Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja alarmowa w domu

Roman_5000 25 Mar 2007 14:40 17486 5
 • #1 25 Mar 2007 14:40
  Roman_5000
  Poziom 19  

  Witam serdecznie

  Na wstępie proszę Moda o przerzucenie postu do właściwej grupy, jeśli umieściłem go w złym miejscu.

  Jestem na etapie kładzenia przewodów w nowo budowanym domu.
  W związku z tym proszę o pomoc Forumowiczów znających się na rzeczy w zakresie instalacji alarmowych.
  We wszystkich pokojach domu chciałbym czujki PIR oraz czujniki dymu, połączone z sygnalizatorem zewnętrznym (syreną) na zewnątrz oraz pulpitem uzbrajającym / rozbrajającym alarm zamontowanym w domu przy głównych drzwiach wejściowych. Nie znam fachowego nazewnictwa, więc proszę o wyrozumiałość.

  Może ktoś z Forumowiczów posiada przykład takiej instalacji lub może mi zasugerować rozwiązanie.

  Pzdr. Romek

  0 5
 • Napad.pl
 • #2 25 Mar 2007 15:08
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  To co napiszę poniżej to odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w dziale, więc będzie to w jakiś sposób usystematyzowane.
  Będzie to też niejako odpowiedź na pytanie zadane w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic641229.html - nie będzie to odpowiedź dotycząca wszystkich zaproponowanych zagadnień, ale ze względu na specyfikę tematu, nie wszystko może być podane na ogólnodostępnym forum.

  - rozprowadzanie linii alarmowych, sygnalizatorów - najczęściej używa się kabla telekomunikacyjnego 6-żyłowego typu YTKSY 3x2x0,5mm2 lub YTDY 6x0,5mm2 (gorszy)
  - połączenie centrala-szyfrator - jak wyżej, lub skrętka komputerowa UTP
  - najlepiej oddzielny obwód zasilający (elektryczny)
  - podczas rozprowadzania instalacji należy trzymać się zalecenia: jeden punkt (czujka, sygnalizator...) - jeden przewód; eliminujemy w ten sposób sytuację, gdy na jednym przewodzie wisi kilka czujek i w razie wystąpienia alarmu z linii nie wiadomo, która czujka go wywołała
  - wiele osób pyta, czy podczas kładzenia instalacji stosować osłony na przewody sygnałowe w postaci rury karbowanej (peszla). Zdania są podzielone, ale wydaje się, że peszla powinno się stosować: w konstrukcji ścian lekkiej zabudowy (Gips-Karton), w korytach metalowych, pod okładzinami ściennymi i sufitowymi, nad sufitami podwieszonymi. Stosowanie peszla pod tynk nie ma większego sensu - powłoka kabla jest odporna na chemię budowlaną, a pod tynkiem nie da się dołożyć kabla wkładając go w rurę (zatrzyma się na pierwszym zakręcie)
  - stosujemy topologię gwiazdy (od każdego punktu do centrali), od tej zasady jest drobne odstępstwo w przypadku linii klawiaturowych: w niektórych centralach producent przewidział podłączenie jednej (np. DSC), lub dwóch (np. Rokonet, Satel) linii do szyfratora. Pozwala to na podłączenie czujek występujacych w pobliżu szyfratora (kontaktu drzwiowego, czujki linii wejścia/wyjścia) bezpośrednio do niego, a co za tym idzie "zaoszczędzenie" kilku metrów przewodu, poza tym ewentualne wolne miejsca (dla ew. rozbudowy)zostaną w centrali
  - na tym etapie warto także dociągnąć przewód do złącza (gniazda) telefonicznego
  - planując położenie instalacji w domu należy rozważyć możliwość zainstalowania szyfratora chroniącego obszar strefy nocnej (sypialni). Daje to możliwość (jeśli oczywiście centrala na to pozwala)utworzenia strefy, w której przy załączonym czuwaniu w nocy część czujek będzie nieaktywna (czujki w sypialniach, korytarz)

  Rozmieszczenie i dobór czujek - temat rzeka.

