Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zamykający obwód pod wpływem impulsu.

26 Mar 2009 23:10 4210 32
  • Poziom 10  
    Witam, potrzebuje jak najtańszego układu, który pod wpływem impulsu (np. z mikro włącznika) zamykał by obwód. Słyszałem coś, że można to zrobić na tranzystorze, który pod wpływem chwilowego napięcia zamykał by obwód do czasu zaniku lub spadku napięcia w tym że obwodzie. (np. mam mikro włącznik i wciskam przycisk, jest on podłączony do tranzystora, który zamyka obwód z diodą i świeci ona do czasu zaniku napięcia, przerwania obwodu w innym miejscu) Chciałbym wiedzieć, jak to zrobić, w jaki sposób podłączyć, oraz co do czego. Chciałbym też wiedzieć, co mi będzie potrzebne. Pozdrawiam Sebastef
  • IGE-XAO
  • Poziom 36  
    Trochę mało precyzyjnie opisałeś swój problem ale wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tyrystora.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Można zastosować tyrystor. Podając na bramkę impuls dodatni względem katody poprzez rezystor ograniczający prąd bramki - zostanie włączony. Wyłącznie nastąpi dopieropo zaniku zasilania, przerwania obwodu lub zwarcia anody z katodą. Tyrystor wraz z obciążeniem zasilany z DC! :)
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Tak, chodzi i o prąd stały. Przykład takiej diody, jaki opisałem. Chciałbym jakiś schemat, coś w tym stylu, co i gdzie do tyrystora podłączyć. Na przykładzie diody. Oraz, czy w zależności od napięcia trzeba będzie dobrać inny tyrystor?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jako odbiornik jest zastosowana dioda led z rezystorem szeregowym:
    Wartość rezystora R1 należy dobrać w zależności od wielkości sygnału sterującego. Rezystor R2 dobierany w zależności od napięcia zasilania i prądu diody led. Typ zastosowanego tyrystora D1 zależy od wartości napięcia zasilającego oraz natężenie prądu w obwodzie. Lepiej zastosować tyrystor przewidziany na wyższe napięcie i prąd przewodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Drobna uwaga do powyższego schematu: bramka G powinna być przy katodzie a nie anodzie.
    Jeśli układ ma włączać diodę LED trzeba zastosować mały tyrystor, który podtrzyma niewielki prąd diody. Duże tyrystory na prądy powyżej 10A nie nadają się!
  • Poziom 10  
    Co masz na myśli? Mógłbyś wyjaśnić łopatologicznie?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W "zatrzasku" na przekaźniku wykorzystuje się styk NO tego przekaźnika. Tak by to wyglądało.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    elektrit napisał:
    Przeanalizować ten rysunek
    styki to kotwiczka przekaźnika.
    Excellent ... :!: :D ...mimimax w rozwiązaniu, tylko obciążeniem nie może być źródło napięcia ... :idea: :shocked!: :lol:
  • Poziom 43  
    elektrit napisał:
    No nie może, tylko rezystancyjne...
    No i trochę chwilowo obciąża układ wyzwalający rezystancją cewki.
    Cena za łatwiznę.

:lol: :lol: :lol: :lol:
    Nic za darmo, ale by uzyskać kompletny układ Hand_Remote_Control należy w szereg z cewką przekaźnika włączyć przycisk ze stykiem NZ - służący do wyłączania obciążenia ... :!: :idea: :lol:
  • Poziom 10  
    hehe, wybaczcie ale nic nie rozumiem :) Co to jest styk NO? Co to jest obciążenie rezystancyjne? Potrzebuje zrobić taki włącznik pod syrenę 15W 12v. Wyłącznik będzie w innym miejscu niż włącznik chwilowy.
  • Poziom 11  
    Styk NO (normalnie otwarty). Czyli jest to styk przekaźnika (i nie tylko), który z chwilą zasilenia cewki przekaźnika zostanie zwarty. W przeciwieństwie do styku NC, (normalnie zwarty).

