Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat alarmu w oparciu o CA 10

20 Maj 2009 07:25 9823 9
  • Poziom 9  
    Witam. Jestem na etapie projektowania instalacji alarmowej do zabezpieczenia domku jednorodzinnego. Schemat, który sobie wymyśliłem wygląda następująco (załącznik). Moje pytanie do bardziej doświadczonych. Czy system w takim układzie będzie pracował optymalnie. Co można by było zmienić. Z góry dziękuję za pomoc.

Legenda:
    O - czujka dualna
    k - kontaktron
    d - czujka dymu
    S - sygnalizator
    LCD - manipulator lcd
    Central - Centralka

• OptexOptex
  • Poziom 26  
    Kontaktron jak dobrze wywnioskowałem dajesz na okna? Tylko on nie zadziała jak wybiją szybę a ramę zostawią w spokoju.
    Czujnik w garażu nie wiele będzie widział jak postawisz tam samochód o ile to pomieszczenie w lewym górnym rogu to garaż bo mogłeś zrobić jakiś opis pomieszczeń i czujniki raczej dawałbym na stronę okien żeby patrzyły od okna na pokój a nie na okno chyba że masz tam coś zaplanowane jakieś wyloty kominkowe albo coś w tym stylu.
    Do pomieszczenia z centralą jeżeli masz tam okno dałbym czujnik ruchu nie kontaktron bo jak włamywacz dostanie się do centrali...
    Jeszcze dymówka raczej dał bym ją gdzieś tam gdzie może się zapalić (kominek, kotłownia) bo przy wejściu do domu nie sądzę że jest sens.
    Czyli na moje oko masz dobrze klawiaturę czujkę nad klawiaturą i w salonie, syrena wedle uznania ale jeżeli nie myślisz o monitoringu do jakiejś firmy ochroniarskiej to dałbym dwie sztuki.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    Cytat:
    Kontaktron jak dobrze wywnioskowałem dajesz na okna

Tak w łazience oraz kotłowni kontaktron. Także na drzwiach wejściowych chciałbym dać kontaktron. W kotłowni można podmienić na czujkę ruchu?

Cytat:
    Czujnik w garażu nie wiele będzie widział ...
    - zamienić na kontaktron na bramie ? Ja bym pozostał przy czujce tylko umieścił ja bardziej w rogu ?

Dymówka jest w holu, w podobnej odległości od kotłowni i kominka - przesunąć bardziej na kominek ?

I jeszcze jedno pytanie czujkę dajemy nad otworem okiennym w kierunku środka pokoju czy od pomieszczenia w kierunku okna?

Dzięki za pomoc
  • Poziom 14  
    Widzę, że kolega presta nie miał nigdy kontaktu z alarmami. Rysunek - projekt, jest szalenie nieczytelny. Ciężko coś zobaczyć, bez głębszego zastanowienia się.
    Załączam obrazek przykładowy, może trochę nieprecyzyjny, bo robiony na szybko. Zasady przedstawione na rysunku są powszechnie stosowane i można je przenosić na inne obiekty.
    Legenda jest raczej czytelna i opisy na rysunku, wydaje mi się, także.

Strzałkami pokazałem kierunki patrzenia czujek. Czujki zbicia szyby nie są konieczne, ale...

Co do kontaktronów, moim zdaniem są niezbędne. (nie wyobrażam sobie systemu, bez kontaktronów na oknach i drzwiach) Sygnalizują otwarcie okien, drzwi w przypadku załączania alarmu. System da znać, że coś jest otwarte. Poza tym mogą stanowić oddzielną strefę np. podczas załączania alarmu na noc. No i załączą alarm, gdy ktoś wyłamie okno. Nie zawsze wybija się szyby.

Czujki dymu ( w kuchni też by się przydała - płonący olej na patelni etc.), mają być w pomieszczeniu, które mają monitorować. W zwyczaju montuje się je na środku pomieszczenia.

