logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Crown 2802VTST/L ch. TV-15 Nie załącza się, próbkuje.

elektronik2910 07 Lut 2009 15:31 1395 11
REKLAMA
  • #1 6116116
    elektronik2910
    Poziom 14  
    Posty: 129
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Witam otrzymałem do naprawy powyższy odbiornik z objawem jak w temacie. Podstawowe pomiary nie wniosły nic nowego. Jednak po odłączeniu trafopwielacza PET 32-03 odbiornik przestał próbkować , niestety nie jestem pewny czy to wina trafopowielacza. Proszę o porady w tej sprawie , jakie pomiary jeszcze wykonać w celu upewnienia się co do uszkodzonego trafopowielacza.

    Niestety nie wiem co to za model ponieważ zerwana jest naklejka na obudowie.
  • REKLAMA
  • #2 6116629
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32495
    Pomógł: 2884
    Ocena: 6600
    elektronik2910 napisał:
    ...Podstawowe pomiary nie wniosły nic nowego.... Jednak po odłączeniu trafopwielacza PET 32-03 odbiornik przestał próbkować...

    I co więcej? TV startuje czy nie? Napięcia zasilające wszystkie są? Co oznacza Podstawowe pomiary nie wniosły nic nowego? Czyżby wszysko było dobrze? Przecież jasnowidzami nie jesteśmy. :cry:
  • #3 6116843
    elektronik2910
    Poziom 14  
    Posty: 129
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Model : 2802VTST/ L
    Podaję napięcia które wskazuje miernik : 157V , 12,7V , 9,3V , 8V.
    Napięcia te występują gdy jest wulutowany opór R155. Przy podłączonym oporze tv próbkuje. :cry:

    Dodano po 2 [minuty]:

  • #4 6116989
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32495
    Pomógł: 2884
    Ocena: 6600
    elektronik2910 napisał:
    ...
    Podaję napięcia które wskazuje miernik : 157V , 12,7V , 9,3V , 8V.
    Napięcia te występują gdy jest wulutowany opór R155. Przy podłączonym oporze tv próbkuje...

    ale wcześniej nic nie wspominałeś o odłączeniu R155
    elektronik2910 napisał:
    ... Jednak po odłączeniu trafopwielacza PET 32-03 odbiornik przestał próbkować ,...

    Ręce opadają. Za chwilę okaże się, że jeszcze coś odłączone aby nie próbkował. Eh...
  • REKLAMA
  • #5 6117112
    elektronik2910
    Poziom 14  
    Posty: 129
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Witam ponownie.
    Proszę o pomoc w diagnozie usterki. :cry:

    Dodano po 1 [minuty]:

    Odpięty opór podaje napięcie sys do trafopowielacza.
  • REKLAMA
  • #6 6117162
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32495
    Pomógł: 2884
    Ocena: 6600
    To co dała Ci wymiana trafopowielacza??
    Sprawdź tranzystor HOT (końcowy linii).
  • #7 6117236
    elektronik2910
    Poziom 14  
    Posty: 129
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Tranzystor wykonawczy H został wymieniony,bez rezultatu.
    A trafopowielacza nie wymieniałem ponieważ nie mam pewności co do jego uszkodzenia. :cry:
  • REKLAMA
  • #8 6117605
    Darserw
    Poziom 27  
    Posty: 1003
    Pomógł: 100
    Ocena: 35
    Witam , trafopowilacz w czasie pracy , jest również zasilaczem , sprawdź wszystkie diody i kondensatory do niego podłączone( również w kolektorze hot. Z praktyki : wylutuj trafo , podłącz wszystko co odłączyłeś i włącz tv. Jeżeli ruszy to w brew pozorom na 80% trafo . Nie piszesz czy tranzystor H był dobry -jak tv do ciebie trafił . Jeżeli był ok. to zwarcie robi trafo.
    Powodzenia , będę śledził temat , ta firma była niezła jeżeli chodzi o zabezpieczenia.
  • #9 6117877
    elektronik2910
    Poziom 14  
    Posty: 129
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Ok, sprawdzę i dam znać.:idea:

    Dodano po 22 [minuty]:

    Prosiłbym jeszcze o podpowiedż jakie wykonać pomiary oscyloskopowe w celu głębszej diagnostyki???
  • #10 6120708
    elektronik2910
    Poziom 14  
    Posty: 129
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Witam ponownie.
    Wylutowałem trafo i uruchomiłem tv, już nie próbkuje czyli chyba uszkodzony jest trafopowielacz. Proszę o potwierdzenie mojego podejrzenia.
    Z góry bardzo dziękuję.
  • #11 6121014
    adzrtv
    Poziom 22  
    Posty: 492
    Pomógł: 59
    Ocena: 11
    Jak można uruchomić TV bez trafa? myślę że dokonałeś cudu. A tak poważniej, to wymień ten trafopowielacz bo myślę że on przywiera nap.+B do innego uzwojenia.
  • #12 6121029
    elektronik2910
    Poziom 14  
    Posty: 129
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Ok dzięki , wymienię trafopowielacz i dam znać o dalszych efektach.
    :idea::D

Podsumowanie tematu

✨ Odbiornik telewizyjny Crown 2802VTST/L z objawem próbkowania nie załącza się prawidłowo. Podstawowe pomiary napięć (157V, 12,7V, 9,3V, 8V) wykonane przy odłączonym oporze R155 wskazują, że przy podłączonym oporze TV próbuje się uruchomić, lecz nadal próbkowanie występuje. Wykonano wymianę tranzystora końcowego linii (HOT) bez poprawy działania. Po odlutowaniu trafopowielacza (PET 32-03) i uruchomieniu TV, próbkowanie ustaje, co sugeruje uszkodzenie trafopowielacza. Zalecane jest sprawdzenie diod i kondensatorów związanych z trafopowielaczem oraz pomiary oscyloskopowe dla głębszej diagnostyki. Ostatecznie rekomendowana jest wymiana trafopowielacza, gdyż może on powodować zwarcie między napięciem +B a innym uzwojeniem.
REKLAMA