Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób zwiększyć zasięg WiFi w routerze bez routingu?

Adrian_1591 29 Cze 2009 05:16 6261 12
  • #1 29 Cze 2009 05:16
    Adrian_1591
    Poziom 28  

Witam.
    Posiadam Router < Asus Wireless ADSL Router WL-AM604g > Oto jego specyfikacja:
    Producent: ASUS
    Nazwa produktu: Asus, WL-AM604g, Wireless 802.11g Router, 4xLAN, 1xWAN (ADSL 2/2+ Annex A) - WL-AM604g
    Klasa produktu: Router (bramka internetowa)
    Port WAN: 1xADSL Annex A (RJ11)
    Port LAN: 4x10/100BaseTX (RJ45)
    Wbudowany modem: ADSL (Annex A) - Neostrada
    Zarządzanie, monitorowanie i konfiguracja: zarządzanie przez przeglądarkę WWW
    Obsługiwane protokoły routingu: brak
    Obsługiwane protokoły i standardy: DDNS - Dynamic Domain Name System, NAT - Network Address Translation, DHCP Server - Dynamic Host Configuration Protocol Server
    Protokoły uwierzytelniania i kontroli dostępu: ACL bazujący na adresach MAC, ACL bazujący na adresach IP i typie protokołu
    Ochrona przed atakami Denial of Service (DoS): Ping of Death, Syn Flood, LAND Attack, IP Spoofing
    Obsługiwane sieci WirelessLAN: IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbps, 2.4GHz, IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbps, 2.4GHz
    Szyfrowanie: 64 bit WEP, 128 bit WEP, AES - Advanced Encryption Standard, TKIP - Temporal Key Integrity Protocol, WPA2 Enterprise mode (802.1x), WPA2 (PSK) - WiFi Protected Access 2 (Pre-Shared Keys)

Chodzi mi o to,że na ogrodzie,który jest przy domu w niektórych miejscach zanika sygnał Wi-Fi,a potrzebuję go do mojego fona i Notebooka. Myśle o jego wzmocnieniu... Myslałem w 2 kwestiach:
    -Zastosować Access Point
    -Zastosować jakis przekaźnik
    Co do dołożenia AP nie jestem do końca pewien,ponieważ w specyfikacji znajdziemy coś takiego: "Obsługiwane protokoły routingu:brak " -nie znam sie na tym do końca,ale obawiam się,że mój router nie będzie osługiwał dodatkowego AP(jestem zielony,więc jesli się myle proszę sprostujcie mnie :) )Jesli ten AP by jednak działał,to jaki by to miało zasięg( o ile by wzrósł)?? Czytałem jeszcze kiedyś w PC Format o takich urządzeniach,co podłączamy w dowolnym miejscu w domu Tylko do gniazdka sieciowego i już mamy przekaźnik sieci WiFi(oczywiście jakaś tam konfiguracja obowiązuje :) )... Jeśli ktoś,kto się zna na tym i mógłby mi poradzić w tej kwestii byłbym naprawdę wdzięczny :) Ale jeszcze jedna rzecz-nie jestem milionerem,takze jakieś AP za 700 zł nie wchodzą w grę :( Bardziej bym wolał te przekaźniki,bo są mobilne i dyskretniejsze,i jeśli by ktoś coś takiego widział na necie,to bym prosił o link ;) Aha. i jeszcze jedno - Wpadłem na taki oto pomysł- a może dało by sie podłączyć jakiś wzmacniacz bezpośrednio pod router w miejsce antenki??
    Liczę na waszą pomoc i z góry wielkie dzięki :)
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

Mam Pytanko. Czy takie urządzonko to było by to,czego ja szukam?? http://www.twenga.pl/cena-WRE54G-LINKSYS-Inne-elementy-sieci-bezprzewodowej-4862-0

0 12
  • #2 29 Cze 2009 08:01
    mm2006
    Poziom 19  

To co podałeś w linku by się nadało ale jak widać nie jest zbyt tanie. Ja kupiłbym access pointa i pociągnął do niego kabel z routera ustawiając go w sąsiedztwie ogrodu. Kawałek kabla i AP to dużo mniejsza kwota niż tego urządzenia które podałeś w linku.

0
  • #3 29 Cze 2009 08:07
    al777
    Poziom 26  

Może spróbuj na początek trochę lepszą antenkę założyć (poszukaj np. "Digitus DN-70100" w google) i kosztem 20-30 złotych możesz zwiększyć zasięg ponad 2 razy (z tego co przeczytałem o twoim routerku, ma on odkręcaną antenkę).

0
  • #4 29 Cze 2009 23:05
    Adrian_1591
    Poziom 28  

Ja osobiście wpadłem na taki pomysł. A jakby kupić ten przekaźnik Wi-Fi który jest w linku,króry podałem i zamontować go na strychu tuż pod dachem? Jest tam sucho,a mój router bezproblemowo dostarczy do niego sygnał,a te urządzonko przekaże je z dużo większą mocą,a ponadto położenie urządzenia zapewni dobry zasięg:)) Dodam tak nawiasem,że mieszkam w domu jednorodzinnym,także nikt mi nie rąbnie przekaźnika. :) Osobiście kładzenia przewodów przez dosłownie pół domu nie chciał bym ponieważ położenie mojego pokoju narzuca ten warunek,a idea kucia ścian i ich borowania jest...bezsensowna,a dużo większa antena może nie dawać rządanych efektów,ponieważ sygnał musiałby przelecieć przez 3 ściany i pokonać odległość okolo 50metrów,więc niedyrydy. :/ Na taki przekaźnik jeszcze mnie stać(z bulem...kieszeni ;) ),ale teraz pytanie. Jakie ewentualnie mógłbym mieć z nim kłopoty? Następna sprawa - nie będzie takich jaj,że jesli mój sąsiad tez sobie założy sieć Wi-Fi i że ja mu będe sygnał wzmacniać kosztem mojego łącza? takie pytanko... zakładając,że mam sieć wi-fi i już udostępniam komuś łącze . . . I czy dokładając te urządzenie wzmacniające będzie to równoznaczne z wprowadzaniem zmian konfiguracji u tej drugiej osoby?? I prosiłbym jeszcze mi powiedzieć, na ile te cacko jest "MOCNE" -jaki zasięg...

0
  • #5 01 Lip 2009 09:09
    Adrian_1591
    Poziom 28  

Znalazłem na Allegro coś takiego i bardzieł byłbym do tego skłonny:

Niewiem tylko czy coś takiego będzie dobre,jeśli antene zamontuje w górnej części pokoju lub jak dam rade na strychu(można kupić dłuższy przewód antenowy AP-->Wzmacniacz.) I mam jeszcze 2 pytania: czy takie coś jest bezpieczne dla zdrowia i czy mimo zwiększenia długości tego przewodu(złączki) to nie strace n a jakości sygnału ??

Proszę nie podawać linków do Allegro.
    Gusioo.

0
  • #6 01 Lip 2009 20:24
    borys891029
    Poziom 10  

Wystarczy zmienić antenkę i powinno być po problemie ale jeżeli kabel będzie za długi to licz się z niewielkimi stratami

0
  • #7 01 Lip 2009 22:06
    Adrian_1591
    Poziom 28  

No też tak myslę,ale te straty jak mogą sie objawiać??

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Mam pytanie. Czy ta antenka:
    Specyfikacja techniczna:
    - Zysk energetyczny : 9~12 dBi
    - Częstotliwość pracy : 2,400-2,483 GHz
    - Wysokość : 41 cm
    - VSWR < 1.5 Average
    - Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej - 12 stopni
    - Kąt promieniowania w płaszczyźnie poziomej - 360 stopni
    - Polaryzacja : pionowa
    - Impedancja : 50 Ohm
    - Temperatura pracy : -10-+60 stopni
    - Maximum Input Power 50 W
    - Rodzaj złącza : RP-SMA
    Pasowała by do mojego routera? Chodzi mi o dane techniczne. Antenka ma zysk 9~12 dBi a AP w Router ma moc wyjściową 16dBm. I jedno pytanko,bo jestem zielony - jeśli da sie do mojego routera o mocy wyjściowej 16dBm antenke o zysku 16dBi to zostanie wykorzystane jego 100 % mocy,a dając antenke 2 dBi zostanie wykorzystane 1/6 jego mocy?? Jestem zielony,więc błagam,żeby mi to ktoś wytłumaczył,żebym zakapował "co jest pięć" :)

0
  • #8 02 Lip 2009 07:58
    al777
    Poziom 26  

Zysk energetyczny anteny to wskaźnik informujący o tym, o ile lepiej dana antena "rozsiewa" sygnał w porównaniu z anteną wzorcową (najczęściej tzw. dipolem półfalowym, czyli zwykłym metalowym prętem o dobranej długości 1/2 λ). Obecnie przy twoim routerku masz antenę fabryczną niewiele różniącą się od takiego dipola (typowo fabryczne antenki mają zysk na poziomie 1.5-2 dBi). Zakładając że nowa antenka ma zysk ~9dBi, to jej założenie podniesie poziom sygnału o 9-2=7dB, czyli ponad 2 razy. To tak w skrócie i sporym uproszczeniu.
    [edit]
    Aha, nie załamuj rąk jeśli zaraz po założeniu nie uzyskasz spodziewanego efektu. Spróbuj wtedy ponachylać odrobinę antenkę (odchylać nieco od pionu) i zobacz co się stanie z zasięgiem.
    Dodam na wszelki wypadek - router z anteną odsuń od większych powierzchni zawierających metal, jak monitor lub obudowa komputera, kaloryfer itp.

