Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję łożyska kulowego do tokarki 25x45.

28 Kwi 2009 18:49 2276 10
  • Poziom 34  
    Witam.
    Poszukuje łożyska kulowego do tokarki średnica wewnętrzna 25(od biedy 26-27;będę musiał w takim wypadku przetoczyć zębatki :( ) zewnętrzna 45 grubość jakakolwiek w zakresie 10-30 (30 to wartość potrzebna ale mogę też włożyć w gniazdo dwa cieńsze).
    Niestety jedyne łożysko jakie znalazłem jest igiełkowe dodatkowo szerokość 3,2 mm :/ potrzebował bym takich 20 do maszyny.
  • Poziom 31  
    Ta średnica zewnętrzna to troche niestandardowa. W katalogu skf żadnych takich nie znalazło, a tam mają sporo łożysk. Jest sporo łożysk o średnicy zewętrznej 47mm.
  • Poziom 39  
    Zastanawiam sie, czy nie masz starych łożysk (i tam sa jakies oznaczenia), czy robisz cos od nowa?
    A może były/powinny być zupełnie inne - dwurzędowe, igiełkowe, baryłkowe itd....
  • Poziom 11  
    przerób na stożkowe łatwiej je jest znależć
  • Poziom 34  
    Przerabiam tokarkę z panewek na łożyska.

Gniazdo panewki ma 45mm srednicy.

Panewka jest stożkowa wchodzi w nią wał o średnicy 25mm.

Dodano po 19 [minuty]:

Poszukuję łożyska kulowego do tokarki 25x45.
    Ciemno niebieski wał z stożkiem panewką , średnica wału 25mm
    Jasnoniebieskie panewki wewnątrz wytoczony stożek
    Zielone gniazda łoże panewek.
    Czerwony przełożenie pasowe wraz z zębatką(czarny) to jest całość! Nie chcę tego rozwiercać bo może zerwać się zębatka bo tam jest mało materiału.
    Żółte panewka i pomarańczowa śruba do kasowania luzów.

Wymiar stożków nie znany jutro mogę pomierzyć.

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

Właściwie to nie wiem co robić.
    Poszerzyć otwory w łożu czy wytoczyć od nowa przekładnie i tak musi być zmodyfikowana bo obecnie jest na pas a nie pasek klinowy.
  • Poziom 34  
    Da jakiej prędkości obrotowej można robić na panewkach ?
  • Poziom 38  
    Kolega coś mało informacji podaje i długo można dyskutować. Cóż to za tokarka? Z wymiarów wynika, że jakiaś odmiana stołowej. A piszę dlatego, że łozyskowanie ślizgowe zastosowano nie bez powodu. Mianowicie takie rozwiązanie zapewnia większą dokładność oczyswiście przy prawidłowym kasowaniu luzów. Każde łożysko toczne musi mieć zapewniony luz co nie jest dobre w tym miejscu. Maszyny produkcyjne maja na wrzecionie zastosowane łożyska rolkowe o dużej precyzji. Nie wiemy w jakich celach chcesz stosować swoją maszynę. Jeśli jednak upierasz się przy zmianie łożyskowania to szukaj wśród łożysk rolkowych, baryłkowych, kulkowych dwurzędowych. Dla wrzecion tokarek raczej nie polecałbym rolkowych skośnych (stożkowych). Dawno nie zajmowałem się zagadnieniami konstrukcji mechanicznych to i w pamięci nie mam danych, ale to da się znaleźć. Jednak dalej optuję za pozostawieniem istniejącego łożyskowania. Jedyna wada to konieczność ciągłego smarowania.
    Znalazłem coś takiego: NA 6905 25 42 30 0.5 30 3190 3090 10000 13000 0.18
    A co do pytania o prędkość to odpowiem, że właśnie szybkoobrotowe łożyskowania wykonuje się na panewkach i filmach olejowych lub powietrznych.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Co do łożysk ślizgowych - owszem można powiedzieć że są ( w pewnym sensie ) lepsze .
    Ale przy odpowiednim wykonaniu .
    Stosowanie takich łożysk w których występują zjawiska filmu olejowego to nie takie proste .
    Chodzi o precyzję wykonania i smarowanie pod ciśnieniem . dławiki , itp.
    To zupełnie inna bajka .
    Zastosowałbym łożyska kulkowe ( lub inne toczne ) i po sprawie .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 34  
    Zrezygnowałem już z wymiany łożysk.
    Tylko teraz jest problem bo do tokarki jest założony inny silnik i nie wiem jak to teraz będzie z panewkami bo prędkość znacznie wzrosła.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Jak znacznie wzrosła ?
    Jak sporo to pewnie się będą zacierać i maszyna będzie stawać .
    Widziałem wiele tokarek na panewkach i prawdę powiedziawszy tylko te naprawdę do takiego łożyskowane pracowało prawidłowo .
    Skoro nie szukasz już łożysk to chyba tyle .
    Pozdrawiam .