Potrzebuję prostego układu na wzmacniaczach operacyjnych (najlepiej LM358) podnoszącego napięcie wejściowe o kilka woltów tak, żebym mógł zmierzyć napięcie zmienne przy pomocy przetwornika A/D w uC AVR.
Myślałem o prostym układzie na jednym op-ie - podaję sinusa z amplitudą max 2,5V na odwracające, na nieodwracające podaję 2,5V.
Napięcie mierzone wtedy wynosiło by:
Uwe = -Uwy+2,5
ALE dysponuję tylko dodatnim napięciem zasilającym.
Wymysliłem więc drugi sposób - zwykły wzmacniacz sumujący, ale tu też pojawia się problem - wzmacniacz sumujący musi (chyba) mieć stałą impedancję źródła, a mój układ ma być woltomierzem i będzie przyłączany do różnych źródeł o różnych impedancjach wyjściowych.
Jak ten temat ugryźć?
Myślałem o prostym układzie na jednym op-ie - podaję sinusa z amplitudą max 2,5V na odwracające, na nieodwracające podaję 2,5V.
Napięcie mierzone wtedy wynosiło by:
Uwe = -Uwy+2,5
ALE dysponuję tylko dodatnim napięciem zasilającym.
Wymysliłem więc drugi sposób - zwykły wzmacniacz sumujący, ale tu też pojawia się problem - wzmacniacz sumujący musi (chyba) mieć stałą impedancję źródła, a mój układ ma być woltomierzem i będzie przyłączany do różnych źródeł o różnych impedancjach wyjściowych.
Jak ten temat ugryźć?