Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz żeby się nie przegrzewał ?

alek7 07 Lip 2009 09:33 2473 13
  • #1 07 Lip 2009 09:33
    alek7
    Poziom 2  

Witajcie-szukam wzmacniacza do Audi A4 avant (2002r) do bagażnika pod pokrywą-miejsca na wysokosć ok 5 cm. Zasilam przedni zestaw Alpine SPR-17S (110 W). Obecny Red Attack 4800 (Mac Audio)-(40W RMS x 4 @4ohm,115W RMS x 2 @4ohm bridged)-grzeje sie niemiłosiernie i po 30 minutach sam się wyłącza.Poradźcie co kupić z używek do ok 500 zł (Allegro), aby było pewne granie.Mam zainstalowany subwoofer oryginalny w bagażniku, ale wolałem go odłączyć bo grał kiepsko, więc dopuszczam wzmacnicz dwukanałowy. Pozdrawiam, miłego dnia.

0 13
  • #2 07 Lip 2009 09:55
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

W takim razie pozostają Ci wzmacniacze w klasie D 2 lub 4-ro kanałowe w stylu :
    Alpine PDX ;
    DLS X ;
    Rodek FRD .

0
  • #3 07 Lip 2009 11:27
    mskojon
    Poziom 31  

Lub jakieś wymuszone chłodzenie - tzn. wiatraczki.

0
  • #4 07 Lip 2009 12:58
    alek7
    Poziom 2  

Dzieki za podpowiedzi, czy coś widzicie obecnie na allegro?MIłego dnia, pozdrawiam

0
  • #5 21 Lip 2009 11:44
    Konrado1948
    Poziom 2  

Witam!
    Mam mały problem :( kupiłem ostatnio wzmacniacz mac audio mpx4000 i mam do niego podpięte dwie tuby mac audio mp30. Problem polega na tym, że wzmacniacz po okolo 15 minutach głośnego słuchania muzyki się przegrzewa tak mocno, że nie można go złapać i sam się wyłacza. Sprawdzałem czy kable są dobrze podpięte i wszystko jest tak jak powinno. Tuby grają na trybie zmostkowanym więc wydaje mi się, że mocy nie powinno mu brakować.
    Prosze o pomoc:).

0
  • #6 22 Lip 2009 00:00
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Konrado1948 napisał:
    Witam!
    Problem polega na tym, że wzmacniacz po okolo 15 minutach głośnego słuchania muzyki się przegrzewa tak mocno, że nie można go złapać i sam się wyłacza.

Musisz przede wszystkim zrozumieć zjawisko.
    Ten wzmacniacz to w tym przypadku (oprócz grania) 200 Watowa grzałka.
    Ciepło właściwe aluminium (z tego są wykonane radiatory) wynosi niecałe 900 J/kg*K. Ponieważ masa radiatorów wynosi w przybliżeniu około 4 kg. Możesz łatwo obliczyć do jakiej temperatury bez chłodzenia nagrzeje się wzmacniacz. To ciepło z radiatorów trzeba dalej odprowadzić.

0
  • #7 22 Lip 2009 00:38
    Konrado1948
    Poziom 2  

A jak to ciepło odprowadzić? Nie będzie lepiej kupić mocniejszy wzmacniacz? Bo lubie sluchac głośno muzyke i dość długo, a w tej chwili nie jest to możliwe przez zabezpieczenie przed spaleniem. Myślałem, że ten wzmacniacz ogarnie te dwie tuby bez problemu.

0
  • #8 22 Lip 2009 01:32
    pita1988
    Poziom 28  

Konrado1948 napisał:
    A jak to ciepło odprowadzić? Nie będzie lepiej kupić mocniejszy wzmacniacz? Bo lubie sluchac głośno muzyke i dość długo, a w tej chwili nie jest to możliwe przez zabezpieczenie przed spaleniem. Myślałem, że ten wzmacniacz ogarnie te dwie tuby bez problemu.

Moc tuby 240W a wzmacniacz max wyciagnie 180W To co tu ma ogarniac ?

