Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

budowa kontrolera midi

27 May 2009 22:31 5825 19
  • Level 9  
    witam. wiem że były podobne tematy ,ale żaden do końca nie spełnił moich wymagań (które są praktycznie minimalne) .zaznaczam że w elektronice nie jestem za bardzo kumaty ,bardziej obracam się przy muzyce .
    Chciałbym zbudować kontroler pod usb ,który posiadał by parę potencjometrów obrotowych (w sensie knoby) i parę suwakowych . chciałbym by był wykonany po najniższych kosztach ,po prostu chcę na początek zrobić kontroler na próbę ,żeby nie utopić za dużo hajsów (gdyby coś nie wypaliło) . widziałem potencjometry po ok 2pln ,myślę że nawet takie by mi wystarczyły .
    więc konkretnie :
    -jakie podzespoły są mi potrzebne ? (te niezbędne ,proszę o ogólne nazwy ,np procesor ,tranzystor czy coś takiego . do tego jakieś konkretne przykłady, modele) ,najlepiej popierajcie jakimś przykładem /zdjęciem
    -jak to konkretnie połączyć ? (mniej więcej widziałem ,ale w każdej samoróbce coś jest inaczej i ciężko mi się połapać)
    -ewentualnie ,jeśli to możliwe ,skąd brać zastępcze podzespoły żeby nie kupować nowych ? np czytałem gdzieś o układzie scalonym od klawiatury komputerowej .
    -czy jest konieczność pisania programu dedykowanego do naszego kontrolera ? czy dałoby radę połączyć go z komercyjnymi DAW'ami ? konkretnie pracuję na fl studio ,z moich doświadczeń nie miałem żadnego problemu z podpinaniem kontrolerów .
    -jakiś polecany sklep ? albo może ktoś ma cały ten zestaw na zbyciu ?

ok ,myślę że zadałem te podstawowe pytania , na które odpowiedzi pomogą niejednemu świerzakowi .można by taki 'tutorial' tu zrobić :p

dzięki z góry za odpowiedzi
    pozdrawiam

a jak to nie ten dział - to już nie wiem .
    zresztą zamiast wywalać do kosza ktoś mógłby przenieść w inny dział..
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 27  
    Mógłby kolega coś jeszcze napisać gdzie ten kontroler miałby być podłączony ? Samo stwierdzenie o potencjomatrach nie bardzo mi pasuje do hasła midi. Ale czekam na wiecej informacji w kwestii do czego to ma być. Chcesz łączyć jakiegoś keyboarda z czymś bardziej "myślącym" ? :)
  • Level 11  
    Witajcie ;)
    Czemu nie zapytałeś się o rade wujka google ? Na elektrodzie były już tego typu tematy. Np Link .
    Ew. Link bardziej rozbudowane projekty.
    Jeśli ten sterownik ma być oparty o Uc to znać jakieś podstawy.
    Ps Elektronika to drogie hobby raczej nie wydasz na to 10zł ;)(tzn sterownik midi)
  • Level 9  
    Więc tak , w google szukałem . jeśli jest coś konkretnego ,to albo niedokładnie opisane albo strasznie zawiłym językiem :s na tym forum owszem były tematy ale żaden nie odpowiedział mi w 100% .teraz do rzeczy.

rpal : zapomniałem konkretnie powiedzieć o co chodzi ,toż to nie forum muzyczne przecież :p oczywiście sterownik ma być podłączony poprzez usb do komputera ,konkretnie do programu (soft komputerowy do produckji muzycznej) który odbiera komunikaty midi wysyłane przez sterownik . jakoś tak .

