Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta sieciowa - błąd sprzętu czy systemu?

09 Jul 2009 09:07 2643 21
  • Level 10  
    Witam serdecznie!

Mam taki oto problem z komputerem:

Używam karty sieciowej do łączenia się z internetem poprzez router. Ostatnio kiedy włączam komputer po dłuższym przestoju (czyli po nocy) okazuje się, że jest problem z połączeniem.

Karta o której mowa w temacie nie daje znaku życia - tj. nie kwapi się żeby wysłać jakikolwiek pakiet, nie mówiąc o odbieraniu. Naprawa połączenia kończy się niepowodzeniem - przy ustawieniach automatycznych nie można odnowić adresu IP tudzież serwera DNS, natomiast przy pełnych (poprawnych) ustawieniach ręcznych po kliknięciu napraw karta nadal wydaje się być "powieszona".

Sytuację da się uratować po wyjęciu karty z komputera, włączeniu systemu, wyłączeniu komputera i ponownym włożeniu karty.

Sieć zaczyna działać bez jakiejkolwiek zmiany ustawień IP/DNS, slotu PCI. Ustawienia automatyczne również zaczynają działać... do następnego dnia oczywiście.

Jest to pierwszy taki przypadek z jakim się spotkałem.

Moje pytanie brzmi: czy jest to wina hardware'u (coś nie tak z kartą / płytą główną - ale karta wyjęta i włożona do innego komputera działa bez problemu) czy może coś jest namieszane w systemie? Może rejest lub inne ustawienia karty pozwalają na ustawienie takich ograniczeń i popsucie innym dnia?

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • User removed account  
  • Level 10  
    Nigdzie nie stwierdziłem, że ktokolwiek tutaj jest wróżką, natomiast jeżeli chodzi o szczegółowe informacje to wystarczy poprosić - pierwszy post był pytaniem ogólnym czy ktoś się już z takim problemem spotkał.

System: WinXP Home + SP3
    Płyta główna: Gigabyte (modelu nie pamiętam, ale kupiona w zeszłym roku)
    Karta sieciowa: SMC na standardowym chipsecie REALTEK RTL8139

Komputer podłączony jest do switcha, który w tym samym czasie obsługuje mi laptopa i nie ma żadnych problemów - porty również próbowałem zmieniać - bez skutku.

Karta cały czas jest w systemie wykryta i zainstalowana. Również zmiana jakichkolwiek jej ustawień jest możliwa.

Po prostu: wszystko jest normalnie, ale pakietów nie wysyła (czyt. otwierasz stan połączenia sieciowego, a tam wysłanych zero, odebranych zero i nic) Gdyby to była wina urządzenia zewnętrznego to wysyłanych by przybywało (tak jak to jest, gdy jest wpisany błędny DNS, lub kiedy nie jest przydzielany na ustawieniach automatycznych z routera).
  • LegrandLegrand
  • User removed account  
  • Level 10  
    SP3 nie był dogrywany - jest instalowany automatycznie z systemem.

Z otrzymywaniem adresu IP na ustawieniach auto też jest ciężko powiem szczerze... natomiast DNS, bramę i IP chcę ustawić i ustawiam ręcznie.