0
  • #9 22 Lip 2009 01:34
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Jest kilka rozwiązań tego problemu:
    1) Wymuszony obieg powietrza (wentylator). Część wzmacniaczy szczególnie pracujących w klasie A/B jest w nie wyposażona. Problem jednak wtedy zostaje najczęściej odwleczony a nie rozwiązany ponieważ wzmacniacz najczęściej pracuje w zamkniętym pomieszczeniu (np. bagażnik) bez wentylacji i klimatyzacji i najczęściej w bardziej rozbudowanych instalacjach CA stosuje się wytłumienie akustyczne które jest również izolacją termiczną. W tym wypadku wolniej będzie się rozgrzewał radiator ale szybciej powietrze w bagażniku. Jest to rozwiązanie najtańsze i najmniej doskonałe.
    2) Wymiana wzmacniacza na wzmacniacz o wyższej sprawności (klasy D). W tym wypadku można zredukować wydzielanie się ciepła kilkakrotnie. Wadą tego rozwiązania jest to (ale nie w tym przypadku), że wzmacniacze cyfrowe mają niższe DF przez co gorsza jest kontrola nad głośnikiem (subwoofer-em).
    3) Najdroższe jest zbudowanie chłodzenia z obiegiem otwartym (ciepło odprowadzane na zewnątrz). W tym wypadku pozostając przy wzmacniaczu klasy A/B można w ogóle się nie martwić o przegrzewanie się wzmacniacza. Problem w tym, że wykonanie tego jest dosyć trudne i kosztowne.

Inna sprawa to sprawność głośników. Przecież są głośniki które do wytworzenia takiego samego natężenia dźwięku potrzebują dwu lub trzykrotnie mniej dostarczonej mocy czyli : przy jednym głośniku ten sam wzmacniacz będzie pracował jako grzałka np. 70-cio Watowa a przy drugim 200-tu Watowa i będą grać tak samo głośno.

0
  • #10 22 Lip 2009 16:00
    Konrado1948
    Poziom 2  

To co według Ciebie będzie najlepszym rozwiązaniem? Jakies dwie inne tuby czy nowy wzmacniacz bo myśle nad sprzedażą tego, a kupieniem wzmacniacza mac audio mpx4500.

0
  • #11 22 Lip 2009 16:09
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie "katujesz" go przypadkiem niską impedancją ? Miałem kilka wzmacniaczy w swej karierze większość w dosyć mało korzystnych(temperaturowo) zabudowach ale...żaden mi się nie wyłączał.

0
  • #12 22 Lip 2009 16:52
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Te "rolki" są jednocewkowe i mają po 4 Ω.
    Zmiana wzmacniacza mpx4000 na mpx4500 nic nie zmieni to taka sama konstrukcja.
    Pierwsze to umieść fotki swojej zabudowy -> szczególnie wzmacniacza.

0
  • #13 24 Lip 2009 19:10
    Konrado1948
    Poziom 2  

Oki zamieszcze, ale to troszke potrwa ponieważ jestem teraz w niemcach i pracuje przez caly miesiac;/ jak wroce od razu umieszcze zdjecia:)

0
  • #14 25 Lip 2009 07:44
    arek59
    Poziom 29  

Ja mam wzmacniacz Grundig PA-240 o mocy deklarowanej 4x60W/4R i mostek 2x120W/4R i jakoś bez problemu przy 4x2R śmiga. Jest to typowa klasa AB i u mnie się jakoś nie przegrzewa. Sub to BLG 30'' (2x250W RMS/4R). Na full robi się mocno ciepły ale nie parzy.
    Najgorsze jest w upał bo wszystko potrafi sie przegrzewać i to od słońca. Warto zwrócić uwage czy wzmacniacz sie nie wzbudza. Bo u mnie podczas włączonego rozrusznika wzmacniacz sie wzbudza i czesto wywala bezpiecznik albo zadziała protect. Trzeba go wyłaczyć, właczyć rozrusznik i po uruchomieniu silnika ponownie włączyć wzmak.

0