szemel : domyślam się że trzeba inwestować .jak w prawie każdym innym hobby . chodzi o to ,żebym zrobił coś o własnych siłach ,a nie kupując (i wydając przy tym więcej hajsów) gotowego kontrolera. taki kontroler 'samoróbka' ma to do siebie ,że oprócz trwałości komponentów i designu nie ustępuje znacznie profesjonalnym sprzętom . w końcu to nie wytwarza żadnych dzwięków tylko wysyła komunikaty jak wcześniej pisałem .
    ok ,załóżmy że najtańszy muzyczny kontroler na rynku kosztuje ok 300pln . chciałbym tą cenę znacznie okroić budując swój własny.

btw właśnie czytam temat który przesłałeś.. takim pro językiem za dużo nie zrozumiem szczerze powiedziawszy :P mi potrzeba listę podzespołów którą sobie wklepie w google ,do tego ewentualnie paintowski schemacik jak to wygląda .

Dodano po 17 [minuty]:

o właśnie znalazłem teraz fajny temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1236073.html
    chciałbym coś tego typu tylko mam kilka zastrzeżeń..
    dał bym 8 pokręteł i przynajmniej 4 suwaki ,przyciski zbędne ,ale to już jak bym miał wybierać pod siebie ;
    wyjście (czy tam wejście) koniecznie usb zamiast midi.. jeśli w ogóle da radę ;
    i coś drogo wyszedł :|

no i tak
    im więcej oglądam zdjęć tym wydaje mi się że coraz mniej wiem.. każdy schemat wygląda inaczej.. jedyne co wiem na sto procent to to że od gałek odchodzi po 3 kabelki :p a od suwaków chyba 2

Dodano po 9 [minuty]:

o a właśnie ,dorwałem stary kalkulator :P da radę coś z niego wykrzesać ? :P gdzieś na necie widziałem taką fotkę
  • Level 27  
    Rozumiem że chodzi o interface który łączy dajmy nato keyboard z PC-tem tak aby klawiatura była urządzeniem we i ew. wy do odgrywania ale generalnie służyć to ma do obsługi PC-ta wraz z jego kartą dźwiękową. Przyznam się że mam gdzieś zadołowany taki interface bo przed laty bawiłem się tymi sprawami. Niestety Mozartem ani Chopinem nie zostałem :) a byciem gwiazdą disco-polo nie rajcowało mnie :) Sprawa jest dość prosta bo sprowadza się do dopasowania poziomów między urządzeniem a PC-tem. Każdy ma Game-Port i do tego można to podłączyć. Zeskanowałem schemat z książki Anatomia PC str 929. Mam nadzieje że za to mi nikt nic nie urwie :) Zatem zrobienie tego nie jest trudną sprawą. Ważne aby dobrać właściwy bufor i transoptor.
    budowa kontrolera midi
  • Level 9  
    dzięki za odpowiedź .

hmm.. postaram się jakoś przeanalizować ten schemat
  • Level 9  
    hm a czy mi się wydaję czy to jest schemat samego podłączenia sprzętu do komputera ? z tym raczej nie mam problemów
    bardziej chodzi mi o budowę takiego urządzenia ..
    no i nadal czekam ,może ma ktoś propozycje co do zestawu podzespołów :) z tym że tych niezbędnych ,żeby nie namotać
  • Level 27  
    Kolego to jest właśnie Twoje urządzenie. W tym interface tak naprawdę jest tylko jeden bufor który dopasowuje poziom napięć TTL->MIDI i odwrotnie buforem jest transoptor z MIDI->TTL. W ostateczności możesz iść do sklepu muzycznego ale nie o to tobie chodziło :)
  • Level 19  
    Odpisałem trochę w moim temacie, zanim ten zauważyłem ;) Jak chcesz wyjście tylko USB to bierzemy procek z serii 18F i po problemie, ma on sprzętowe USB więc nie trzeba żadnych zbędnych konwerterów czy coś. Jak chcesz więcej niż 8 potencjometrów to albo 2 procki, albo jakieś zewnętrzne przetworniki trzeba było by wykorzystać.

