Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ 4017 problem ze sterowaniem większej ilości diod.

RaStol 05 Kwi 2009 22:08 4431 11
  • #1 05 Kwi 2009 22:08
    RaStol
    Poziom 18  

Witam.
    Złożyłem układ Knight Rider według tego schematu:
    Czytałem, że by podłączyć 3 diody do jednego kanału należy połączyć je szeregowo i zwiększyć napięcie zasilania do 12V. U mnie jednak występuje pewien problem. ne555 oscyluje gdy do układu podłącze napięcie 7-8V po zwiększeniu do 12. diody świecą stałym światłem.
    Kolejny problem to spadek napięcia, gdy podłączam wszystko zgodnie ze schematem (po jednej diodzie i rezystor 470Ohm) diody świecą bardzo słabo, bez rezystora trochę mocniej, jednak gdy chcę podłączyć chociaż po 2 szeregowo nie świecą wcale mimo braku rezystora. W razie niejasności postaram się wytłumaczyć wszystko jeszcze raz.
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

0 11
  • Pomocny post
    #2 05 Kwi 2009 22:24
    elektron2008
    Poziom 11  

Cytat:
    Czytałem, że by podłączyć 3 diody do jednego kanału należy połączyć je szeregowo i zwiększyć napięcie zasilania do 12V. U mnie jednak występuje pewien problem. ne555 oscyluje gdy do układu podłącze napięcie 7-8V po zwiększeniu do 12. diody świecą stałym światłem.

Czy po zwiększeniu napięcia do 12V świecą wszystkie diody ?
    Czy wszystkie trzy układy (555 i 4017) są zasilane napięciem 12V ?

Cytat:
    Kolejny problem to spadek napięcia, gdy podłączam wszystko zgodnie ze schematem (po jednej diodzie i rezystor 470Ohm) diody świecą bardzo słabo, bez rezystora trochę mocniej, jednak gdy chcę podłączyć chociaż po 2 szeregowo nie świecą wcale mimo braku rezystora. W razie niejasności postaram się wytłumaczyć wszystko jeszcze raz.

A przy jakim napiciu zasilania tak się dzieje i jakiego koloru zastosowałeś diody, (jakie jest ich napięcie przewodzenia) ?

Musisz przede wszystkim wiedzieć że układ 4017 ma ograniczoną obciążalność wyjść.

0
  • #3 06 Kwi 2009 14:35
    RaStol
    Poziom 18  

Po podaniu napięcia 12V Z zasilacza (LM317 + BD912) część diód świeci a reszta nie świeci. Jednak zdziwiła mnie sytuacja gdy dziś podłączyłem układ do akumulatora 12V i wszystko było jak należy - diody migały. Czyżby słabo wystabilizowany prąd z zasilacza zakłócił pracę ne555?
    Jednak nadal pozostaje problem z obciążalnością układu.
    Mogę połączyć szeregowo co najwyżej 2 diody do jednego kanału 4017 które i tak nie świecą pełną mocą. diody które wykorzystałem są czerwone w białej obudowie 1,8V 20mA

0
  • Pomocny post
    #4 06 Kwi 2009 15:32
    elektron2008
    Poziom 11  

Prąd wyjściowy układu 4017 wynosi zaledwie kilka miliamper. Zależy jeszcze od wartości napięcia zasilającego i czy wyjście jest w stanie niskim czy wysokim. Jest to zbyt mało dla przyzwoitego świecenia diody LED. Rozsądnym rozwiązaniem było by dodanie po tranzystorze dla każdej diody.

0
  • #5 06 Kwi 2009 16:30
    RaStol
    Poziom 18  

Mógłbyś powiedzieć jak dokładnie połączyć tranzystory? Mają być pnp czy npn? Dziekuję za odpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #6 06 Kwi 2009 17:35
    elkard
    Poziom 35  

Witam.

Widzę że kolega nie tracił czasu i układ już zrobiony. No ale o tych tranzystorach to była już wcześniej mowa.

Ponieważ mam już ten schemat w eaglu to mogę bez problemu dostawić te tranzystory, (NPN).

Tranzystory te można też zastąpić jednym układem scalonym np. ULN2801.