Czujki PIR/Dualne zazwyczaj montujemy w taki sposób, aby krawędzią pola widzenia obejmowały okno. Nie zaleca się, aby czujka patrzyła w okno. Może zareagować na ruch za oknem, choć dualne mają możliwość sterowania i z założenia mają być niewrażliwie na takie sytuacje.

PIR i mikrofalowe montujemy naprzeciw siebie.

W garażu montujemy czujkę tak, aby swoim polem obejmowała drzwi. Jeśli jest okno, wybieramy takie miejsce, aby obejmowała i jedno i drugie. Kontaktron na bramie... hmmm... raczej bardzo łatwo było by unieszkodliwić.

Sygnalizator jak najwyżej, wskazane, aby miał wbudowany akumulator. Polecam montaż dwóch sygnalizatorów optyczno-akustycznych na zewnątrz i jednego akustycznego wewnątrz.

Tyle ogólników. Do tego dochodzi jeszcze wiele innych rzeczy. Strona techniczna podczas montażu, nietypowe sytuacje. Sam rysunek to dopiero początek. Jest kot, czy pies w domu to czujki typu pet, może poza kontaktronami kurtyny w oknach, a ochrona na zewnątrz budynku, i tak dalej i tak dalej....

Życzę sukcesów w projektowaniu, co jednak nie zmienia faktu, iż polecał bym oddanie projektu i montażu w ręce specjalisty. Instalacji alarmów nie można nauczyć się w tydzień, a samodzielny montaż przysporzy więcej problemów niż warto. Chyba, że ktoś jest wytrwały i montując alarm w domu, chce poeksperymentować i czegoś się nauczyć. To będzie na pewno wiele zajętych weekendów....
  • Poziom 9  
    Dziękuję za poradę. Oczywiście alarm będzie montowany przez specjalistę (nie można wiedzieć wszystkiego). Na chwilę obecną muszę jedynie rozprowadzić kable na podstawie sensownego projektu (stąd ten wątek).
  • Poziom 11  
    kolego speed99mail dlaczego az dwie czujki dualne w garazu??nie bardzo to rozumiem, a po drugie
    Cytat:
    Czujki PIR/Dualne zazwyczaj montujemy w taki sposób, aby krawędzią pola widzenia obejmowały okno. Nie zaleca się, aby czujka patrzyła w okno. Może zareagować na ruch za oknem
    czujniki nie działaja na ruch za oknem,tak?
  • Poziom 14  
    Słuszna uwaga kolegi bartek-btw. W opisie nie uwzględniłem garażu. Czujka ma być jedna. Rysunek przedstawia alternatywne lokalizacje.

Co do pytania, o działanie PIR, to cytat wyklucza pytanie. Pasywne czujki podczerwieni działają na gwałtowne zmiany temperatury, czyli z założenia na gwałtowne zmiany promieniowania w paśmie podczerwieni. Nie montuje się czujek PIR w pozycji na wprost okna. Zazwyczaj. Grozi to fałszywymi alarmami. Przykłady:
    Słoneczny dzień, chmura zasłania słońce, gwałtowna zmiana natężenia światła, możliwy alarm. Lub gdy gołąb zechce zapakować na parapecie. Prawdopodobieństwo rośnie po deszczu, w zimie (śnieg), przy oknie skierowanym na wschód, lub zachód. Dużo światła słonecznego, które wpada do pomieszczenia. Bezpośredniego i odbitego.

Poza tym czujka PIR działa najlepiej, gdy obiekt w jej polu widzenia przesuwa się w poprzek. Czyli złodziej wchodzi przez okno i przecina pole widzenia czujki. Przy montażu jak na rysunku. Producenci starają się wyeliminować fałszywe alarmy stosując odpowiemie kształty luster, fresneli, montując podwójny, czy poczwórny piroelement.
    Czujka dualna powinna być niewrażliwa na fałszywe alarmy. Jeśli A-piroelement wykryje ruch i B-mikrofala również, alarm zadziała. Z założenia A+B=alarm. Samo A niekonieczne, jak i niekoniecznie samo B.