  Przy montażu czujek trzeba trzymać się następujących zaleceń:
  - rozmieszczenie czujek uzależniamy od aranżacji wnętrza (rozmieszczenia mebli, dużych kwiatów), aby uniknąć sytuacji, że szafa lub regał zasłania czujnik
  - największym potencjalnym żródłem włamania jest okno, należy więc przede wszystkim zabezpieczyć otwory okienne
  - w pokojach czujniki najczęściej umieszcza się w narożniku ściany naprzeciw okna lub w narożniku ściany sąsiadującej z oknem unikając sytuacji, gdy:
  a) czujka wisi bezpośrednio nad kaloryferem, lub bezpośrednio patrzy na kaloryfer
  b) czujka patrzy bezpośrednio na okno (największą czułość ma czujka, której naruszenie wynika z prostopadłego przecięcia wiązki obserwowanej przestrzeni), poza tym unika się fałszywych alarmów wywołanych refleksami świetlnymi pochodzącymi z odbitych od przedmiotów promieni słonecznych
  c) bezpośrednio przed czujką wiszą rolety, wertikale, firany itp., które pod wpływem przeciągów i konwekcji powietrza poruszają się
  d) bezpośrednio przed czujką znajdują się otwory (kratki) wentylacyjne
  - jeśli w zabezpieczanym pomieszczeniu spodziewane są przeciągi, nieszczelności lub prądy powietrza (garaże, strychy, kotłownie), to w takim pomieszczeniu zaleca się stosować czujniki dualne (podczerwień + mikrofala)
  - czujka dualna powinna być też zainstalowana w pokoju z kominkiem
  - w pomieszczeniach o większej kubaturze z większymi powierzchniami tafli szklanych (sklepy, boksy w pasażach handlowych) zaleca się dodatkowo montowanie czujników zbicia szyby (najlepiej z dwustopniową obróbką sygnału np.DSC AC101lub Satel INDIGO)
  - skrzydła okienne można zabezpieczyć przykręcając do nich kontaktrony - zadziałają, gdy okno zostanie wyważone, nie dadzą alarmu, gdy zostanie wybita szyba
  - tak samo (kontaktrony) zabezpieczane mogą być żaluzje okienne
  - jeżeli możliwości finansowe pozwalają, zabezpieczane powinny być wszystkie pomieszczenia, do których jest dostęp z zewnątrz. Jeśli mamy ograniczenia w pierwszym rzędzie zabezpieczamy okna na parterze (w piwnicy), póżniej na piętrze okna z dostępem bezpośrednim (np z tarasu, balkonu, loggi)

  Przykładowe rozmieszczenie czujek w domu:
  - w drzwiach wejściowych kontaktron, za drzwiami szyfrator i patrząca na niego czujka
  - czujki w każdym pokoju z oknami o bezpośrednim dostępie
  - w pomieszczeniach z kominkiem, w kotłowni, garażu, na strychu - czujka dualna
  - w domach piętrowych na piętrze przy schodach zalecany szyfrator (możliwość załączania strefy nocnej)
  - co najmniej jeden sygnalizator zewnętrzny, sygnalizator wewnętrzny zalecany (działanie psychologiczne)
  - centrala alarmowa schowana głęboko w domu, pilnowana przez czujkę

  pozdrawiam - Maciej

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic647314.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic648111.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic645338.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic588991.html

  0
 • Napad.pl
 • #3 25 Mar 2007 18:06
  Roman_5000
  Poziom 19  

  Ponownie witam

  Instalację do ochrony domu zamierzam rozdzielić na dwie składowe:
  1. Instalacja do monitoringu (oparta na sieci TV SAT), którą w przyszłości w miarę możliwości finansowych zamierzam rozbudować o cyfrowy rejestrator obrazu, podłączony do Internetu (powiadamiający np. o wykryciu ruchu i przesyłający powiadomienie ze zdjęciem droga elektroniczną). Rejestrator taki podłączony do Internetu umożliwiałby oglądanie posesji z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.
  Każda kamera z osobnym zasilaniem podłączone do zasilacza umożliwiającego regulację napięcia osobno dla każdej kamery (różne długości przewodów).

  2. Instalacja alarmowa sygnalizująca o zagrożeniu typu pożar lub włamanie oparta na czujnikach ruchu oraz na detektorach dymu zamontowanych w każdym pomieszczeniu oraz korytarzu naprzeciw drzwi głównych wejściowych. Manipulator przy głównym wejściu do mieszkania. Całość połączona jak w poniższym schemacie w topologii gwiazdy.
  Na parterze domu są zamontowane wszędzie zewnętrzne rolety, tak więc chyba wyeliminuję kontraktony. Chyba, że zostawię jeden przy drzwiach głównych.

