Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalówka Amica GA20E80G głośna praca magnetronu

02 Lut 2009 19:16 5744 8
 • Poziom 9  
  Mam następujący problem z mikrofalówką - pewnego razu zaczęła głośno pracować ale grzała normalnie. Po przestudiowaniu internetu i sprawdzeniu płytki mikowej, bo gdzieś wyczytałem, że nadpalenie miki może objawiać się głośną pracą kuchenki - odgłos przypominający spawanie(nie była wypalona, ogólnie wygląda jak nowa) doszedłem do wniosku, że to magnetron padł. Wymieniłem zatem magnetron na nowy i po odpaleniu kuchenki dała się słyszeć jeszcze głośniejsza praca magnetronu po czym spalił się bezpiecznik 5kV. Zainwestowałem już w magnetron i raczej niepotrzebnie więc szukam mądrej rady co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Wnosze, że usterka jest gdzieś w owodzie magnetronu bo grill działa doskonale w kuchence i nic się nie dzieje. Proszę o rady. Z góry wielkie dzięki.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Głośna praca mikro.może pochodzić z transformatora WN poluzowanie rdzenia ,powstają wtedy drgania równe częstotliwości sieci.Chyba zainwestowałeś w to co nie trzeba .
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 9  
  Sęk w tym, że pracując w trybie grilla nie generuje takich dziwnych dźwięków. No i przed chwilą sprawdziłem, że dioda WN jest spalona. Czy dioda może być przyczyną tych chałasów? Po wymontowaniu diody chałasuje tak jak z diodą, no ale dioda jest spalona czyli jakby jej nie było.
 • Specjalista AGD
  Odepnij przewody o transformatora i włącz go samego. Jak hałasuje tak samo, to pewne jakaś blaszka rdzenia jest luźna.
  Co do diody WN, to jeżeli jest podwójna (włączona między końcówki kondensatora WN), to można ją wyjąć i układ powinien działać nadal. Jeżeli spalona jest pojedyncza (między masą (obudową), a kondensatorem, to trzeba ją wymienić na nową - gdy ma przerwą, to nie wzbudzi się magnetron, gdy ma zwarcie, to zwiera WN przez kondensator do masy i pali tym samym bzp. WN.
 • Poziom 9  
  Diodę sprawdziłem, jest OK(w serwisie AGD). Dowiedziałem się dzisiaj, że ta dioda na mierniku w obie strony pokazuje przerwę. Skombinowałem drugi kondensator i po podłączeniu mikrofala chałasuje w dalszym ciągu tak więc wszystkie drogi prowadzą chyba do transformatora. Tam jest GAL-700E-1S. Jeżeli ktoś coś wie o takim trafo(typowe usterki, czy da się go naprawiać, czy lepiej od razu szukać nowego). A tak w ogóle to mikrofala grzeje normalnie tylko ten chałas.
 • Moderator AGD
  To transformator raczej buczy.
  Sprawdź jak jest mocowany ; czasem jest tylko na dwie śruby.Możesz przewiercić otwory i przykręcić na cztery.Może to coś pomóc.
 • Specjalista AGD
  Po środku transformatora (pomiędzy uzwojeniami) z lewej i prawej strony jest przeważnie dokładany mały pakiet blaszek odizolowany papierem. Zdarza się, że jest on poluzowany i przy pracującym transformatorze wpada w drgania. Wystarczy delikatnie wbić obok pakietu wykałaczkę lub zapałkę lub inne drewienko aby unieruchomić blaszki.
 • Poziom 12  
  Witam, miałem taki przypadek i faktycznie lepsze unieruchomienie blaszek o których pisze Andrzej G załatwiło sprawę.
 • Poziom 9  
  Niestety w moim przypadku skończyło się na wymianie transformatora. Inne zabiegi okazały się nieskuteczne. Dzięki wszystkim za pomoc. Zamykam temat.