Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plazma LG na panelu PDP42X40523- moduły Y-SUS, Z-SUS

Indyczes 12 Jul 2009 10:30 8707 10
 • #1
  Indyczes
  Level 33  
  Witam.
  Orientujecie się,gdzie można dostać oczywiście w rozsądnej cenie moduły pracujące z tym panelem. śledzę na pewnej aukcji plazmę LG model 42PC51-ZB. Sprzęt wyprodukowany 01/2008, czyli młody. Ile można maksymalnie dać za takie cudo, jeśli stan nie jest znany, matryca nie nosi śladów uszkodzenia mechanicznego co wcale nie oznacza, że jest sprawna.
  Opis usterki jest nastepujący: po włączeniu zapala się tylko dioda i nic poza tym sie nie dzieje. Może uszkodzony być zasilacz. Moje rozważania są czysto teoretyczne, chciałem to kupić, naprawić i dać córce. Nie wiem, czy tylko jest sens wchodzić w ten temat. I jeszcze jedno: sprzęt podobno pochodzi z Anglii. Pytanie, czy nie będzie problemu z tunerem i jakie systemy fonii obsługuje?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  lisek
  Service technician RTV
  LG PDP 42PC51_ZB > to ch.LP78A
  na panelu PDP42X40523
  zasilacz YPSU-J014A (na SSC9100 + polowe 2SK2698) + st-by na NCP1217

  EBR39206201 YSUS
  EBR39206601 ZSUS
  contol 6871VSNB03E

  brak wizji to gł. uszkodz. Y i Z (na 80% winien Y)> hybrydki
 • #3
  Indyczes
  Level 33  
  No więc mam przed soba to cudo i sprawa wygląda następująco: uruchamia się, wszystkie napięcia z zasilacza prawidłowe,brak wizji-ciemny ekran. W okolicy Y-SUS słychać próbkowanie,podobnie jak przy zwartej przetwornicy.
  Zastanawia mnie to, że na Y-drive na 10 układów pierwsze 3 od góry bardzo sie grzeją, pozostałe są lekko ciepłe. Czyżby uszkodzenie własnie tego modułu lub problem z panelem? Na koniec zrobiłem sobie kuku: coś mnie podkusiło odpiąć wtykę na Y-Sus(wtyka P4) i w takim stanie załączyłem sprzęt. Usłyszałem tylko lekki zgrzyt na Y-SUS i wyłączył się do czuwania.
  Obecnie po włączeniu zaraz przechodzi do czuwania, po odłączeniu wtyki na zasilaczu z napięciami VA i VS zasilacz wstaje, ale brak jest na nim tych napięć- wszystkie pozostałe napięcia występują. Nie mam schematu i trochę błądzę, zwarć na tych liniach nie ma. Może koledzy pomożecie. Chodzi mi szczególnie o odpowiedź, czy mogę spodziewać się uszkodzonej matrycy?
  Czy zasilacz będzie produkował napięcia VA i VS jeśli odepniemy wtykę która idzie na Y-SUS?
 • #4
  awcon
  Level 17  
  Jakiś czas temu walczyłem z plazmą 42" Samsunga "5" bo w uszkodzonej były Y-ki, znalazłem na aukcji taki sam podobno z tylko rozbitą matrycą ale po kupieniu oczywiście okazało się że walnięte są jeszcze Y-bufery-potem się okazało że w tym TV padają najczęściej.Teraz mam dwie 42" czekające na lepsze czasy.
  Pierwszym na co patrzeć to temp. scalaków jak się grzeją to prawie 100% walnięte, nie wiem jak w LG ale w Samsungu zalecają wymianę Y-susa jeśli padły scalaki na Y-buferze.
  Jeszcze dodam że za ten złom dałem 350 zł.
 • #5
  Indyczes
  Level 33  
  Ja za swój złom też trochę dałem :cry::cry:. Jeśli przyjdzie mi kupić Y-SUS I Y-drive to trzeba dodać 500 zeta. Ile można wziąć za samą matrycę?
 • #6
  rozpuszczalnik
  Level 17  
  Musiałbyś długo przekonywać że sprawna. Zsus i Ysus, tak same od siebie nie padają. Najczęściej uszkodzenia tych paneli spowodowane są chwilowymi przebiciami w komórkach plazmy. Czyt. w pixelach.
 • #7
  Indyczes
  Level 33  
  W dalszym ciągu pozostaje temat zasilacza i pytanie, czy napięcia Va i Vs powinny pojawić się po odpięciu wtyki z Y-Susa? Pierwotnie jednak miałem położony Y-Drive, mam w tej chwili drugi i stąd wiem. Może ktoś poratuje mnie kawałkiem schematu(zasilacza)?
  Doszedłem sam do tego, że te napięcia bez obciążenia nie pojawią się. Podpiąłem żarówkę do Vs i napięcie pojawiło się. Zwiera mi na Z-Susie, opornościowo hybryda nie wykazuje zwarcia.
 • #8
  krzysztof martelus
  Level 1  
  Indyczes wrote:
  Ja za swój złom też trochę dałem :cry::cry:. Jeśli przyjdzie mi kupić Y-SUS I Y-drive to trzeba dodać 500 zeta. Ile można w28ziąć za samą matrycę?
  szukam matrycy do tego modelu naprawiłeś czy chcesz sprzedać
 • #9
  Indyczes
  Level 33  
  Jeszcze walczę :D.
  Pozdr.
 • #11
  SZADE1
  Level 21  
  Mam pare schematów plazm LG moge podesłać na maila