Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja laserów w urządzeniach CD

28 Mar 2004 09:24 3147 3
  • Poziom 16  
    Przeczytałem wszystkie poprzednie posty na ten temat i zachwiały one moim światopoglądem na ten temat. Od wieków w naprawie CD posługiwałem się własnym algorytmem działania:
    1. czyszczenie soczewki;
    2. sprawdzenie czy laser świeci poprzez przyłożenie kartki (widać czerwoną plamkę i nie trzeba psuć oczu).
    3a. gdy nie ma plamki - wymiana głowicy
    3b. gdy jest plamka - regulacja potencjometrem na wózku;
    4. nadal nie działa - kąpiele, przedmuchy .....
    5. nadal "zonk" - wymiana głowicy.

W wielu poprzednich postach czytałem opinie: "nie ruszaj PRka bo całkiem popsujesz". O ile się orientuję to ten potencjometr ustala moc lasera a to z biegiem czasu spada i trzeba ją zwiększyć.

Moje pytania do fachowców z wieloletnim doświadczeniem:
    1. czy się mylę w ww wywodach?
    2. czy jest jakiś sposób na precyzyjną regulację mocy a nie "na oko"?
    3. czy zbyt duża moc jest szkodliwa dla lasera/płyty/innych ?

Prosze tylko o sprawdzone opinie a nie wróżenie z fusów!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Haloo? Czyżby nikt mi nie chciał pomóc?
  • Poziom 12  
    Robię podobnie , z tym że najpierw każde możliwe czyszczenie , a dopiero na końcu kręcenie mocą lasera (delikatne).
    Promień nie może być ani za słaby ani za mocny ,bo całość działa w pętli sprzężenia zwrotnego.
  • Poziom 11  
    Dzisiaj naprawiłem w ten sposób swoje radio... co więcej, zyskałem nawet możliwość odczytu RW (wcześniej nie było :D).

Krótka piłka z mojej strony: w lg 8160 mam dwa potencjometry, jeden koło scalaka i taśmy prowadzącej do czegoś, co może być jakimś dżinksem wspomagającym laser, drugi w miejscu nie związanym z niczym konkretnym :/. Oznaczeń brak. Macie jakiś pomysł??

Pozdrawiam,
    Kosma