Patrz na schemat podany przez kol. elkard, po naciśnięciu przycisku zadziała przekaźnik i przyciągnięty zostanie jego styk i gdy pościsz przycisk cewka nadal będzie zasilana teraz już przez ten styk przekaźnika, aż do zaniku napięcia zasilającego.
    Aby ewentualnie wyłączyć ten przekaźnik należało by dodać jeszcze przycisk ze stykiem NC na początku obwodu (bezpośrednio przy plusie zasilania).
  • Poziom 35  
    Nawiązując do tego co napisał elektron2008, uzupełniłem ten układ w przycisk wyłączający. Czyli jednym przyciskiem można załączyć przekaźnik a drugim wyłączyć. Jeden z nich musi być typu NO a drugi NC.
  • Poziom 43  
    elkard napisał:
    Nawiązując do tego co napisał elektron2008, uzupełniłem ten układ w przycisk wyłączający. Czyli jednym przyciskiem można załączyć przekaźnik a drugim wyłączyć. Jeden z nich musi być typu NO a drugi NC.
    Taaa ... jakiś 'narcyzowaty' ten układ jest ... :!: :idea: :cry: ... a gdzie załączanie obciążenia ( i ono samo) ... :?: :?: :D
    Zobacz układ zaproponowany przez Kolegę Elektrita.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Ojejku... z tym obciążeniem. A może być żaróweczka ? :wink:
    Dałem dwie żaróweczki, do wyboru. Przy czym dla tej drugiej dałem dodatkowy styk przekaźnika, też NO.
    Jak potrzeba wersję z diodą to też narysuję, a co mi tam. :wink: :roll:
  • Poziom 43  
    elkard napisał:
    Ojejku... z tym obciążeniem. :wink: A może być żaróweczka ? :wink:
    Dałem dwie żaróweczki, do wyboru. Przy czym dla tej drugiej dałem dodatkowy styk przekaźnika, też NO.
    Jak potrzeba wersję z diodą to też narysuję, a co mi tam. :wink: :roll:
    No dobra, a jak przekaźnik - jak znakomita większość samochodowych - ma tylko jeden, jedyny styk NO - normalnie otwarty - to co zrobić i "latać' na deskę rozdzielczą z prądem roboczym by wyłączyć przekaźnik ... :?: :?: :cry:

Układu zaproponowanego przez Elektrita już nie poprawisz ... :!: :idea: :D
  • Poziom 35  
    Nie no, dałem tak bo mnie kolega Quarz podpuścił. :roll: A swoją drogą, to takich przekaźników jest od liku.
    Jest to tylko opcja, jeżeli układ ma zasilać tylko diodę LED to ten drugi styk jest całkowicie zbyteczny. A zawsze to oszczędność diody. :wink:
  • Poziom 43  
    elektrit napisał:
    elkard napisał:
    Nie no, dałem tak bo mnie kolega Quarz podpuścił. :roll:

Eż ten Quarz. A mnie podpuścił na ten układ co narysowałem. A mówił że kumpel..... :lol: :lol: :lol:
    No co, no co, no co ja Wam zrobiłem ... :?: :?: :?: :D :shocked!:

.
  • Poziom 35  
    No, ale ja tak teraz patrzę, że na Twoim schemacie też nie ma obciążenia. To o co mu właściwie chodziło? :lol: :lol: :lol:
  • Poziom 35  
    elektrit napisał:
    Na "wy" zapina cośtam. "We" idzie pod zasilanie :P

Co za Wy ... tylko nie Wy.
    :lol: :lol: :lol:
    No dobra a co na to autor tematu, bo już się obawiam, że zaraz będzie musiał szukać tych odpowiedzi w "koszu" albo co najmniej "na wesoło".
  • Poziom 43  
    elkard napisał:
    No, ale ja tak teraz patrzę, że na Twoim schemacie też nie ma obciążenia. To o co mu właściwie chodziło? :lol: :lol: :lol:
    Przekaźnik jest obok obciążenia i dochodzi doń przewód wiodący prąd obciążenia, a od "stanowiska dowodzenia" dochodzą tylko dwa cieńkie przewody do impulsowego zasilenia cewki przekaźnika i do przerwania jej obwodu przy wyłączaniu.

Przecam ja w to bawiłem się już jak byłem w przedszkolu, a to już będzie przeszło - cyrka about - ze pińćdziesiąt piń roków temu wstecz ... :idea: :D 8-O