Mogę się podjąć pisania programu jak byś był chętny :)
  • Level 9  
    Dzięki za odpowiedź ,prawdopodobnie będę się za to powoli zabierał .Więc będę zadawał dużo pytań :P
    btw pisałeś że niektóre np płytki można znaleźć . w jakich konkretnie urządzeniach występują takie nadające się ? może dałoby radę znaleźć .
    a procka i te drobniejsze elementy zapewne kupie
  • Level 19  
    Znaleźć nie. Kupić. Kupić płytkę uniwersalna, zrobić płytkę samemu, albo zamówić w specjalny firmie.
  • Level 9  
    ok . czym taka płytka miałaby się charakteryzować ? chciałbym zamieścić na niej 8 pokręteł , 8 suwaków ,ewentualnie jakieś przyciski . jeśli miałoby to sprawić jakieś komplikacje będę zmuszony do zmniejszenia ich ilości .
    Skoro da się zrobić.. bym spróbował ,ale jak konkretnie ?:P znaczy chodzi o dokładna nazwę tej płytki ,żebym wiedział czego szukać . może na necie coś jest
  • Level 19  
    No kolega raczej nie obeznany w temacie. Nie ma takich gotowych płytek pod konkretne urządzenie. Albo robisz płytkę samemu, albo lutujesz na tzw. płytce uniwersalnej http://www.eles.pl/zdjecia/pe2.jpg
  • Level 9  
    no nie bardzo właśnie..
    czyli rozumiem że w takim razie musiałbym kupić płytkę uniwersalną .czytałem że musi być koniecznie z dziurami ,więc mniej więcej wiem.
    macie może tu jakieś poradniki na podobny do mojego temat ? bo nie ma sensu żebym każdy problem tu zgłaszał
  • Level 19  
    Głównie to google.pl i wyszukiwarka elektrody. A jak juz chcesz podstawowe pytania zadawać, to pisz na pw (ew. gg), i tak mam dużo wolnego czasu :)
  • Level 9  
    właśnie od przeszukiwania google zacząłem całą tę zabawę .na forum elektrody czytałem trochę tematów ,lecz tu jest ten problem - dość specjalistyczny język . no nic, muszę szukać dalej ,zacznę od podstaw .dzięki. a jak coś to napiszę :P

jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie to zapraszam
  • Level 9  
    witam ponownie .
    szukałem dłuższy czas jakiejś podstawy pod moją konstrukcję . dziś znalazłem to :

http://www.allegro.pl/item694060605_fostex_160_recorder_mixer.html
    nie pamiętam czy można wklejać linki do allegro ,wyedytowałem bo coś zdjęcia nie wchodziły

jak widać ,koszt : grosze

ma to czego potrzebuję ,potencjometry gałkowe i suwakowe etc, tylko brakowałoby samego interfejsu midi . dałoby radę na tej podstawie zbudować kontroler? (jest to podobno "recorder/mixer" dla tego też mam wątpliwości..)
  • Level 19  
    Jeżeli chciałbyś to tylko zrobić pod midi no to albo jakoś podpiąć się kabelkami pod tą płytkę, albo zamontować potencjometry a obudowie lub na innej płytce.
  • Level 9  
    niby we/wyjścia są ,potencjometry itp ,ale to niby rejestrator i to w dodatku magnetofonu kasetowego . z tego co wiem to urządzenie nie ma nic wspólnego z midi ,a w końcu ma wysyłać do komputera komunikaty .. podłączyć jakoś dałoby radę ,ale nie wiem czy cokolwiek mógłbym na tym zdziałać .
    druga sprawa, nie brakuje na płytce jakichś elementów ? (ja się nie dopatrzyłem)
  • Level 13  
    Może trochę nie na czasie ale jeśli ktoś szuka kontrolera midi to polecam link
    Janka Muzykanta:

http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/n/0.htm

Opisane tam kontrolery midi można dopasować do swoich wymogów pod
    względem ilości regulatorów i przycisków co znakomicie prezentuje
    Pan Adam Śmiałek vel Janko Muzykant.
pcbway logo