Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diody led cree w skuterze?

Tomek508 30 Sty 2009 17:48 7165 15
  • #1 30 Sty 2009 17:48
    Tomek508
    Poziom 9  

witam! chciałbym sobie zamontować dodatkowe światła w skuterze z przodu aby lepiej oświetlały droge, myślałem nad zastosowaniem ledów cree r2 i zamonować je obok żarówek tych co są? instalacje mam 12V (prawdopodobnie jest więcej gdy silnik pracuje na większych obrotach) i czy to odbicie wytarczy co jest w światłach, czy trzeba monować dodatkowy kolimator? i pewnie trzeba rezystory zamontować?

Dodano po 21 [minuty]:

uda się coś takiego wykonać i czy będzie pożądany efekt? moze jakieś inne diody?

0 15
  • #2 30 Sty 2009 17:58
    Radzio M.
    Poziom 33  

Nie wiem co to za diody ale skoro są na 12 V to śmiało możesz je montować.W skuterach prądnica jest tak ustawiona , że nawet na postoju troche gazując wytwarza prąd elektryczny ale jego wartość dużo nie odbiega od 12V.
    Czy będzie pożądany efekt?
    Musisz sam sprawdzić , ale lepiej by było zamontować żarówki Xenonowe , świecą podobnie jak ledy , lecz są mocniejsze no i oczywiście droższe.

0
  • #3 30 Sty 2009 18:30
    Tomek508
    Poziom 9  

a może są jeszcze jakieś inne możliwości polepszenia świateł?

0
  • #4 30 Sty 2009 20:06
    Radzio M.
    Poziom 33  

Tak wymiana żarówek na żarówki z większa moca.

0
  • #5 30 Sty 2009 21:43
    Tomek508
    Poziom 9  

A pomyślałeś o mocy prądnicy?

0
  • #6 31 Sty 2009 09:53
    Radzio M.
    Poziom 33  

Pomyślałem o tym , żeby nie mocować na pozycyjne tylko na długie :D

0
  • #7 31 Sty 2009 10:06
    Tomek508
    Poziom 9  

Dobra widze że sie nie znasz...to nie pisz bezsensownych postów bo to nie forum dla przedszkolaków:)

0
  • #8 31 Sty 2009 10:34
    warczyk_nbr
    Poziom 13  

Tomek508 - Ty chcesz zainstalować te diody w przedniej lampie? - myślę, że jeśli będziesz jechał swoim skuterem z włączonym światłem + z zapaloną tą diodą LED to dużo nie będzie widać a jeśli będziesz miał wyłączoną lampę to powinien być ładny efekt.
    Tylko jest jeden mankament... jeśli zamontujesz tą diodę w lampie to ona będzie skierowywała światło z diody na drogę ponieważ są w niej lustra skupiające odbicie światłą na drogę.

pozdrawiam ;)

0
  • #9 01 Lut 2009 21:37
    Serkules
    Poziom 11  

Sama dioda to nie wszystko. Jej napięcie zasilania jest kilkukrotnie niższe od napięcia instalacji w Twoim skuterze. Dodam jeszcze, że przy ledzie najważniejszy jest prąd zasilania, a nie napięcie. Będziesz musiał użyć tutaj driver LED, czyli taki układ, który wystabilizuje Ci prąd pomimo skoków napięcia w instalacji.

Kolejny temat, to chłodzenie diody. Cree R2 może być zasilana prądem 1000mA (1A). Jeśli nie zastosujesz radiatora, to bardzo szybko ją usmażysz, chyba że będziesz zasilał ją prądem 100mA, ale wtedy będzie bardzo słabo świecić.

Cytat:
    Musisz sam sprawdzić , ale lepiej by było zamontować żarówki Xenonowe , świecą podobnie jak ledy , lecz są mocniejsze no i oczywiście droższe.

To nie jest dobry pomysł. Lampy ksenonowe mają bardzo duży prąd startowy (może osiągać nawet wartość 10 razy większą od roboczego). Obawiam się, że instalacja elektryczna Twojego skutera może tego nie przeżyć.

Cytat:
    Tak wymiana żarówek na żarówki z większa moca.

To też nie jest dobry pomysł. Żarówka większej mocy wydziela więcej ciepła. Niemal wszystkie produkowane teraz skutery i auta mają reflektory plastikowe. Używając żarówek większej mocy możesz uszkodzić powłokę odblaskową reflektora.

Proponuję poszukać jakiejś gotowej obudowy od świateł przeciwmgielnych i zabudować tam diodę (koniecznie z radiatorem) i driver LED. Do tego osobny przewód zasilający, osobny włącznik i koniecznie bezpiecznik, w tym przypadku w zupełności wystarczy 2A.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
    Sebastian

0
  • #10 01 Lut 2009 21:52
    Radzio M.
    Poziom 33  

, .

Cytat:

To nie jest dobry pomysł. Lampy ksenonowe mają bardzo duży prąd startowy (może osiągać nawet wartość 10 razy większą od roboczego). Obawiam się, że instalacja elektryczna Twojego skutera może tego nie przeżyć.

Miałem tu na myśli specjalne żarówki xenonowe przeznaczone do skuterów a nie do samochodów , są takie dostępne na allegro.
    Co do wytrzymania instalacji to wytrzyma gdyż mocniejsze światła z logiki podpina się na światł długie więc będzie z nich przewarznie korzystał w czasie jazdy a nie na postoju .

0
  • #11 03 Lut 2009 10:44
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 03 Lut 2009 12:55
    Radzio M.
    Poziom 33  

Saabotaz napisał:
    2 diody w szereg i stabilizator prądu na LM317. Będzie się grzało ale jest to tak proste że nawet nie ma co się tam zepsuć.

2 diody?
    To ma być oświetlenie w motorze :D nie bądźmy śmieszni.

-1
  • #13 03 Lut 2009 13:03
    Gonza
    Poziom 27  

No to widać że kolega nie wie o jakie diody może chodzić. Dwie diody Cree o mocy 3W z odpowiednimi kolimatorami powinny dać radę - wystarczy przejrzeć fora internetowe na temat oświetlenia rowerowego. Zdjęcia pokazują co można uzyskać z takich niepozornych na pierwszy rzut oka ledów.

Należy pamiętać również o tym, o czym wspomniał kolega Serkules - driver (przetwornica) dla diody oraz odpowiednie chłodzenie.

0
  • #14 03 Lut 2009 14:58
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 03 Lut 2009 16:30
    mic1225
    Poziom 9  

sorki że się udzielam w temacie ale musialem te żarówki nie są xenonowe jest to żarówka al'a xenon. Ej jak zrobić układ diud w tylnym kloszu skutera??

0
  • #16 06 Lut 2009 17:55
    Tomek508
    Poziom 9  

no bo ja mam taka lampe że są podzielone i wygląda jak 2 lampy... to radzicie wsadzić do środka 2 dodatkowe kolimatory czy na zewnątrz?

0