Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja alarmowa w domu

Roman_5000 25 Mar 2007 14:40 18509 5
Optex
 • #1
  Roman_5000
  Level 19  
  Witam serdecznie

  Na wstępie proszę Moda o przerzucenie postu do właściwej grupy, jeśli umieściłem go w złym miejscu.

  Jestem na etapie kładzenia przewodów w nowo budowanym domu.
  W związku z tym proszę o pomoc Forumowiczów znających się na rzeczy w zakresie instalacji alarmowych.
  We wszystkich pokojach domu chciałbym czujki PIR oraz czujniki dymu, połączone z sygnalizatorem zewnętrznym (syreną) na zewnątrz oraz pulpitem uzbrajającym / rozbrajającym alarm zamontowanym w domu przy głównych drzwiach wejściowych. Nie znam fachowego nazewnictwa, więc proszę o wyrozumiałość.

  Może ktoś z Forumowiczów posiada przykład takiej instalacji lub może mi zasugerować rozwiązanie.

  Pzdr. Romek
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #3
  Roman_5000
  Level 19  
  Ponownie witam

  Instalację do ochrony domu zamierzam rozdzielić na dwie składowe:
  1. Instalacja do monitoringu (oparta na sieci TV SAT), którą w przyszłości w miarę możliwości finansowych zamierzam rozbudować o cyfrowy rejestrator obrazu, podłączony do Internetu (powiadamiający np. o wykryciu ruchu i przesyłający powiadomienie ze zdjęciem droga elektroniczną). Rejestrator taki podłączony do Internetu umożliwiałby oglądanie posesji z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.
  Każda kamera z osobnym zasilaniem podłączone do zasilacza umożliwiającego regulację napięcia osobno dla każdej kamery (różne długości przewodów).

  2. Instalacja alarmowa sygnalizująca o zagrożeniu typu pożar lub włamanie oparta na czujnikach ruchu oraz na detektorach dymu zamontowanych w każdym pomieszczeniu oraz korytarzu naprzeciw drzwi głównych wejściowych. Manipulator przy głównym wejściu do mieszkania. Całość połączona jak w poniższym schemacie w topologii gwiazdy.
  Na parterze domu są zamontowane wszędzie zewnętrzne rolety, tak więc chyba wyeliminuję kontraktony. Chyba, że zostawię jeden przy drzwiach głównych.

  Nie wiem, jakie są wszystkie rodzaje czujek, wiem że są takie które wykrywają ruch oraz nagłą różnicę zmiany ciśnienia w pomieszczeniu (w przypadku otwarcia okna, drzwi lub wybicia szyby). Czy czujki dualne łączą w sobie oba elementy?
  W specyfikacji czujki dualnej na www.bpalarm.pl znalazłem opis: dwa tryby pracy:
  - tryb podstawowy: czujka generuje alarm jedynie w przypadku wykrycia ruchu przez czujniki PIR i MW.
  - tryb licznikowy mikrofali: czujka generuje alarm zarówno w przypadku wykrycia ruchu przez oba czujniki, jak i w sytuacji, kiedy nastąpi określona ilość naruszeń czujnika mikrofalowego bez naruszenia czujnika PIR.
  Czym się różni czujka PIR od MW i co jest czujnik mikrofalowy? To coś lepszego?
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witajcie

  Dołączę do obszernej wypowiedzi kolegi "sharp".
  Chciałbym zasugerować jeszcze przed okablowaniem - możesz wykonać także system przeciwnapadowy - różnica: czujki zakładane są we wnękach okiennych, możesz swobodnie poruszać się po mieszkaniu w czasie zazbrojonego alarmu - ale nikt z zewnątrz się nie dostanie do środka, odchodzi temat biegających zwierzaków w czasie naszej nieobecnośći - oprócz tych co skaczą na parapety :) . Zakładałem takie systemy w sytuacjach kiedy domki są na "odludziu" lub u klientów po "przejściach". System, taki ma swoje minusy - jest droższy (czujki w każdym oknie, są droższe) trzeba umiejętnie je zainstalować, żeby były minimalnie narażone na promienie słoneczne i zniszczenie w czasie otwierania okien, do tego w czasie użytkowania trzeba przestrzegać kilku zasad - np.: przed otwarciem okna wyłaczyć system.

  Pzdr
 • #6
  adamowicz
  Level 21  
  Witam.
  Z mojej praktyki wynika ,że warto zbudować system w tak zwanym układzie wielowarstwowym. Jeżeli w obiekcie chronionym będą rolety zewnętrzne to można zastosować magnetyczne czujniki ich sforsowania. Nie podraża to znacznie kosztów całego sytstemu a daje więcej informacji np dla SMA.
  Pozdrawiam