaraz za wskaznikiem poziomu paliwa (zwykla prostownicza). To takie zabezpieczenie przeciw przepieciowe
  • #11 5630591
    artus2005
    Poziom 10  
    Posty: 9
    acha ale jak rozpoznam ze jest uszkodzona ?
  • #12 5631786
    marcinwozniak1
    Poziom 14  
    Posty: 78
    Pomógł: 4
    Ocena: 35
    To proste. Każda dioda przewodzi prąd tylko w jednym kierunku. Najlepiej gdybyś miał miernik z funkcją Omomierza wtedy np. jedną końcówkę diody podłączasz do jednej nóżki miernika np do czerwonej a drugą do drugiej czyli czarnej. Sprawdzasz czy dioda przewodzi czy nie czyli sprawdzasz czy dioda ma rezystancję małą czy bardzo dużą. Np załóżmy że ma rezystancję 500 Om czyli dioda przewodzi. Teraz do czerwonego kabelka miernika podłącz drugą nóżkę a do czarnego kabelka pierwszą. Teraz jeżeli dioda ma być dobra to jej rezystancja powinna być jak największa czyli np 100000 Om. Podsumowując dobra dioda przewodzi tylko w jednym kierunku czyli ma małą rezystancję tylko w jednym kierunku. W drugim "nie przewodzi"
    czyli ma bardzo dużą rezystancję.
  • #13 5638537
    artus2005
    Poziom 10  
    Posty: 9
    dobra panowie dzieki za informacje problem rozwiązany wymieniłem moduł zapłonowy i cewke i wszystko gra pozdro

Podsumowanie tematu

✨ W Fiat 126p z 1995 roku, po błędnym podłączeniu akumulatora (masa do plusa, plus do minusa) wystąpiły problemy z odpalaniem, nierówną pracą silnika i iskrzeniem przy klemach. Najczęściej uszkadza się mostek prostowniczy w alternatorze oraz regulator napięcia, które znajdują się na zewnątrz alternatora. Moduł zapłonowy również mógł ulec uszkodzeniu, co potwierdziła konieczność jego wymiany wraz z cewką zapłonową, mimo że cewka zwykle powinna przetrwać. Kondensator, jako element bezbiegunowy, raczej nie uległ uszkodzeniu. Dodatkowo, w zegarach znajduje się dioda prostownicza zabezpieczająca przed przepięciami, którą można sprawdzić miernikiem omomierzem – powinna przewodzić prąd tylko w jednym kierunku. Po wymianie modułu zapłonowego i cewki problem z odpalaniem i nierównymi obrotami został rozwiązany.
REKLAMA