Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMega nie wstaje - czyżby padł?

23 Maj 2004 14:05 1457 6
  • Poziom 11  
    Ot mam taki problem: Odpalam sobie urzadzenie, wsio ładnie pracuje.Nachodzi mnie by sie pozbyć kwarcu, bo Atmega128 pozwala na prace do 8MHz bez zewnętrznego kwrcu. Więc ustawiam sobie bity CKSEL oraz SUT. Rozłączam układ. Wylotowuje kwarc i kondziorki. Odpalam.... CISZA. No to do progrmatora z nim (PonyProg) - du... - niewidzi urządzenia. Wlutowuję Kwarc i kondensatory ponownie - CISZA! Niewstaje, programator go nie widzi!
    Układ obecnie zachowuje się tak:
    - kiedy podpne samo zasilanie - wygląda jakby wstał - generator wyglada na wzbudzony
    - kiedy podłącze choćby jeden pin z programatora (MOSI, MISO, SCK) - układ niewstaje
    Czy zakończyłem żywot kostki (trochę droga :( )?
    Cos gdzies słyszałem,że aby w ogóle programować bity CKSEL potrzebne jest dodatkowo zasilanie 12V, czy to prawda? Może to jest powodem? Jakieś sugestie?
    Pozdrawiam gorąco i czekam na POMOC.
    :(
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 42  
    Pony Prog coś miesza z rejestrem konfiguracyjnym, chyba "przypadkiem" neguje go przez zapisem czy jakoś tak. Była o tym mowa kiedyś na forum.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 32  
    Trzeba by to wyjaśnić z tym PonyProg. Ja go używam i programuję na okrągło AT90s2313, AT90s8515, ATmega169, ATmega16, ATmega32 i jeszcze nie zdażyło się aby mi coś namieszał w bezpiecznikach mimo że też je zmieniam. Naj więcej w ATmega169 gdzie mam boot loader i aby z niego wystartować to trzeba ustawić jeden bezpiecznik a jak chcę aby aplikacja sama wstawale to ten bezpiecznik wyłączam i jest jak narazie wszystko OK. Jeszcze na ATmega128 nie pracowałem ta ża nie mogę się wypowiedzieć.
  • Poziom 11  
    Zastosowanie innego programatora mogło by rozwiązać mój problem? Jak wygląda ta historia z podnoszeniem napięcia do 12V? Eny ajdijas?
  • Poziom 19  
    spróbuj jeszcze mu podpiąć rezonator ceramiczny, albo sygnał z zewnętrznego generatora
    Ja sobie zablokowałem ATMege w Bascomie.
    Opis jak to podpiąć jest w nocie układu.
  • Poziom 19  
    Pisałem o PonyProgu tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic133200.html W międzyczasie dyskusja na AVRfreaks rozkręciła się i myślę że kwintesencję problemu zawarł użytkownik, który napisał:
    Cytat:
    Ponyprog reverses the meaning of the fuses. It says so at the "Configuration and security Bits" Dialog. Problem: This is written in gray letters on light grey background - easy to overlook.

Now we have the following situation:
    Datasheet says: Feature programmed = 0, unprogrammed = 1.
    Ponyprog: Feature programmed = checkbox checked, unprogrammed = checkbox unchecked.
    But at the speed settings the datasheet doesn't talk about programmed and unprogrammed but about 0 and 1. Ponyprog reverses this, too. Therefore 0 means checkbox checked and 1 = checkbox unchecked.

I use Ponyprog 2.06c with an ATMega8 and it worked well - it's just way too complicated for some simple settings.

Markus

:arrow: hol
    Spróbuj podać na XTAL1 sygnał prostokątny z zewnętrznego generatora - to już pomogło kilku ludziom, którzy mieli taki sam problem (m.in. mnie :) )

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Udało się! Tak jak pisaliście. Należało podłączyć pod wejście XTAL1 zewnętrzny generator i już można było ustawić poprawnie bity. I tu właśnie w PonyProg jest pułapka. Bity CKSEL oraz SUT są zanegowane. co można przeczytać w powyżej :(.Dziwnie chłopaki z Atmela to opisali :(.

No cóż... kolejny przykład, że pierwsze co trzeba zrobić to RTFM :P i to od deski do deski :(

Pozdrawiam i dziękuje za podpowiedzi.