Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wylutować układ DIP8 lutowany po obu stronach

Elektryk0 28 Maj 2009 08:59 4727 24
  • #1 28 Maj 2009 08:59
    Elektryk0
    Poziom 9  

Nie wiedziałem za bardzo gdzie ten temat będzie pasował więc umieściłem go tutaj.
    Problem mam następujący jak wylutować układ, który jest przylutowany z
    obu stron do płytki tak jak na zdjęciu

Jak wylutować układ DIP8 lutowany po obu stronach

Czyli zarówno z dołu jak i z góry. Co do strony dolnej to odsysacz i cyny nie ma ale z góry nie da rady odsysaczem. Jedyny pomysł jaki mam to rozwinąć grot lutownicy transformatorowej na taką szerokość bo podtopił wszystkie nóżki naraz. Nie wiem jednak czy mi się układ nie zrypie wtedy od gorąca.
    Proszę więc o pomoc bo nie wiem czy załatwiać lutownicę transformatorową.

0 24
  • #2 28 Maj 2009 09:07
    globus
    Poziom 24  

A może metoda na igłę od strzykawek tu pomoże, w tych wykonaniach pomiędzy otworem a nogą układu potrafiła mieścić się taka cienka rurka i nią odseparujesz końcówke układu od spoiny. Albo wspomniana metoda na lutownicę z szerokim grotem bądz z grotem do wylutu to taka szeroka kostka obejmująca wszystkie nogi na raz od spodu.

0
  • #3 28 Maj 2009 09:23
    Elektryk0
    Poziom 9  

OK dzięki za pomoc spróbuje najpierw z tą igłą.

0
  • #4 28 Maj 2009 13:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #5 28 Maj 2009 15:11
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

To zależy czy chcesz odzyskać układy. Jeśli nie to ja odcinam nogi i pojedynczo wylutowuję, ewentualnie igła nr 9, albo taśma miedziana rozlutownicza

0
  • #6 28 Maj 2009 15:16
    Tomek331
    Poziom 26  

Ja to bym podgrzał lutownicą a potem odkurzaczem z wąską wsadką odessał.

0
  • #7 28 Maj 2009 16:45
    revolt
    Poziom 34  

Stacja na gorące powietrze. Obecnie koszty są już znikome.

0
  • #8 28 Maj 2009 17:05
    Elektryk0
    Poziom 9  

OK dzięki za pomoc.
    Układy oczywiście chce odzyskać bo są to płytki od kser
    i oprócz komparatorów które widać na fotografii są tam
    bardzo potrzebne mi ULN2003 i podobne do tego.
    najpewniej spróbuje z tą igłą.

0
  • #9 28 Maj 2009 17:08
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 28 Maj 2009 17:40
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

ULN 2003 kosztuje 80 groszy. Gra nie warta zachodu. Przynajmniej w tym przypadku.

0
  • #11 28 Maj 2009 19:48
    Elektryk0
    Poziom 9  

Błażej czy ja się pytam ile kosztuje ULN2003 ?
    Po pierwsze to cena ULN'a nie jest wszędzie taka sama a u mnie w miejscowym sklepie kosztuje on aż 2 zł.
    Po drugie to mam tych ULN'ów chyba z 10 w sumie a i innych ciekawych układów jest sporo.
    Po trzecie to wujek pracuje w serwisie kserokopiarek i drukarek i czasem mi podrzuca zepsute ksera i drukarki w których oprócz krokowców i silników z enkoderami jest dużo ciekawych układzików jak choćby uln lub całe scalone sterowniki krokowców itp. itd.
    Proszę więc nie osądzaj na podstawie jednego zdjęcia co jest opłacalne dla mnie a co nie bo lepiej metodą z igłą wylutować 10 Uln niż zapłacić za nie 8 zł że o przesyłce już nie wspomnę.

0
  • #12 28 Maj 2009 20:02
    adam_es
    Poziom 27  

Jeżeli nie zależy Ci na płytce to najskuteczniej jest zrobić grot do lutownicy w kształcie dipola pętlowego i grzać wyprowadzenia jednocześnie z jednej strony, podważając delikatnie obudowę płaskim wkrętakiem. W czasie rozgrzewania trzeba pamiętać o dużej ilości kalafonii, a jak to nie pomaga to zalać wszystkie wyprowadzenia dodatkowo spoiwem (cyną). Nie obawiaj się przegrzania - proste układy dobrze to znoszą.

