Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekty świetlne, CMOS 4017 na dwa sposoby

piotrt_74 06 Paź 2009 14:32 23600 10
  • Witam serdecznie szanownych forumowiczów, chciałbym podzielić się swoimi pomysłami na wykonanie prostych efektów świetnych wykorzystujących układ CMOS 4017.Nie spotkałem się jak dotąd z podobnymi schematami w sieci więc chyba mogę się uważać za autora tych pomysłów:).
    Oczywiście spodziewam się komentarzy typu: lepiej użyć procka, ale po pierwsze nie każdy potrafi pisać wsady i programować procki (w tym i ja), a po drugie wielu rozpoczyna swoją przygodę z elektroniką od budowy podobnych prostych układów.
    Niestety nie posiadam programu do rysowania schematów więc rysowałem ręcznie na kartce.

Pierwszy schemat przedstawia tylko generator sterowany z wzmacniacza m.cz taktujący CMOS-a 4017 który pracuje w typowej dla siebie konfiguracji.
    Zamiast potencjometru można zastosować rezystor 4,7 kom połączony szeregowo z dwoma lub trzema diodami krzemowymi spolaryzowanymi w kierunku przewodzenia, rezystor podłączmy do plusa zasilania, diody do masy a miejsce połączenia diod z rezystorem zamiast suwaka potencjometru.

Działanie gotowego modelu.

Link

Drugi układ wykorzystuje 2 CMOS-y 4017 + jeden 4066 + 2 tranzystory.
    Schemat nie zawiera generatora oraz kondensatorów blokujących zasilanie CMOS-ów.
    Nietypowe rozwiązanie problemu polega na tym iż układy 4017 są ciągle w załączonym stanie reset (wyjście Q0 jest niepołączone),załączenie któregoś z efektów podaje stan niski na wejście RESET i rozpoczyna całą sekwencję.
    Dzięki temu iż przy wyłączonych efektach na wszystkich wyjściach panuje stan niski, oraz diodom na wyjściach można z czasem rozszerzyć układ o dowolną liczbę innych efektów podłączonych równolegle do tego układu.
    Po narysowaniu schematu pomyślałem że zamiast tranzystorów można zastosować 2 bramki zawarte w CMOS-ie 4093 a z wolnych bramek wykonać generator taktujący układ. Rezystory między wejściem CLKEN a masą wydają się być zbędne używałem ich w czasie prób z układem.
    Kondensator 220 pf być może był podłączony do Q0 zamiast Q1 już nie pamiętam :cry:.

Działanie gotowego modelu.

Link

W związku z dużym zainteresowaniem układem ( po wpisaniu w przeglądarkę hasła 4017 lub cmos 4017 czołowe miejsca w Google video lub Youtube),
    oraz burzliwej dyskusji na forum (z tym to chyba przesadziłem:D) postanowiłem usiąść jeszcze raz nad układem i go nieco zmodernizować i oto efekt, (chyba) finalna wersja tego modułu:

Link

Pozostaje mi teraz popracować nad innymi prostymi efektami świetnymi współpracującymi z wyżej wymienionym układem.
    A może któryś z szanownych forumowiczów ma pomysł na rozbudowanie układu o kolejne moduły ?

Fajne!
  • Deimic Smart Home
  • #2 16 Gru 2009 14:43
    _JF_
    Poziom 23  

przydał by sie jeszcze jeden 4017 do przełączania opcji, zamiast przełącznika :D i mamy super sterownik do oświetlenia. Projekt super pozdrawiam

• Deimic Smart Home
  • #3 16 Gru 2009 21:14
    piotrt_74
    Poziom 11  

Dzięki, trzeciego 4017 używam do automatycznego przełączania efektów, dodatkowo załącza on kilka efektów wykonanych na CMOS-ie 4015, sygnały zegarowe pochodzą z dzielnika 4020 sterowanego impulsami z sieci (100hz), w ten sposób sygnały zegarowe są zsynchronizowane z częstotliwością sieci zasilającej (załączanie w zerze).