Ale zrobienie płytki drukowanej jednostronnej wraz z tymi tranzystorami bądź z tym ewentualnym dodatkowym układem scalonym może już być kłopotliwe.

A tak na marginesie to zwrócę jeszcze Twoją uwagę na ten układ.
    http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-016.pdf
    Wprawdzie tak samo i tu będzie ten problem ograniczonego prądu dla diod, ale może łatwiej było by w tym przypadku zaprojektować płytkę wraz z tranzystorami bądź z układem 2801. Schemat tu jest mniej zagmatwany.

0
  • #7 06 Kwi 2009 21:22
    RaStol
    Poziom 18  

Bardzo dziękuję kolego Elkard.
    Czy zamiast BC547 mogę zastosować nieco starsze BC147? Jakie rezystory zastosować w takim wypadku?
    Przyjmując, że układ będzie zasilany z baterii 9V.

Dodano po 10 [minuty]:

W datasheet wyczytałem:
    Napięcie emiter-baza: 6V
    Prąd bazy: 50mA
    Czyli jeśli dobrze rozumiem rezystor muszę mieć taki:
    9V-6V=3V
    3V / 0.05A= 60 Ohm
    Czy obliczenia są poprawne?

0
  • Pomocny post
    #8 06 Kwi 2009 23:09
    elkard
    Poziom 35  

Te tranzystory BC147 mogą być.
    Rezystory do baz tranzystorów (4,7k) możesz pozostawić. Zapewnią one prąd bazy ok. 1,7mA. ( 9-0,7/4700=1,7 ).
    I przy współczynniku wzmocnienia tranzystora BC147 = 100 zapewni to prąd kolektora do 170mA, to jest aż nadto. Dla sterowania diodami 20mA rezystor z powodzeniem możesz nawet zwiększyć, (4,7k do 10k).
    Natomiast jeżeli chodzi o rezystor ograniczający prąd diod LED (R13), to przy stosowaniu po 2 diody połączone w szereg i ich prądzie 20mA oraz przy napięciu zasilania 9V jego wartość powinna być 260 Ohm. ( 9-(1,8+1,8+0,2)/0.02=260 ). Bardziej typową wartością będzie 270 Ohm.

Wartości które Ty podałeś, to jest napięcie przebicia e-b i maksymalny prąd bazy. Nie ma tu potrzeby stosować tak dużego prądu bazy skoro prąd kolektora będzie wynosił tylko 20mA. a współczynnik wzmocnienia tego tranzystora wynosi ok. 100.

0
  • #9 08 Kwi 2009 12:39
    RaStol
    Poziom 18  

Wszystko złożone układ działa, ale wynikł jeszcze jeden problem... ostatnia dioda w szeregu zamiast raz, miga dwa razy, tak jakby za nia miała być jeszcze jedna. Co zrobić?
    Może ne555 oscyluje zbyt dużą amplitudę?
    Proszę o pomoc.

0
  • Pomocny post
    #10 08 Kwi 2009 12:50
    elkard
    Poziom 35  

Niestety to jest taka wada tego właśnie projektu. Nie wiem czy tu coś da się wykombinować w tej kwestii.

Szkoda że jakoś wcześniej nie zwróciliśmy uwagi na ten wspomniany już projekt.
    http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-016.pdf
    Tu ten problem raczej by nie występował.
    Jeżeli masz jeszcze zapał to można pomyśleć nad nim. W razie czego mogę pomóc w przeprojektowaniu płytki aby znalazły się na niej tranzystory albo ten wspomniany układ 2801.

0
  • #11 08 Kwi 2009 13:35
    RaStol
    Poziom 18  

Ten projekt uznaję już za ukończony. Dla tranzystorów wytrawiłem osobną płytkę. Może pomyślę nad dodaniem kondensatorów które spowdują efekt smugi a zarazem migotanie ostatniej diody będzie niezauważalne. Jednak w planach mam kolejny projekt KN to bedzie mój trzeci.

PS: możesz prosto wytłumaczyć dlaczego nie da się usunąć tej wady? Byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.

Dodano po 6 [minuty]:

Link

0