Mówisz, że gdzie ta usługa DNS jest do włączenia? Zarządzanie komputerem -> Uusługi i aplikacje -> Usługi? Jeżeli tak to niezbyt widzę taką pozycję.
  • User removed account  
  • Level 12  
    A ja się coś zapytam , od jakiego dostawcy masz internet? NEOSTRADA?NETIA ?Czy może kablówka? Nie masz zabezpieczenia po mac adresie karty może?Nie zmieniłeś przypadkiem sobie maca i dlatego takie problemy...Raz miałem taki przypadek że klient zainstalował program i nawet nie wiedząc zmienił sobie sam a później szukał pomocy;-)
  • Level 10  
    Quote:
    Skąd ten upór? A czy chociaż te ustawienia ręczne pokrywają się z tym co może Tobie przyznać router? Chociaż znów widzisz - jeśli Twój router ma przyznawane IP automatycznie to i Ty musisz ustawić IP i DNS na automat w systemie.
    Upór pochodzi stąd, że chcę mieć komputer w sieci dokładnie tam, gdzie chcę. Ustawienia się pokrywają - tego możesz być pewien. Pozwolę sobie powiedzieć, że nie masz racji kolego... jeżeli router ma przyznawanie automatyczne to nikt nie musi z tego korzystać. Warunek działającej sieci jest jeden - komputery i router muszą być w jednej podsieci określonej przez maskę.
    Quote:
    DHCP jeśli już, czytaj uważnie i na spokojnie.
    Faktycznie pomyliłem się i źle przeczytałem - sorki... niestety zdarza mi się często :D W każdym razie w usługach nie ma DHCP... poza tym to gdyby coś tak ważnego było wyłączone to sieć nie działałaby nigdy... a tu tak nie jest...
    Quote:
    A ja się coś zapytam , od jakiego dostawcy masz internet? NEOSTRADA?NETIA ?Czy może kablówka? Nie masz zabezpieczenia po mac adresie karty może?Nie zmieniłeś przypadkiem sobie maca i dlatego takie problemy...Raz miałem taki przypadek że klient zainstalował program i nawet nie wiedząc zmienił sobie sam a później szukał pomocy;-)
    Cóż... internet mam od telekompromitacji. Na routerze nie ma ustawionego blokowania MAC, ani przepuszczania tylko konkretnych adresów (taka opcja jest). Karta jest nowa i ma zupełnie nowy adres. Poza tym tak jak już wyżej napisałem - sieć nie działałaby nigdy... a tu tak nie jest.
  • User removed account  
  • Level 10  
    Quote:
    rodzaj kabla który zostal użyty do połaczenia , odległości między poszczególnymi segmentami, ilość urządzeń, kolejność ich podłączenia
    Rozdaj kabla - prosty albo cross... teraz to już nie robi bo takie urządzenia jak switche i routery automatycznie wykrywają jaki to kabel... odległość - myślę, że jeżeli to jest w porywach kilka metrów to również nie ma znaczenia... ilość urządzeń określona przez liczbę portów w routerze... a gdyby kolejność podłączenia urządzeń miała znaczenie to byłaby to najgłupsza rzecz pod słońcem...
    Quote:
    Jeśli twój router ma pobieranie IP dynamiczne [...]
    Nigdzie nie napisałem nic ustawieniach routera dotyczących sieci zewnętrznej i nigdzie o nie nie pytałem... Widzę, że jednak taki gościu miał rację... tutaj raczej się niczego mądrego nie dowiem. Miłego życzę :)
  • Level 24  
    Czegoś tu nie rozumiem: płyta kupiona w zeszłym roku nie miała zintegrowanej sieciówki czy ta się uszkodziła? Nie masz czasem w BIOSie ustawionego WOL? Po wyłączeniu komputera świeci się dioda sygnalizująca włożony kabel? Jeśli tak, to spróbuj też wyłączać zasilanie komputera z listwy. Kiedyś tak miałem, że nie wyłączenie komputera od prądu powodowało zawieszanie karty graficznej na starcie - reset nie pomagał, tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.
    Aby wykluczyć błąd w systemie weź dowolny system bootujący z płyty i sprawdź czy będziesz miał dostęp do sieci - chip karty jest wystarczająco popularny aby wszystko go wykryło.
  • Level 10  
    O! I to jest konkretna odpowiedź!

Tak, płyta miała sieciówkę, ale tak jak mówisz - jest ona w tym momencie uszkodzona. Co do WOLa nie pamiętam... ale chyba ta opcja nie powinna na niczym takim ważyć? Natomiast co do wyłączania komputera z sieci to jest on pozbawiany napięcia do zasilacza (wyłączanie listwy).

Pomysł uruchomienia komputera z dowolnego systemu bootującego to dobry pomysł, ale jak już pisałem - sieciówka była testowana na zupełnie innym komputerze i nie było problemów.
  • User removed account  
  • Level 10  
    Tak, tak... ale pisaliśmy o przyznawaniu IP w sieci, a nagle pojawia się wypowiedź dotycząca pobieraniu adresu przez router... poza tym uważam, że wyczerpująco opisałem problem... jak również kroki które podjąłem sam... ze szczegółami... niektórymi może nawet zbędnymi... o resztę można było zapytać. Zresztą... racji może i faktycznie nie mam... wszystkich rozumów nie pozjadałem i tego nie twierdzę... ale zadając pytanie każdy oczekuje, że odpowiedzi będzie udzielała osoba, która się zna...
  • Level 24  
    Johny0586 wrote:
    Pomysł uruchomienia komputera z dowolnego systemu bootującego to dobry pomysł, ale jak już pisałem - sieciówka była testowana na zupełnie innym komputerze i nie było problemów.

Nie chciałbym być niegrzeczny Kolego, ale dopóki nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział i gdybanie nic w tym przypadku nie pomoże. Skoro sieciówka działa dobrze w drugim komputerze, to wstaw tamten komputer... (sorry za sarkazm ale nie mogłem się powstrzymać).

