Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyrzynarka Skil model 4330 i iskrzenie na szczotce

jurnymario 14 Dec 2008 21:38 3534 6
    jurnymario
    Level 12  
    Witam forumowiczow. Na poczatku przepraszam jesli moj post zamiesczony jest nie w tym dziale co trzeba , ale tylko taki wydawal mi sie sluszny. Mam problem z wyrzynarka marki skil model 4330. Otoz na poczatku nie bylo wolnych obrotw choc moglo to byc spowodowane tym iz nie byly uzywane w zasadzie nigdy , ale po nasmarowaniu potencjometru nic to nie pomoglo. dzialala tak jakby skokowo jakby nie kazda czesc komutatora dzialala. wyczyscilem go ale nic nie pomoglo. Ponadto na jednej ze szczotek jest duze iskrzenie , takie az czuc wydzielajacy sie ozon. Po wymianie szczotek bez zmian. Czy ktos moze spotkal sie z takim przypadkiem? Czy to wina jakiegos kondensatora czy moze uzwojenie na wirniku sie przepallo?

Moderated By skryn:

Przeniosłem z AGD.

basgol
    Level 23  
    Iskrzenie , czasem wręcz ciągnięcie łuku dookoła komutatora , właściwie zawsze jest spowodowane zwarciem w wirniku lub komutatorze , albo przerwą w uzwojeniu wirnika , lecz dużego iskrzenia tylko jednej szczotki ( jeśli się nie kończy lub nie zawiesiła lub nie jest ze złego materiału ) to nigdy nie widziałem .
    000andrzej
    Level 37  
    Jak masz warancję to reklamuj. Tak jak przedmówca powiedział objawy wskazują na uszkodzone uzwojenie wirnka. Spróbuj jeszcze docisnąć dokładnie szczotki.
    jurnymario
    Level 12  
    Gwarancji juz dawno nie ma. Faktycznie wyglada to jak ciagniecie luku tak jak to opisal Kolega Basgol. Szczotki sa nowiutkie dalem za nie 20 zl . Jak mozna sprawdzic wirnik? Czy uzwojenia sa podpiete na komutatorze na przeciwko?
    czyli jedna szczotka dotyka "poczatku" a druga "konca" cewki wirnika?
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Jeśli umiesz posługiwać się miernikiem i taki posiadasz zmierz rezystancję stojana.Gdy jest w porządku obejrzyj dokładnie wirnik(czy uzwojenie niema wyrażnych przebarwień-wiesz chyba jak wygląda spalona cewka) zwróć szczególną uwagę na komutator sprawdzając wycinki-zobacz czy niektóre nie są przypalone (wyrażnie ciemniejszy kolor) .Sprawdż czy wycinki komutatora są rozłożone równo na całym obwodzie.Zobacz łozyska.