Oto przykład ubiegłorocznego oświetlenia sterowanego CMOS-ami 4017 i 4015,
    W tym roku dodam przełącznik rodzaju efektów (normalny, inwenterowany, płynnie wygaszany PWM, stroboskopowy) na czterech CMOS-owych kluczach 4052

Link

układ PWM

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1511216&sid=582a8c30069a996626f662ce811af472

• #4 24 Sty 2010 16:36
    piotrt_74
    Poziom 11  

Witam serdecznie wszystkich zgromadzonych na tym forum.
    Niestety nie mogę edytować tego postu bo jest za stary wiec muszę to dopisać tutaj,
    chciałbym przedstawić dzisiaj finalną wersję opracowanego przeze mnie schematu modułu efektów świetlnych wykorzystujących popularny układ CMOS 4017, moduł ten może pracować samodzielnie lub z dowolną ilością innych układów podłączonych równolegle.
    Po dopracowaniu układu mogę wreszcie pochwalić się jego finalną wersją.
    Ilość efektów może nie jest imponująca lecz jeżeli dodamy mutacje tego efektu (patrz link powyżej), mamy już 20 efektów świetnych dodając kolejne moduły (np. na CMOS-ie4015)
    Z łatwością uzyskamy co najmniej około 50 efektów. Taka ilość efektów powinna być już wystarczająca np. dla sterowania oświetleniem naszej choinki bożonarodzeniowej :)
    Przepraszam za opisy w języku angielskim lecz układ stał się bardzo popularny na świecie (czołowe miejsca po wpisaniu w wyszukiwarkę „cmos 4017” na Youtube lub Google video)

Schemat:

Przykład działania:

Link

Schemat wyprowadzeń układu 4017 Link

Przykładowy układ generatora impulsów zegarowych + automatyczny przełącznik efektów:

Wykonany przeze mnie na uniwersalnej płytce drukowanej egzemplarz testowy:

Rysunki poglądowe pomagające zrozumieć zasadę działania układu:

Efekt nr:1 (IC1), Efekt nr:2 (IC2), Efekt nr:5 (IC1 + IC2).

Efekt nr:3

• #5 25 Lut 2010 00:44
    gelo2002
    Poziom 10  

Wrzucam schemat, który zrobiłem w Eagle'u. Przepraszam, że jest taki zaśmiecony, ale robiłem ten układ pod własne potrzeby i niestety nie dało się inaczej. Wrzucam schemat + widok płytki.

PS
    Bardzo bym prosił o uważne przejrzenie i poprawienie jeśli zrobiłem coś źle. Nie jestem aż tak zaawansowany jeśli chodzi o elektronikę... :/

• #6 09 Sty 2011 08:45
    rafikb
    Poziom 2  

Witam mam pytanko czy z tego układu da się zrobić coś takiego nie jestem elektrykiem więc moje zapytanie może być nieco głupie:) oto link o co mi chodzi :)

http://www.youtube.com/watch?v=mh2LyQl25IA

bardzo proszę o odpowiedź mam dość ograniczony budżet a oświetlenie łazienki jest super
    Pozdrawiam

• #7 09 Sty 2011 15:01
    gelo2002
    Poziom 10  

tak, da się zrobić coś takiego. Jest to dosyć proste. Potrzebujesz schemat z projektem płytki, czy tych schemat?

• #8 03 Lut 2011 10:28
    warycha
    Poziom 8  

witam :)

Przypatrzyłem się twojemu układowi i zaprojektowałem podobny, tylko inaczej.
    też używam 4017 i 4066

mam tylko pytanie : jak podłączyłeś 8 diodek do 4017 ? ta bramka chyba więcej jak 3 mA nie przepuści na wyjściu ? bynajmniej moja nie chce, czy to kwestia zasilania ? ja podłączyłem baterie 9 v

• #9 22 Kwi 2011 01:16
    padcar
    Poziom 1  

i wanna to know what means 1/4 4066?? please is my only question, regards have nice day

• #10 22 Kwi 2011 13:58
    ktulu4
    Poziom 9  

@padcar
    In 4066 integrated circuit you have 4 switches. 1/4 means it's one of them

• #11 25 Kwi 2011 02:02
    Dj Joker
    Poziom 26  

Czy to trzeba sterować dużym sygnałem, czy można z line out ?:> Mam co do tych układów niezły pomysł, ale to wkrótce w DIY :)