0
  • #13 28 Maj 2009 20:02
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #14 29 Maj 2009 09:16
    CameR

Moderator Zabezpieczeń Pojazdów

Jeżeli nie zależy ci na płytce, tylko na układach to wytnij piłką laminat razem z układem.
    Mając już scalaka na biurku, dotniesz laminat przy samych nogach i potem bierzesz się za wylutowanie.
    Zaletą jest to, że odcięte ścieżki miedziane nie rozpraszają już ciepła lutownicy i zabieg jest szybszy i wygodniejszy.

0
  • #15 01 Cze 2009 14:14
    telwisalfa
    Poziom 21  

Witam.
    A ja to robiłem kawałkiem ekranu zdjętym z kabla lekko nasączonym topnikiem. Podgrzewany ekran doskonale wchłania cyne. To bardzo prosta metoda i warto sprawdzić.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 01 Cze 2009 16:32
    Błażej

Zasugerowałem się tym, co napisałeś, więc nie krzycz.
    A mój znajomy miał taką dość radykalną ale skuteczną metodę. Wyginał płytki nóżkami elementów na zewnątrz (ile się da) lub rozcinał płytki, a następnie zanurzał je w tygielku z roztopioną cyną. I po chwili układy same wychodziły. Tylko uwaga na palce i opary.
    Możesz też zrobić sobie odpowiedniego kształtu grot i wkręcić w sporą lutownicę kolbową. Grot nie w kształcie dipola, tylko jako porządną sztabkę o szerokości takiej, by wchodziła wewnątrz nóżek układu niemal na styk.

0
  • #17 02 Cze 2009 09:36
    serwis
    Poziom 37  

Jak widzę, z g... kału zrobił się wielki problem.

Śmiem stwierdzić ( sądząc po opisach), że (prawie) wszyscy respondenci mają bardzo małe doświadczenie w tego typu pracach.

elektrit napisał:
    Przecież odsysarką idzie bez problemu.

I to jest poprawna odpowiedź.

Dobra lutownica ( nie żaden syf transformatorowy), odsysacz - oczywiście w pełni sprawny i z odpowiednią końcówką, trochę wprawy, i odzyskujesz i układy scalone, i nie uszkadzasz płytki.

A to, że lutowie "przeniknęło" na drugą stronę płytki, nie musisz się martwić- otwory metalizowane pomogą w odessaniu.

Oczywiście metoda SC7000- ale ze względu na cenę, mało popularna.

0
  • #18 02 Cze 2009 12:49
    kred
    Poziom 19  

Może da się położyć płytkę na gorącej płycie lub do piekarnika (widziałem tę metodę gdzieś na youtube), podgrzać i potem już normalnie ściągnąć scalaka szczypcami? Kiedyś udało mi się ściągnąć tą metodą pamięć SDRAM ze PCB od twardego dysku. Co prawda jeszcze nie wiem czy ta pamięć działa :)

-1
  • #19 09 Cze 2009 22:26
    Reaster
    Poziom 2  

Ja układy scalone podgrzewam od spodu palnikiem Pencil Torch (nie wiem jak się to po polsku nazywa, przywiozłem to z Niemiec :)) i podwarzam płaskim śrudokretem, wychodzą bez problemu nawet w przypadku autora tego tematu, np. z płyt głównych.

0
  • #20 10 Cze 2009 09:14
    bbiidduull
    Poziom 28  

Ale problem. Wkładam pod spód malutką blaszkę i podgrzewam wszystkie nóżki naraz i blaszką odpycham.

-1
  • #21 11 Cze 2009 10:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 11 Cze 2009 11:07
    5451
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 11 Cze 2009 11:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 13 Cze 2009 15:25
    5451
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 28 Cze 2009 10:01
    rubens

Moderowany przez rubens:

Zrobiłem porządek w temacie. Wszystko zostało już powiedziane - zamykam.

0