Skoro zintegrowana sieć jest uszodzona, to czy jest wyłączona w BIOSie? Na jakich przerwaniach pracują obie sieciówki, czy nie ma konfliktu przerwań, itp. Dlatego to możesz sprawdzić na alternatywnym systemie z płyty. Druga sprawa z tym związana: próbowałeś przekładać kartę do innego złącza PCI? Ma to związek z wspomnianymi przerwaniami - na innej płycie pewnie były inaczej przydzielane.
  • Level 10  
    Nie no... spoko... sarkazm czasem też jest dobrą rzeczą... sęk w tym, że ten komputer musi być w tym określonym miejscu, a tamten w tamtym...

Tak, sieciówka jest wyłączona w BIOSie. Tak, próbowałem na innych slotach... W tym momencie jest włożona zupełnie inna karta i zobaczymy co będzie jutro... W razie czego ta, która się "zawieszała" została prewencyjnie wymieniona przeze mnie w sklepie na inny egzemplarz.

Natomiast jeżeli chodzi o przerwania... to Win nie wyrzucał żadnego problemu... zarówno w wersji solo (sama karta na PCI) jak i przy obu kartach włączonych oba urządzenia (wg menadżera urządzeń) - działały poprawnie i nie były wyświetlone żadne konflikty.
  • Level 24  
    To, że windows nie wyrzuca konfliktów,to o niczym nie świadczy (bardziej sapie, gdy ma konflikt zasobów), niemniej gdy zbyt dużo urządzeń siedzi na jednym IRQ to mogą pracować niestabilnie.
    Właśnie miałem zaproponować wymianę karty na inną ale mnie ubiegłeś.
    Pisałem wcześniejo grafice, która nie wstawała bez wyłączenia komputera z proądu po wyłączeniu programowym (jakiś GF200 lub 400MX, płyta na chipsecie nVidii). Parę lat wcześniej miałem przypadek, że karta graficzna Creativa na Rivie TNT2 nie pracowała z płytą Gigabyta, za to Diamond 550 pracował rewelacyjnie (jak na tamte czasy). Piszę o tych archaicznych już rzeczach, bo czasem zdarzają się różne anomalie i teoretyczna pełna kompatybilność sprzętu nie występuje. I do tego trzeba IMO eksperta, znającego sprzęt od podstaw, a takich na elektrodzie ostatnio coraz mniej. Ja jestem tylko skromnym domowym dłubaczem od 14 lat i relatywnie niewiele sprzętu przeszło mi przez ręce. Dlatego byłoby miło Kolego, gdybyś wszystkich za wszystko nie krytykował. Kolejna rzecz: nie znam na pamięć regulaminu, niemniej któryś z punktów mówi aby jak najbardziej szczegółowo opisać problem, podjęte czynności i ich skutki, konfigurację sprzętową której dotyczy aby w każdym poście nie trzeba było ciągnąć za język co było i na czym robione.
  • Level 10  
    Starałem się opisać jak najbardziej szczegółowo problem... i nie krytykuję nikogo. Jeżeli chodzi o ekspertów to nie uważam się za takowego... ale też nie uważam się za kompletnego laika... o niektórych rzeczach nie wspominam bo uważam za oczywiste (tak jak wymiana karty na inną). Tak więc za wszystkie niedociągnięcia i wpadki z mojej strony - uprzejmie przepraszam.
  • Level 24  
    Johny - nie bierz tego do siebie, ale przy opisywaniu problemu nie ma rzeczy oczywistych. Działa poprawnie druga sieciówka?
    Kiedyś dla jednego gościa, któremu pomagałem, nie było oczywiste, że aby skonfigurować router trzeba się z nim połączyć przez kabel bądź bezpzewodowo. I bez karty wifi łączył się z nim "bezprzewodowo" i zadziwiał, że ni może... :(
  • Level 10  
    Ok.

Sprawa wygląda następująco:

Wstawienie nowej (starej, ale innej sieciówki) rozwiązało problem.
    Wygląda, że komputer dziś po uruchomieniu działa poprawnie.
    Jeszcze tylko sprawdzę czy dostałem trafiony egzemplarz tej SMC czy może występuje jakiś niejawny konflikt.
  • Level 24  
    Ja osobiście obstawiałbym na niejawny konflikt. Jak sam pisałeś ta sama sieciówka działała poprawnie w drugim kompie. Jak chcesz możesz badać dogłębnie problem i przyczynę, niemniej ja, skoro został rozwiązany, dalej bym to olał.
  • Level 10  
    Tak owszem napisałem, ale w sumie było to tylko pojedyńcze uruchomienie komputera na sprawdzenie sprzętu.