Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić pedał głośności?

04 Dec 2008 17:33 7051 8
  • Level 2  
    Witam. Mam multiefekt do gitary korg AX3G i chce zrobić do niego pedał głośności. Czy ktos mógłby powiedzieć mi jak zrobić to od podstaw? i wyjaśnic mi z czego składa się to urządzenie dać linki na jakieś schematy. Będę wdzięczny za pomoc:)
  • Admin of Audio group
    Cóż, nigdy nie rozkręcałem konkretnie pedału głośności, więc nie znam dokładnie budowy takiego urządzenia. Myślę, że w najprostszej wersji może wystarczyć sam potencjometr. Tak czy inaczej z elektroniką problemu raczej nie będzie - gorzej z wykonaniem elementów mechanicznych (na dodatek ruchomych).
  • Level 36  
    Witam, pomyśl adaptacji stopki od maszyny do szycia :wink:
  • Level 16  
    to wiele zależy od tego czy''kolega'' lubi sie ''bawić'' i jaka ma być regulacja analogowa czy cyfrowa.Bo w przypatku wer.analog.jak''kolega''powyżej wspomniał wystarczy sam potencjometr,jeśli ma to być wer.cyfrowa,to były by dwie opcje:pierwsza to wer. z enkoderem,a druga to wer.(niewiem jak sie ''to cuś''nazywa ale unas wszyscy nazywają ''to'' UNIWERSALNYM REGULATOREM),ma on trzy końcówki do jednej podpina sie napięcie np.3V i na dwuch pozostałych masz wyjście gdzie otrzymujesz ''kombinacje'' w zależności w kturą strone kręcisz gałką np.(00,01,11,10,00,01,11itd.)lub(00,10,11,01,00,10,11itd.),wygląda jak zwykły potencjometr obrotowy ale w środku ma styki.Takie ''elementy''sączęsto stosowane w ''wieżach'' do regulacji głośności,ale można regulować nimi wszystko.Pomysł z wykorzystaniem pedała od maszyny jest niezły ale ''za dużo jest roboty'',ja proponuje ''gotowy'' petał od ''kierownicy''(takiej pod GAME PORT)jest tam potencjometr 100k,ale jego wartość można zmienić lub podpiąść do niego tranzystor(y) w ten sposób uzyskasz mniejszy opór.

[Na forum stosujemy przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Mariusz Ch.]
  • Level 2  
    dzięki panowie:) nad stopką od maszyny myślałem. obudowa to niewielki problem bo wystarczy troche pokombinować chodzi mi głównie o to co jest w środku. Bo taki standartowy pedał podłącza się szeregowo przez input i output na kablu sygnału. A u mnie w efekcie Korga jest tylko 1 wyjście na duży jack. i ten pedał w zależności od ustawionego efektu bedzie działał jako wah wah itp. I nie wiem jak ten potencjometr podłączyć. czy wpiąć go normalnie w kabel dwużyłowy. pytam sie o porade bo nie chce sobie efektu zepsuć.
  • Level 32  
    Nie miałem tego w rękach ale podobno dobrze jest zrobić taki regulator na elementach optycznych ( potencjometr bardzo szybko się wyciera ) metodą bezstykową . :lol:
    Pozdrawiam .
  • Level 2  
    Chyba raczej zdecyduję się na potencjometr. Nie będe używał tego bardzo często. tylko jak mam go podłączyć?

[Na forum stosujemy przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić posty. Mariusz Ch.]
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Najlepiej to zrobić układ z fotorezystorem i przesłoną sterowaną pedałem. Układ taki się nie zużywa a dodatkowo nie wprowadza trzasków do toru dźwiękowego.

Dzielnik z fotorezystorem jest włączony pomiędzy dwa wtórniki napięciowe zapewniające stałą impedancję wejściową i wyjściową układu.

Dioda LED, żółta o dużej jasności, tak aby dawała jak najmniejszą rezystancje oświetlonego fotorezystora.

Przesłona powinna być tak połączona z pedałem, by przy maksymalnym wciśnięciu zasłaniała całkowicie fotorezystor (najlepiej umieszczony w jakiejś rurce by nie łapał z nikąd światła rozproszonego a tylko to z diody LED.

Przesłonę trzeba ukształtować tak by stopniowo zasłaniała fotorezystor (np. ściąć ją ukośnie).

Jak zrobić pedał głośności?

(Układu nie testowałem ale powinien zadziałać, bo takie rozwiązania stosuje się w instrumentach muzycznych)
  • User removed account