Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawyżanie amplitudy przez cyfrowy oscyloskop

szachu-cad1 08 Maj 2009 18:49 1151 5
  • #1 08 Maj 2009 18:49
    szachu-cad1
    Poziom 12  

Witam
    Problem dotyczy zawyżania amplitudy przez cyfrowe oscyloskopy.
    Pomiar wykonuję w ten sposób:

1. Do Autotransformatora podłączam transformator 230/24VAC. Autotransformatorem ustawiam napięcie na wyjściu trafo (odseparowane od sieci) od 0 do 30VAC. Przykładowo napięcie ustawię sobie na 12VAC (mierzone multimetrem SANWA PC5000),
    2. Po podłączeniu oscyloskopu pierwszego (OWON HDS1022M) i ustawieniu wzmocnienia 5V/div, otrzymuję wskazanie 3,2div czyli jakieś 16V (amplituda),
    3. Podobne wskazanie jest na oscyloskopie drugim (VELLEMAN HPS5), tu ustawiam 8V/div, a sinusoida osiąga wielkość 2div czyli też jakieś 16V (amplituda),

Ustawienia obu przyrządów sprawdzałem dogłębnie, zawyżona amplituda jest tylko przy sygnałach sinusoidalnych, prostokątne oraz stałe napięcia mają prawidłową amplitudę.

Czy robię coś źle, z Technikum pamiętam, że wielkość wskazywana przez oscyloskop powinna być taka sama jak multimetru (a uczyłem się wówczas na oscyloskopie analogowym)? Dzisiaj mam dwa cyfrowe i powoli głupieję – może przyrządy te są uszkodzone, rozkalibrowane? W modelu OWONA nie pomogła autokalibracja ani ustawienia fabryczne.

Zauważyłem też, że masy obu kanałów w OWONIE są ze sobą zwarte – czy mam się nie martwić takim stanem?

Proszę doświadczonych kolegów o pomoc.

0 5
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 08 Maj 2009 19:02
    zorbek
    Poziom 30  

Miernik mierzy Ci wartość skuteczną napiecia natomiast w oscyloskopie masz wartość max sinusoidy więc stąd ta różnica.

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 08 Maj 2009 19:25
    szachu-cad1
    Poziom 12  

Czyli wartość wskazywaną przez miernik mam mnożyć przez pierwiastek z 2 i wyjdzie mi wielkość wskazana przez oscyloskop, albo tą wskazaną przez oscyloskop mam mnożyć przez 0,707 i wyjdzie mi ta wskazywana przez miernik?

0
  • Pomocny post
    #4 10 Maj 2009 03:36
    Kolek
    Poziom 25  

Tak, dla sinusoidy i tylko sinusoidy napięcie szczytowe jest równe napięciu skutecznemu (RMS) wskazywanemu przez miernik pomnożonemu razy √2.
    Co do zwartych mas to jest to normalne w oscyloskopach, trochę to nieraz ogranicza ich użycie i trzeba o tym pamiętać, żeby nie podłączyć mas kanałów do dwóch różnych punktów tego samego układu. Co w najlepszym wypadku spowoduje że układ nie będzie działał jak należy.

0
  • #5 10 Maj 2009 15:41
    szachu-cad1
    Poziom 12  

OK, czyli jak w sieci miernik mi pokaże 230VAC, tzn., że jest tam tak naprawdę 325VAC (czyli tak, jak by mi pokazał oscyloskop)?
    Rozumiem, że w jakichkolwiek obliczeniach mam posługiwać się wartością 230V, a za każdym razem wielkość z oscyloskopu mam mnożyć przez 0,707 - i mam się do tego powoli przyzwyczajać?

0
  • #6 10 Maj 2009 19:00
    Ptolek
    Poziom 36  

Podczas pomiarów oscyloskopowych często dla wygody używa się wartości szczytowych, lub nawet międzyszczytowych (odpowiednio 325V i 650V dla sieci energetycznej). Np. mierząc wzmocnienie jakiegoś układu, mierzymy napięcie na wejściu i wyjściu, po podzieleniu otrzymujemy wzmocnienie - po co zamieniać odczytane napięcie szczytowe na skuteczne, skoro wychodzi na to samo.
    W pozostałych przypadkach bardziej właściwe jest używanie wartości skutecznych napięcia - odsyłam do definicji:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wartość_skuteczna

0