Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płynna regulacja mocy grzałki 12 V 100A

wppl 24 Mar 2009 21:57 3429 7
  • #1 24 Mar 2009 21:57
    wppl
    Poziom 8  

Witam wszystkich forumowiczów , mam taki problem , jak powinien wyglądać układ do płynnej regulacji mocy grzałki o mocy 1200 W zasilanej napięciem od 0 do 12 V ( akurat na takin napięciu pracuje ta grzałka) problem jest , że gęstość prądu będzie aż 100 A czyli bardzo grube przewody , jak w taki układ wstawić jakakolwiek elektronikę ?

• #2 24 Mar 2009 22:11
    wiertacz
    Poziom 33  

Musisz zastosować odpowiedniej mocy tranzystor mosfet lub igbt. Przy takich dużych prądach ich końcówki są w postaci zacisków śrubowych. Ich bramki sterować na przykład z układu pwm.

• #3 25 Mar 2009 18:50
    wppl
    Poziom 8  

Tak , dobrze, poczytałem o MOSFET i nic mi to nie pomogło , może ktoś jednak się poświeci. Z transformatora wychodzi napiecie 12 V 130 A , jest to maksymalna napięcie pracy tego elementu, jak zrobić możliwość obniżenia tego napięcia , może jakiś schemat ktoś by mógł narysować do omówienia ? :|

• #5 25 Mar 2009 20:56
    wppl
    Poziom 8  

po stronie pierwotnej ? no tak za pomocą " jednofazowego regulatora mocy" znalazłem taki o nazwie RM1F pisze na nim, że "znamionowy prąd obciążenia to 30 A" , nie bardzo to rozumiem bo po stronie pierwotnej mam z sieci zabezpieczenie 16A 230V 50 Hz ale myśle sobie tak, że można by wówczas do jednego regulatora podłączyć 2 układy grzejne czyli tam gdzie pisze "odbiornik" zrobić węzeł dać równolegle drugi układ transformator (230V50 Hz pierwotne / wtórne 12 V 132 A) grzałka i będzie regulacja . Tylko czy natężenie poboru prądu nie wzrośnie wówczas 2 razy i bedzie wywalało bezpiecznik 16 A ??? to jest pierwsza wersja
    II wersja jeden transformator toroidalny 3200AV 230V dający 2 x 12V tylko że wówczas zdaje się spadnie mi amperaż o połowę i bedzie na każdym wyjściu 68 A i grzałka bedzie dawała tylko połowę mocy - a wiec katastrofa i wywalone oszczędności całego zycia w błoto.
    III wersja że toroid będzie miał 1 x 24 V, grzałki połączę szeregowo co przy identycznych mocach da mi spadek napiecia do każdej na 12 V tylko nie wiem co się stanie z amperami , czy gestość pradu bedzie na kazdej 132A czy podzieli się na pół i bedzie 68 A ???? może ktos poradzi jak to jest ?
    Zabezpieczenie od licznika wytrzyma, ledwo ale wytrzyma 3200/230=14A

• #6 26 Mar 2009 08:01
    niutat
    Poziom 37  

Znamionowy prąd obciążenia to inaczej taki (w uproszczeniu ) jaki maksymalnie możesz pobierać ciągle z regulatora bez jego uszkodzenia (to samo oznaczenie jest np. na wtyczkach co wcale nie znaczy że przez wtyczkę musi płynąć prąd 16 czy 32A).

• #7 26 Mar 2009 11:20
    dste5
    Poziom 16  

Przy obciążeniu rezystancyjnym i dużej bezwładności układu, warto zastosować regulację grupową i włączanie w zerze. Po stronie pierwotnej albo wtórnej transformatora. Trzeba też pomyśleć o zabezpieczeniu pradowym i termicznym elementów wykonawczych (tyrystorów albo IGBT).

• #8 02 Kwi 2009 00:36
    Wiclab
    Poziom 10  

Zdecydowanie przy dużych prądach zrobiłbym sterowanie po pierwotnej stronie trafo. Miałem podobny problem przy sterowaniu wypalarką do gumy na bezpieczne napięcie - prądy rzędu 50A przy 10V. Nie pamiętam schematu, ale sprawdziło się sterowanie samym transformatorem. Układ działał ponad 10 lat przy obciążeniu przemysłowym. Jedyny mankament to taki że układ elektroniczny ze wzgledu na różne przesunięcia i indukcje dawał tylko 96% mocy w trafo - skorygowałem na dodatkowym odczepie wtórnego uzwojenia. Czyli trafo musiał być na wyższe napięcie niz nominalnie. Możesz też miec podobny problem - sprawdź najpierw na jakimś mniejszym trafo jak twój układ regulacyjny działa.
    Nie panikuj, 1200W przy 230V to nieco ponad 5A - takim prądem musisz operować sterując transformatorem po stronie pierwotnej (230V). Po stronie wtórnej po prostu podłącz grzałkę.
    Faktycznie elementy synchronizacji w zerze i wygaszania są przy tej mocy istotne. Żle dobrane bedą powodowały jałowe grzanie trafo.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME