Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzbudza mi się wzmacniacz.

06 Kwi 2004 10:56 2112 12
  • Poziom 11  
    Mam dobre kondensatory w zasilaczu a pomimo tego wzbudza się wzmacniacz. Ma trzy przewody: masę, + i - doprowadzone z zasilacza do wzmacniacza. Może to błąd, że nie mam elektrolitów wmontowanych tuż przy wzmacniaczu.Czy wtedy nie będzie się wzbudzał? Objawia się to wprawianiem membrany w drgania o niskiej cz. A może nie mam obciążenia wstępnego zasilacza i to powoduje wzbudzenie? Proszę o pomoc i sugestie.
  • Poziom 26  
    jeżeli to jakiś samorób większej mocy i jeżeli te przewody są dośc długie to dodatkowe kondensatory by nie zaszkodził.a tak to za moło dałeś danych ażeby dodać coś więcej.
    pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Nie wiem co to jest za wzmacniacz.
    Posprawdzaj kondesatory w koncówkach mocy.
  • Poziom 11  
    A więc jest to wzmacniacz zas. nap. symetrycznym i pracuje jako mostek: po dwa układy TDA2030 i tranzystory BD249 i BD250 na wyjściu. Fakt: przewody mam chyba długie: jakieś 60-70cm. Ale już na krótkich (góra 10cm) zaobserwowałem dziwne zachowanie się wzmacniacza - coś jakby w trybie spoczynkowym membrana leciutko drżała.Teraz już wiem: to muszą być kondenstatory nie tylko w samym zasilaczu ale i we wzmaku.Tylko jaka pojemność?
  • Spec od samochodów
    To nie wiele pomoże do sterowania mostka na TDA zastosuj odwracanie fazy na dobrym operacyjnym.
  • Poziom 11  
    To chyba nie tak diag. Jak zastosuje odwracanie fazy to wzrosna znieksztalcenia sygnalu. Pojawi sie brumienie bo nastąpi przesuniecie fazowe wynikajace z roznicy wydajności prądowej obu napięć. To musi pomóc. Jeśli to ja zadałem sobie pomysł to jeżeli twoja dygresja się sprawdzi zdecyduję zrobić to, co polecasz.
  • Spec od samochodów
    I tak masz przesuniecie fazy i wzbudzenie na niskich częstotliwościach bo bierzesz sygnał z wyjscia drugiego wzmacniacza.
  • Poziom 11  
    Witaj Diag.Rozumiem. Masz na mysli to,abym zrobil zasilacz (generator) nap. ujemnego na dobrym operacyjnym do zasilania filtru aktywnego mojego subwoofera.Czy tak?Bo ten element jak sadze nie wytrzyma pradowo przy zasilaniu wzmaka.Ale po odlaczeniu filtru tak samo mi sie wzbudza.Czy to dlatego, ze zasilanie nie zostalo odlaczone z filtru?Sprobuje odlaczyc i wtedy sprawdze.Oby byl efekt.Ja chce sie pozbyc w koncu tego pyk,pyk,..itd.membrany glosnika.Daj mi na koniec w odpowiedzi zdanie.Gwarantuje,ze pomoze.Wszystko sprawne tylko nieprzemyslane zasilanie.
  • Poziom 11  
    Dodam jeszcze,że wzbudzanie (pykanie w głośniku) występuje nawet bez połączenia wejścia wzmacniacza mostkowego na TDA2030.Więc czy napewno jest sens sterować go sygnałem z wyjścia żródła zasilanego z odwróconą fazą? Pomóż. Co mam robić.
  • Spec od samochodów
    Posłuchaj dobre OPAmp mają duże CMRR przez to jeden TDA nie będzie widział drugiego i nie będzie sie mógł wzbudzać.
  • Poziom 11  
    A czy mogę coś dodać na koniec?Ten wzmacniacz ma założoną konstrukcję tylko nic nie wiadomo jak go symetrycznie zasilać.Podano raz przykład: masa to odczep z transformatora i po dwa przewody: plusowy i minusowy. Typowo z mostka z kondensatorami.To nie wiem.Możesz mi sprecyzować co będę zasilać tym nap.ze wzm.oper.?Chyba nie sam wzmacniacz-dobrze myślę, tylko przedwzmacniacz.
  • Poziom 26  
    też kiedyś robiłem coś podobnego. te scslaczki nie sa złe ale uwaga na montaż.nie wiem czy to zrobione na gotowych płytkach czy co innego ale u mnie wziołem sobie do serca zasadę że ta końcóka mocy nie ma mieć dużego wzmocnienia napięciowego (to niech robi przedwzmacniacz) więc zwróć uwagę na elementy w pętli ujemnego wzmocnienia.ewentualnie pokombinuj z małymi pojemnościami na wyprowadzeniach scalaczków.
    pozdrawiam
    bardzo ważny jest sposób prowadzenia masy
  • Poziom 11  
    Dzieki gdkj. Dodam, ze wczoraj sprawdzilem jak zachowuje sie wzmacniacz. I tak: przy odlaczeniu wejscia od przewodu pykanie zaniklo.Stwierdzilem, ze wzbudzanie nastepuje przez szkodliwe pojemnosci przewodu laczacego wejscie, tj pojemnosc pomiedzy gorącym przewodem a masa-odczepem. I jeszcze cos waznego. Moze to zle, ale zrobilem oryginalna plytke z dodatkowa masa na top layer. Na gornej mam po prostu nawiercone czesciowo otwory wiekszym wiertlem tak,aby masa oplywala koncowki elementow.Moze stad ten caly ujemny efekt sprzezenia pojemnosciowego.Ale chyba masa moze tak zostac.Nie wiem co by bylo;musialbym tyle powierzchni zdrapywac i to jeszcze po odlutowaniu elementow. W kazdym razie przyszedl mi na twoje spostrzezenia o wzmocnieniu pewien pomysl; i chyba to jest to: na wejsciu tego zmostkowanego wzmaka na dwoch TDA2030 i BD249, BD250 ("stopnie koncowe") powinienem zamiast rezystora 100k na wejsciu + (odwracajacym) zamontowac potencjometr, bo wtedy wzmocnienie bedzie mniejsze i powinno pomoc. Zobacze czy gra i dam znac jutro. Bede walczyl do konca. Czasem jednak troche niepowodzen zniecheca do poprawiania bledow.