logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz sumujący o zmiennej impedancji jednego zrodla

17 Cze 2009 20:02 1173 7
REKLAMA
  • #1 6669193
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #2 6669785
    fuutro
    Poziom 43  
    Posty: 9921
    Pomógł: 1450
    Ocena: 836
    Może pomyśl o układzie różnicowym. Na nim da radę to zrobić. Jeśłi masz problem ze zmienną impedancją źródła czy jest ona duża to daj wtórnik na wejście.
  • REKLAMA
  • #3 6669846
    Paweł Es.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6981
    Pomógł: 1236
    Ocena: 692
    Lub możesz zrobić prostą przetwornicę napięcia dodatniego na ujemne do zasilania tych wzmacniaczy (wzmacniacz pobiera kilka miliamperów z zasilania).
  • REKLAMA
  • #4 6669862
    fuutro
    Poziom 43  
    Posty: 9921
    Pomógł: 1450
    Ocena: 836
    Np taką na NE555, wystarczy w takim wypadku.
  • REKLAMA
  • #5 6670056
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #6 6670486
    fuutro
    Poziom 43  
    Posty: 9921
    Pomógł: 1450
    Ocena: 836
    Może być a co do tego wtórnika, to można od razu przesuwać napięcie na wzmacniaczu różnicowym, choćby opartym o dwa a nie jeden wzmacniacz.
  • #7 6670586
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 6673390
    Paweł Es.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6981
    Pomógł: 1236
    Ocena: 692
    Akurat ta przetwornica, wg zamieszczonego schematu to nie zadziała. W miejscu rezystora 4.7k powinna być dioda skierowana katodą w stronę układu 555.

    Spokojnie możesz z niej pociągnąć ponad 20 mA.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zaprojektowania prostego wzmacniacza operacyjnego (najlepiej na LM358) do podniesienia napięcia zmiennego o kilka woltów, umożliwiającego pomiar napięcia AC za pomocą przetwornika A/D mikrokontrolera AVR zasilanego tylko napięciem dodatnim. Proponowano układ różnicowy z wtórnikiem na wejściu, aby poradzić sobie ze zmienną impedancją źródła sygnału. Wskazano, że wtórnik może być problematyczny przy napięciu tylko dodatnim, dlatego rozważano wzmacniacz sumujący z przesunięciem napięcia odniesienia. Zaproponowano także zastosowanie przetwornicy napięcia z dodatniego na ujemne zasilanie wzmacniaczy, np. opartej na układzie NE555, co pozwoliłoby na pełne zasilanie symetryczne. Omówiono ograniczenia zasilania LM358 z asymetrycznym napięciem +12V/-8V oraz wydajność prądową przetwornicy na NE555, która może dostarczyć ponad 20 mA. Wskazano poprawkę w schemacie przetwornicy – zamiast rezystora 4,7k powinna być dioda skierowana katodą do układu 555.
REKLAMA