Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio zabawka tuning

marijuz 15 Sty 2009 20:19 1278 6
  • #1 15 Sty 2009 20:19
    marijuz
    Poziom 18  

Chciałbym przerobić proste radio - zabawkę - krótkofalówkę. Moje pytanie może wydać się głupie , a co najgorsze ono może być głupie , ale proszę o nieagresje wobec mnie ;] . Więc moje pytanie jest następujące - które elementy/ grupy elementów są odpowiedzialne za takie właściwości radia jak :
    a) Zasięg
    b) Częstotliwość

Z góry mówię , że staram się poznać budowę urządzeń radiowych już od jakiegoś czasu , ale niezbyt mi to wychodzi.
    Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pozdrawiam
    MARIJUZ

0 6
  • #3 15 Sty 2009 21:23
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

marijuz napisał:
    ...Więc moje pytanie jest następujące - które elementy/ grupy elementów są odpowiedzialne za takie właściwości radia jak :
    a) Zasięg
    b) Częstotliwość

Odpowiedź na :

a) Na zasięg wpływają taki o to sprawy , jak :
    1. Czułość odbiornika
    2. Antena
    3. kabel koncentryczny jako linia zasilająca antenę
    4. Moc nadajnika
    5. Antena przy nadajniku
    6. Kabel koncentryczny w części nadawczej
    7. Wysokość obydwu anten
    8. Ukształtowanie terenu
    9. Propagacja (rozchodzenie się fal radiowych)
    10. (chyba wszystko)

b) Częstotliwość
    1. Zależna od generatora użytego do wygenerowania tzw. fal radiowej.
    2. Tak samo jak w pkt.1 z tą jednak różnicą , że może ona być powielona :n ilość razy.

Przypomnę tylko , że Częstotliwość to - jeden okres sinusoidy w czasie 1 sekundy - . I to jest inaczej 1Hz.

Pozdrawiam.

0
  • #4 15 Sty 2009 22:06
    marijuz
    Poziom 18  

Szczerze powiem , że mam identyczna krótkofalówkę jak ta w temacie podanym przez kolegę. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi , a teraz troszkę inne pytanie - Jaki element (może tranzystor czy kondensator) należało by wymienić w zabawce , żeby miała większy zasięg?

0
  • #5 15 Sty 2009 22:34
    c2h5oh
    Moderator

Kolego, po co chcesz bawić się w zwiększanie zasięgu, jak na tym odbiorniku nic nie usłyszysz?

0
  • #6 16 Sty 2009 10:22
    marijuz
    Poziom 18  

cała zabawa polega na tym ,że słyszę rozmowy z okolicznych stacji CB. Jedyną kwestią jest to , że oni mnie nie słyszą , a poza tym zmiana kanałów taż by się przydała.

0
  • #7 17 Sty 2009 21:52
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Chłopie kochany ! Szkoda zachodu. Idź do kierowców na jakąkolwiek bazę transportu , weź "flaszkę " i kup sobie CB radio demobilowe z rozbitego wozu lub z pokasacyjnego. Ja wiem że kierowcy dużych wozów mają po kilka tych urządzeń po szafkach . Pięć dych i masz porządne radio ! Szkoda zdrowia i pracy aby to przerobić bo to ma być z założenia proste radio dla dzieciaków . Powodzenia ! Serdecznie pozdrawiam !:))

0