  Nie wiem, jakie są wszystkie rodzaje czujek, wiem że są takie które wykrywają ruch oraz nagłą różnicę zmiany ciśnienia w pomieszczeniu (w przypadku otwarcia okna, drzwi lub wybicia szyby). Czy czujki dualne łączą w sobie oba elementy?
  W specyfikacji czujki dualnej na www.bpalarm.pl znalazłem opis: dwa tryby pracy:
  - tryb podstawowy: czujka generuje alarm jedynie w przypadku wykrycia ruchu przez czujniki PIR i MW.
  - tryb licznikowy mikrofali: czujka generuje alarm zarówno w przypadku wykrycia ruchu przez oba czujniki, jak i w sytuacji, kiedy nastąpi określona ilość naruszeń czujnika mikrofalowego bez naruszenia czujnika PIR.
  Czym się różni czujka PIR od MW i co jest czujnik mikrofalowy? To coś lepszego?

  0
 • #4 25 Mar 2007 18:28
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Czujka mikrofalowa to rodzaj czujki reaguląca wybitnie na ruch przedmiotów - wykorzystuje zjawisko Dopplera, co za tym idzie nie reaguje na np. prądy powietrza przy otworach wentylacyjnych, nad grzejnikami w zimie, przy otwartych oknach itp.
  Czujka dualna (zawierająca w sobie detektory PIR i MW) jest lepsza do "trudnych pomieszczeń" - garaże, kotłownie, pokoje z kominkami itd. - jest jednak droższa. Standartowo w pokojach wystarczą zwykłe czujki PIR.

  PS. Do centrali alarmowej nie trzeba zasilacza awaryjnego - ma ona w sobie zasilacz buforowy z akumulatorem - przy odpowiednim dobraniu starczy na 1-2 dni. Sygnalizator też nie potrzebuje zasilacza - zasilany jest z centrali. Do drzwi wejściowych przydałby się kontaktron. Pomyśl też o szyfratorze w garażu - wjedziesz do niego i jak rozbroisz alarm - tu przydałby się też magnes na drzwiach.

  Do kamer sugerowałbym poprowadzić kable koncentryczne i sieciowe na 220V, sygnał zesumować gdzieś w okolicy zwrotnicy TV i dopiero tam dać modulatory i to nie z jednego w drugi tylko zastosowaać zwrotnicę lub sumator z większą ilością wejść (będzie zdecydowanie łatwiej przy podłączaniu rejestratora). Zasilacze do kamer umieściłbym w obudowach kamer i połączył je bezpośrednio z termostatem - unikniesz spadków napięcia przy długich liniach przy większym prądzie (zima)

  pozdrawiam - Maciej

  0
 • #5 25 Mar 2007 19:23
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witajcie

  Dołączę do obszernej wypowiedzi kolegi "sharp".
  Chciałbym zasugerować jeszcze przed okablowaniem - możesz wykonać także system przeciwnapadowy - różnica: czujki zakładane są we wnękach okiennych, możesz swobodnie poruszać się po mieszkaniu w czasie zazbrojonego alarmu - ale nikt z zewnątrz się nie dostanie do środka, odchodzi temat biegających zwierzaków w czasie naszej nieobecnośći - oprócz tych co skaczą na parapety :) . Zakładałem takie systemy w sytuacjach kiedy domki są na "odludziu" lub u klientów po "przejściach". System, taki ma swoje minusy - jest droższy (czujki w każdym oknie, są droższe) trzeba umiejętnie je zainstalować, żeby były minimalnie narażone na promienie słoneczne i zniszczenie w czasie otwierania okien, do tego w czasie użytkowania trzeba przestrzegać kilku zasad - np.: przed otwarciem okna wyłaczyć system.

  Pzdr

  0
 • #6 25 Mar 2007 20:20
  adamowicz
  Poziom 21  

  Witam.
  Z mojej praktyki wynika ,że warto zbudować system w tak zwanym układzie wielowarstwowym. Jeżeli w obiekcie chronionym będą rolety zewnętrzne to można zastosować magnetyczne czujniki ich sforsowania. Nie podraża to znacznie kosztów całego sytstemu a daje więcej informacji np dla SMA.
  Pozdrawiam

  0