Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary, czarny, bakelitowy telefon z tarczą numer. - trzaski

vir_1986 09 Lip 2009 16:07 3512 12
  • #1 09 Lip 2009 16:07
    vir_1986
    Poziom 10  

Witam,

mam następujący problem ze starym telefonem (coś koło CB-49):
    - gdy podnoszę słuchawkę słyszę trzask,
    - gdy nacisnę widełki słyszę trzask,
    - gdy puszczę widełki słyszę trzask,
    - gdy wybieram numer (tarczą numerową) - gdy zaczynam kręcić słyszę trzask, gdy wraca do pozycji wyjściowej słyszę trzask.

Całkiem nieprzyjemne trzaski - dość głośne...

Tak jakby przy każdym rozłączeniu/połączeniu linii telefonicznej następował trzask... czy to jest normalne? A może właśnie w celu wyeliminowania tych trzasków kiedyś się montowało kondensatory w gniazdkach telefonicznych?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 09 Lip 2009 16:37
    Jack14
    Poziom 38  

Nie kondensatory, ale jeśli dobrze pamiętam "układ antytrzaskowy" czy jakoś tak.
    Koledzy pewnie będą pamiętać dokładnie nazwę.

ps
    Zbudowany był z dwóch diód wystarczy, że poszperasz w nieco nowszych egzemplarzach.
    Pierwotnie wyglądał jak mały układ hybrydowy włączony równolegle do słuchawki (pod zaciski śrubowe), a potem płytki selenowe zastąpiły diody krzemowe.

Pozdrawiam.

• #3 09 Lip 2009 17:28
    toon
    Poziom 28  

z tego co wiem to kondensatory w gniazdku dawało się w inym celu,a sprawdzałes przełącznik obwodu,przeczysc go

• #4 09 Lip 2009 17:41
    Jack14
    Poziom 38  

A co ma przełącznik do trzasków w czasie wybierania numeru z tarczy?

ps

Czasem trzeba pomyśleć :D.

Pozdrawiam.

• #5 09 Lip 2009 17:45
    vir_1986
    Poziom 10  

To raczej chodzi o to co napisał Jack14 :) Włączam dwie diody prostownicze (równolegle, przeciwnie) równolegle do głośnika w słuchawce i to działa :)

Chyba o to chodziło?

• #6 09 Lip 2009 17:49
    toon
    Poziom 28  

sama tarcza eliminuje ci trzaski w czasie wybierania tak jest skonstruowana,czyż nie

ps.Jack14 sprawdz sobie w tarczy po co są dodatkowe styki,pozdrawiam

• #7 09 Lip 2009 18:03
    Jack14
    Poziom 38  

Jak to mawiają "nie ucz ojca dzieci robić" i trzeba staranie czytać co kolega ma na myśli pisząc "przy rozpoczęciu i po zakończeniu kręcenia tarczą".

Do kolegi pytającego przykład z nowszego modelu telefonu:

Tutaj już zamontowany na płycie, a w starszych modelach był to osobny układ.

Pozdrawiam.

• #8 09 Lip 2009 18:09
    vir_1986
    Poziom 10  

tarcza eliminuje trzaski związane z impulsowaniem numeru, ale słychać jeden trzask na początku kręcenia i drugi trzask na końcu powrotu tarczy...

jak włączyłem diody jak wyżej zamiast trzasków słychać tylko takie ciche tyknięcia :)

edit:
    właśnie ten schemat też znalazłem :)

thx

• #9 09 Lip 2009 18:09
    toon
    Poziom 28  

[quote="Jack14"]A co ma przełącznik do trzasków w czasie wybierania numeru z tarczy?

chyba sam wyraznie napisałes jak wyżej,a co do pytania postującego to racja po to są te diody

ps.a ja odpisałem na twój post,tak na przyszłosc chasła typu, nie ucz ojca dzieci robic zostaw sobie dla siebie,albo na inne forum

• #10 09 Lip 2009 18:15
    Jack14
    Poziom 38  

A ja myślałem, że odpisujemy na posty pytającego :D

Pozdrawiam kolegów.

• #11 09 Lip 2009 18:25
    toon
    Poziom 28  

tak na przyszłosc odpisuje się na wszystkie posty,to jest forum dyskusyjne tak dla informacji,pozdrawiam

• #12 09 Lip 2009 19:03
    Jack14
    Poziom 38  

No to znowu się zaczęło:
    O czym kolega chce jeszcze dyskutować tutaj na tym forum i w tym konkretnym temacie:?:
    Bo ja nie widzę już tutaj żadnego problemu poza tym, że kolega chciał mnie "sprowadzić do pionu" i myślał, że nie wiem co to jest i jak działa tarcza numerowa, a tu proszę jednak coś tam słyszałem.
    Podpowiedzi typu wyczyść przełącznik "co ma jedno do drugiego" sam sobie odpowiedź.

Dlatego kolego pora przestać robić z siebie "wszechmocnego" i czasem przeczytać rady innych kolegów może przydadzą się w przyszłości.

ps

Zgadzam się z tobą forum jest dyskusyjne i dyskutuje się na konkretne tematy, a nie o wszystkim i o niczym.

Proponuję na tym zakończyć ten wątek chyba, że pytający (nie dotyczy toon) ma jeszcze jakiś problem z tym układem.

Pozdrawiam.

• #13 09 Lip 2009 19:18
    vir_1986
    Poziom 10  

Dzięki za pomoc :) Zamykam.