uszkodzenie monitora polegało na braku obrazu ,po włączenu zapalały sie diody i lekko pykal na wysokim ,wymieniłem tranzystor 2sc5387 na wszelki wypadek na mocniejszy2sc5244a wystartował lecz po 30s zaczeło cos iskrzyc koło trafa cos w stylu iskrownika oznaczone jako "sg" i jednoczescie znikac obraz, wyciełem to, monitor pracował stabilnie 15minut potem poleciał znowu trazystor,zmieniłem na nowy i założyłem ten iskrownik,zauwarzyłem dziwna zależnosc jak skrece kontrast na trafie nie iskrzy!ale obraz jest za ciemny, nie wiem co to jest i na czym polega problem, czy to moze byc uszkodzone trafo? prosze o pomoc lub jakies informacje? z góry dziekuje!