Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik ze spawarki - zwiększenie prądu wyjsciowego

tranzystorpnp 07 Gru 2008 19:16 3959 6
  • #1 07 Gru 2008 19:16
    tranzystorpnp
    Poziom 10  

Witam , zrobiłem kiedyś prostownik rozruchowy ze spawarki kupionej na allegro. Spawarka 300A - Powerbosh.
    Prostownik ma na wyjściu około 26 V. Zrobiłem go w ten sposób że gdy przełącznik przestawię na wartość 380 V a zasilam 220 V to na wyjściu było około 28 V (a gdy przełącze przełącznik na 220 V to jest na wyjściu około 56V)- dodałem aby mostek Greatza z diodami 250 A. Przedstawia to górna część rysunku - jak tłumaczył mi to znajomy to działa wtedy jedna połówka transformatora.

Mam dylemat bo chciałbym zwiększyć moc tego prostownika - w ten sposób aby działały dwie połówki transformatora. (przełącznik na 220V) - czy jeśli zrobię to w sposób narysowany na rysunku B to na wyjściu będę miał około 26V i czy prąd wyjścia zwiększy się dwukrotnie?. ( diodami się nie martwię - mam w zapasie , i jakby rysunek "B" był poprawny to dodam równolegle).
    A jeśli rysunek "B" jest niepoprawny to proszę o inne podpowiedzi.

Dodam, że nawet przy tych parametrach co teraz prostownik ten ma ogromną moc i całkowicie rozładowanego Diesla 6,5 litra wystarczy ładować około 5 minut i odpala razem z podłączonym prostownikiem - ma akumulatory 200AH po 12 V kazdy)

Jestem początkującym w dziedzinie elektroniki (energetyki ) więc proszę o wyrozumiałość gdybym coś źle napisał - oraz proszę o w miarę możliwości odpowiedzi nie w "języku czysto naukowym".

przepraszam za złą jakość rysunku.

pozdrawiam.

0 6
  • #2 07 Gru 2008 19:54
    Fatko
    Poziom 18  

Witam kolegę.
    Coś tu jest nie ,,tak".
    Jeśli zasilanie układu A i B jest równe (230V)to na wyjściu powinno być napięcie-A-26V,B-13V.(lub A-52V,B26V).
    Popraw to a myślę że coś da się zrobić-(czy da sie odseparować cewki uzwojenia wtórnego?)

0
  • #3 07 Gru 2008 20:20
    tranzystorpnp
    Poziom 10  

Fatko napisał:
    Witam kolegę.
    Coś tu jest nie ,,tak".
    Jeśli zasilanie układu A i B jest równe (230V)to na wyjściu powinno być napięcie-A-26V,B-13V.(lub A-52V,B26V).
    Popraw to a myślę że coś da się zrobić-(czy da sie odseparować cewki uzwojenia wtórnego?

Zasilanie na rysunku A to 230 V ale przełącznik jest ustawiony na 380 V i wtedy na wyjściu jest 28V (po spadku na mostku około 26 V). Gdy przełącznik ustawię na 230 V i zasilę 230V to na wyjściu jest około 56 V - ale 56V nie jest mi do niczego potrzebne także chodzi mi o te 28 V.

Nie wiem czy się da odseperować cewki ( miejsce połączenia uzwojeń wtórnych jest widoczne ) i jest to miejsce na rysunku "B" oznaczone minusem

0
  • #4 07 Gru 2008 20:35
    Fatko
    Poziom 18  

OK.
    Jeśli da się rozdzielić cewki to niema sprawy-podłącz je równolegle (początek uzwojenia z początkiem drugiego uzwojenia)-mostek.
    Jeśli nie to dwa mostki i +z+ ,-z-.

0
  • #5 07 Gru 2008 21:01
    tranzystorpnp
    Poziom 10  

Fatko napisał:
    OK.
    Jeśli da się rozdzielić cewki to niema sprawy-podłącz je równolegle (początek uzwojenia z początkiem drugiego uzwojenia)-mostek.
    Jeśli nie to dwa mostki i +z+ ,-z-.

ok. podłącze uzwojenia równolegle - i rozumiem że wtedy osiągnę maksymalny prąd z tego transformatora - i będzie to 28V (na przełączniku 230V) i jak przełącze przełącznik na 380 (a nadal będę zasilał 230V) to będzie na wyjściu około 14 V.

Przerobie to przed świętami :)

dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

0
  • #6 07 Gru 2008 22:29
    Elmont
    Poziom 23  

Połączenie równoległe uzwojeń transformatora nie jest sprawą prostą ,
    technicznie jest to proste ale elektrycznie mogą być problemy. Parametry
    elektryczne uzwojeń łączonych równolegle muszą spełniać pewne zasady.!!

0
  • #7 08 Gru 2008 11:01
    Fatko
    Poziom 18  

Witam
    Dla tego pytam ,,czy da się odseparować"
    Jeśli tak- to dalej sprawdzimy czy nie ma problemu?

0