O tym można by pisać jeszcze długo, a raczej każdemu zależy, aby uniknąć fałszywych alarmów, więc nie montujemy czujek podczerwieni na wprost okna.

Dodano po 19 [minuty]:

I jeszcze jedno co do rozprowadzania kabli dla kolegi presta.
    Żeby ułatwić życie instalatorowi i sobie na przyszłość wybierz kabel YTDY 6X0.5, lub YTKSY 3X2X0,5. Nie zaleca sie UTP, ani F/STP, czyli skretki.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    O tym można by pisać jeszcze długo, a raczej każdemu zależy, aby uniknąć fałszywych alarmów, więc nie montujemy czujek podczerwieni na wprost okna.

Dodano po 19 [minuty]:

I jeszcze jedno co do rozprowadzania kabli dla kolegi presta.
    Żeby ułatwić życie instalatorowi i sobie na przyszłość wybierz kabel YTDY 6X0.5, lub YTKSY 3X2X0,5. Nie zaleca sie UTP, ani F/STP, czyli skretki.

Otóż zamierzam użyć czujek "cobalt" + kontrakton "kulkowy". Co do kabla użyłem tak jak kolega pisze YTDY 6X0.5, i YTDY 8X0.5. Sam zaś schemat zmodyfikowałem na podstawie wcześniejszych opinii: Sygnalizator pojedyńczy mimo wszystko [centralka połączona radiowo z ochroną]; czujki w salonie 2 "kosztem" czujki w łazience.
    Tak naprawdę okaże się w praniu czy jest dobrze :)
  • Poziom 14  
    Co do sygnalizatora - skoro jest powiadamianie ochrony, jeden na zewnątrz wystarczy, (oby z własnym zasilaniem), co nie zmienia faktu, iż wypadało by zainstalować jeden akustyczny wewnątrz (koszt rzędu 30-40zł). Instalujesz czujki dymu (takie czujki czuwają 24h), więc w przypadku wzbudzenia którejś z nich (oby nigdy), przydało by się usłyszeć sygnał wewnątrz domu . W nocy sygnalizator zewnętrzny niekoniecznie będzie słychać przy zamkniętych oknach i przez sen.

Co do dwóch czujek dualnych w salonie: dwie mikrofalowe o tej samej częstotliwości mogą wzbudzać się wzajemnie. Nie polecam, chyba że o różnej częstotliwości mikrofal. Może przydało by się zainstalować jednego PIRa z anty-maskingiem i jedną czujkę mikrofalową. Czujkę mikrofalową możesz zainstalować na wprost okna. Mikrofale nie przenikają przez szkło. (jak już wspominałem: PIR najlepiej działa, gdy obiekt przecina jej pole widzenia w poprzek, MW (mikrofalowa) zaś, gdy obiekt porusza się w kierunku "na czujkę" lub "od czujki"). Polecam po zainstalowaniu czujek MW ustawić je na wyłączone zasilanie, gdy nie czuwają. Mikrofale rzędu mW niekoniecznie źle działają na organizmy żywe, ale...

Jeśli w łazience jest okno, polecam jednak zainstalować czujkę.
  • Poziom 9  
    Dokończę wątek. Otóż:
    1. W garażu zamontowałem na bramie kontaktron + czujkę dualną z klipsem [z czasem ma się pojawić pies]. Ponadto garaż i kotłownia został wydzielony do osobnej strefy, aby możnabyło włączyć czuwanie na noc.
    2. Drzwi wejściowe zostały zabezpieczone kontaktronem, a nad drzwiami umieściłem czujkę obejmującą cały przedpokój.
    3. W salonie zamontowałem dwie czujki, które się "nie widzą"
    4. Czujka ppoż została umieszczona w przejściu do salonu tak by swym zasięgiem w pierwszej kolejności obejmowała kominek.
    5. System stworzyłem na centralce Satela Versa. Na wejściu i w okolicach bramy dałem dwa manipulatory LCD.
    6. Zamontowałem akumulator 17Ah. Osiedle ciągle jest w rozbudowie i często nie mam zasilania.

Wszystkim dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam