Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metody czyszczenia potencjometrów

19 Gru 2002 18:22 37117 16
  • Poziom 43  
    Chciałbym się dowiedzieć co wy robicie w takiej sytuacji, mam troche fikuśny potencjometr i nie wiem czy kupie taki gdziekolwiek jedyną metodą naprawy będzie czyszczenie - charczy strasznie... może mi opowiecie o Waszych doświadczeniach - czy opłaca się wogule naprawiać potencjometry?

BO jak nie to przebudowuje wzmacniacz...

Właśnie widziałem gdzieś prosty układ dołączany do potencjometrów poprawiający ich własności akustyczne pare kondensatorów poprawiających pasmo + rezystory... czy ktoś dysponuje jakimś schematem takiego układu. Jak wiadomo potencjometry nie do końca regulują dźwięk , chciałem to poprawic w paru moich wzmacniaczach
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 23  
    Rozbieram potencjometr myję izopropanolem (do czyszczenia płyt cd) lub acetonem , czyszczę i doginam styki , smaruję wd40. Są inne spray-e, ale ten jest najlepszy
  • Poziom 29  
    Np. preparaty do czyszcenia i konserwacji styków elektrycznych ( np. do samochodow ) i cala gama roznych srodkow - zobacz reklamy w EP lub EdW. Z ich kupnem nie ma problemu, uwazaj tylko aby byly niepalne. I praktyczna rada, jezeli uzywasz wzmacniacz do grania na gitarze to wymien potencjometry na takie ktorych styk ze sciezka oporawa jest wykonany z wegla ( ciekawostka: takie potencjometry byly uzywane w urzadzeniach WahWah ). Poza tym, warto wydac troche kasy i kupic potencjometry w ktorych styk ze sciezka jest wielopunktowy a nie jedno lub dwu punktowe, jak to jest stosowane w tanich potencjometrach. Przy czyszczeniu potencjometru zwroc tez uwage na smarowanie w jego lozysku, ma sie obracac lekko ale jakby byl w smarze, nie moze miec tarcia.
    Pozdrowka
    PS. w ostatecznosci mozesz zastosowac benzyne z dodatkiem oliwy maszynowej oczywiscie z duza doza ostroznosci szczegolnie do potencj. ktory ma na sobie wylacznik sieciowy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: a ja rozbieram pot'ka, nacieram bierznię proszkiem grafitowym po czym przemywam petrolem (ropopochodny). Poza tym czasami warto odseparować dokłąnie składową stałą ( nie zawsze zadba o to dostatecznie porducent wzmacniacz )...
  • Poziom 29  
    zdecytowanie odradzam aceton - jest zbyt agresywny i rozpuszcza niektore plastiki
    co do układów dodatkowych dołaczanych do potencjometrów to
    1) rezystor dołączony pomiedzy suwak a jeden z koncow zmnienia charakterystyke potencjometru z A na B lub C w zaleznosci od tego do którego końca potencjometru podłączymy rezystor
    2) układy rc stosuje sie w realizacji filtru loudness (podbicia góry i dołu przy małych głośnosciach) ale konieczny jest do tego potencjometr o czterech wyprowadzeniach jedno z przeciwnej strony niż pozostałe trzy
    rozwiązanie stosowane w wielu polskich wzmacniaczach
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    To nie jest tak ze jak sie dołączy rezystor to mamy super potencjometr B lub C. Wtedy by zaprzestali produkcji odmian ABC. Cały trik polega na tym że jak się dołączy rezystor to zmienia sie charakterystyka potencjometru na zbliżoną do innej. Bląd jest rzędu procentów, na oko [ucho :) ] jest nie słyszalny, ale zawsze jest jakaś różnica, pozatym wtedy trzeba tak dobierać potencjometr aby charakterystyka wypadkowa w granicach była podobna jak tego orginalnego. Takie triki należy stosować jako ostateczność gdy nie ma żądanego potencjometru pod reką.
  • Specjalista AGD
    Ja czyszczę potencjometry tak jak koledzy wyżej, ale czasami czyszczę warstwę przewodzącą (metalizowaną ) papierem ściernym o nr. 1000. Czasami daje to dobre rezultaty szczególnie jak potencjometr jest stary i nie ma na nim smaru to czyści warstwę z rdzy.
  • Poziom 43  
    jeśli chodzi o Loudness to już mam wyprowadzony, dzięki przynajmniej wiem po co to było :)

dzięki za takie oblężenie tego tematu :)

uwaga troche Was nie posłuchałem nie miałem pod ręką żadnego zarąbistego rozpuszczalnika aceton, i inne nazwy handlowe...

a miałem kiedyś tego pełno tetrahydrofurany, acetony, alkohole, octy i inne ale wziąłem preparat o nazwie OFF przeciw ukąszeniom owadów na w składzie Denaturat, N,N,Dietyl- toluamid z wazniejszych jeszcze metylparaben i propylparaben... to było ryzyko wyczyściło znakomicie !!!

pofukałem a potem osuszyłem farelką działa jak nowy :))
  • Poziom 29  
    ""To nie jest tak ze jak sie dołączy rezystor to mamy super potencjometr B lub C. Wtedy by zaprzestali produkcji odmian ABC. Cały trik polega na tym że jak się dołączy rezystor to zmienia sie charakterystyka potencjometru na zbliżoną do innej""
    racja całkowita lecz większość potencjometrów także nie ma idealnej charakterystyki lecz jedynie jej aproksymacjE dwoma odcinkami o róznej rezystywnośći
  • Poziom 43  
    a to wszystko pewnie dla ufizjonologicznienia charakterystyki głosności wzmacniacza. A może znacie jakieś aplikacje scalonych potencjometrów ..

np.

DS1666-010
    DS1869-050
  • Poziom 42  
    Co do tych scalaków które podałeś użycie ich wydaje się proste, włączyć zamiast potencjometrów i dołączyć zasilanie/sterowanie. Sprawa nie jest tak prosta one mają ograniczone napięcie pracy 0-5V , dość ograniczony prąd maxymalny nie wspominając o nieliniowej charakterystyce częstotliwościowej. Wynika z tego że aby je zastosować do audio trzeba użyć wzmacniacza sterowanego napięciem (do audio jest chyba jakiś TDAXXXX). Na elektrodzie ostatnio się pojawił układ cyfrowego eqaulizera. Cześć analogowa jest zbudowana na jednej kości intergrującej w sobie fitry oraz potencjometry, być może posiada on regulacje wzmocnienia całej szerkości pasma. Jeśli chodzi o te DSxxxx to ja je chciałem kiedyś zastosować w generatorze do regulacji częstotliwości, jednak okazało się ze dynamika zmian albo skok (zależy od typu) jest za mała/duży. Sterowałem jest z PIC`a i zbudowałem dzielnik napięcia. Na cyfrowym mierniku było widać że te potencjometry są dość liniowe (ja użyłem wersji liniowych sterowanych I2C) Przejrzyj noty katalogowe tych potencjometrów bo może są tam przykłady zastosowania do audio (nie pamiętam dokładnie)
  • Poziom 43  
    a co do tego potencjometra... hmm. co można zrobić jak nie dotyka jeden z bolców pola oporowego?? odczepia się losowo wyłącza jeden kanał. czy jedyna metodą bedzie otwarcie go... bo jak zanika dźiwek to wystarcy poruszać i sie wlaczy na nowo
  • Poziom 42  
    najlepiej byloby go otworzyc i zobaczyc co się popsuło
  • Poziom 19  
    zaproponuje moze taki sposob:

wymyc jakim badziewiem np inhibol albo WD 1400
    a pozniej prysnac dokladnie GRAPHIT z crc wszystko jak dotad chodzi polecam tez na regeneracje klawiaturek do telefonow.

jednak najlepszym sposobem na potencjo jest ich wymiana
  • Poziom 43  
    udało mi sie naprawić potencjometr w bardzo prosty sposób tak przez przypadek... bo pukłem w niego tak że wypadła śruba imitująca bezpiecznik myślałem że to była wina potencjometru zę jeden kanał wogule nie działa... no to ise podpiąłem do wejścia ręką żeby posłuchać buczenie... nic nie uzyskałem myślałem że coś połamałem na płytce - jednak na płytce nie ma sie co urwac bo potencjometr jest mocno przytwierdzony... ale to odkryłem dopiero potem... próbowałem otworzyć potencjometr bezskutecnie... na szczęście u góry zostawili otwarte pole do popisu docisłem bolec suwający się po elemencie oporowym przytwierdziłem go mocno śrubokrętm pofukałem OFF'em..

z tyłu była blaszka... myślałem ze pozwoli mi się dostac do środka niestety to był przytrzymak do kulki, która powodowała eleganckie przesuwanie gałki, kulka mi się straciła... od czasu gdy się urwała nie ma już żadnych problemów z potencjometrem ale na pewno powrócą
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ja tylko robilem benzynka apteczna i dogniatalem styki...zaskoczyliscie mni troche - moje zabiegi z regoly wystarczaly, ale widze , ze mozna to znaaaacznie lepiej zrobic.... :)
  • Poziom 11  
    Spoko mozna rozebrac potencjometr lecz to wymaga troche czasu, sam to robilem dopoki nie wpadlem na lepsze rozwiazanie (w przypadku gdy potencjometr sie rusza lub ma luzy to lepiej go rozebrac i zlozyc) lub dogiac elementy mocujace. Sa spraye KONTAKT PR i dziala dobrze bez rozbierania potencjometru. Odnosnie WD 40 to mam ksiazke ponad 2000 zastosowan i nie bylo tam, ze moze sluzuc do potencjometrow. :D