0
  • #9 02 Lip 2009 08:54
    Adrian_1591
    Poziom 28  

Ziom dzięki wielkie,już zaczynam łapać ;) . ALe takie pytanko. Ja mam właśnie router pod monitorem(półka niżej) a antena jest na przewodzie. Moge np. Router zostawić w spokoju,a z przemieszczaniem to się antenką "pobawić" ?? przewód ma od 2 metrów do 3 (w zalezności którą bym kupił na necie)

0
  • #10 02 Lip 2009 13:04
    al777
    Poziom 26  

Jak najbardziej. Krytyczne są okolice w których jest zamontowana antena (nie wiedziałem że jest z kablem, myślałem ze to sam "bat" ze złączką).
    Większe metalowe elementy znajdujące się blisko anteny zakłócają proces "wypromieniowywania" przez nią energii (radiowcy mówią też, że antena w sąsiedztwie metalowych płaszczyzn się "rozstraja" i metal "wsysa" to co ona wypromieniuje).

0
  • #11 03 Lip 2009 02:00
    Adrian_1591
    Poziom 28  

Jest problem,bo [...] sam zobacz :( :

W jaki sposób zwiększyć zasięg WiFi w routerze bez routingu? W tym miejscu jest pełno metalu i kabli. Biurko-metalowe,grzejnik,rury,komp, wieża Hi-Fi, wzmak audio ,monitor, 2xDrukarka(na tej focie nie widać bo była robiona około 2 msc temu,ale reszta bez zmian) 8 głośników przy kompie i 2 subwoofery(kolo kompa jeden i drugi koło wiezy) i jeszcze jeden Blaupunkt'a 300Watt ,którego nie widać,ale jest przez wzmaka podłączony pod kompa i jeden od kina domowego za szafą.za biblioteczką (o nią opierałem aparat i na niej jest alarm tez mojej roboty) sterownik mojej roboty wraz z przetwornicą(awaryjne zasilanie) i akumulator 72Ah-odpowiednio wentylowany(słuzy jako kondensator do wzmacniacza i jako źródło zasilania dla przetwornicy 12v-230V,prostownik) (sterownik obsługuje prostownik,przetwornice,akumulator,wzmacniacz) Po prostu:patrząc na zdjęcie jest od groma części metalowych,kabli(z kilka set metrów spokojnie - bardzo lubie sie w elektryke i elektronike "bawić" więc widać tego efekty)) Myślałem przy suficie,ale kur*a belki stalowe,okno - tez ma metal .Cały sprzęt który wymieniłem jest podłączony z kompem . . . ,czyli to jest jedna wielka siec :( :( Poradź. Co robić,żeby ta antenka jakoś działała w miare poprawnie ?

Moderowany przez Gusioo:

Kolego, proszę nie stosować wulgaryzmów, nawet jak są "zagwiazdkowane". Kolejny taki post i będzie ostrzeżenie.

0
  • #12 03 Lip 2009 06:52
    al777
    Poziom 26  

Oddal na przynajmniej 0.5m antenę od dużych elementów metalowych (kaloryfer, biurko). Mniejsze (np. głośnik w kolumnie) nie będą tak szkodliwe. No i poeksperymentuj z położeniem anteny. Żaden program komputerowy nie wyliczy dokładnego rozkładu pola elektromagnetycznego, nawet fachowcy robią to "na wyczucie" i czasem też się mylą. Rozważ możliwość zawieszenia anteny na ścianie (może nie przy samym suficie, ale powyżej poziomu kaloryfera i blatu biurka).

0
  • #13 03 Lip 2009 12:21
    Adrian_1591
    Poziom 28  

Czyli z tego co zrozumiałem proponujesz,aby routerkowi odpuścić przeprowadzek,a antene wyrzucić z okolic kompa na odległość minimum 0.5metra tak? [...] W suficie idą stalowe belki,a nad oknem mam metalowy karnisz,okno ma rame tez pewnie z metalu, a nad oknem na 100% idzie stalowa belka,także ściana od strony okna na 100% odpada :( Ale ja wykombinowałem,aby tą antenkę przymocować w okolicach kanapy... Kanapa ma naprawdę mało metalowych części a ta ściana jest pozbawiona części metalowych :) Powiesić antenke mniejwięcej nad oparciem kanapy(które widać na zdjęciu) aby podstawa anteny zaczynała się nieco powyżej tej wysokosci,na jakiej są te srebne głośniki leżące na kolumnach,czyli tak około 1.5/1.7 metra nad podłogą... Co ty na to??

0