Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Videoton TS4325 SP, nie wlacza sie, piszczy

14 Lip 2009 20:54 2203 7
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Mam prosbe o pomoc w zlokalizowaniu usterki w starym telewizorze Videoton TS4325SP. Przy probie uruchomienia pilotem wychodzi z trybu standby (znika znaczek [-]) ale nie uruchamia sie - nie ma obrazu, glosu, lampa kineskopu sie nie swieci. Slychac natomiast pisk dochodzacy gdzies z plytki, gdzie sa uklady odchylania. Nie jest to pisk jak podczas normalnej pracy.

Przeszukalem forum, znalazlem podobny temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110560.html

na koncu kolega pisze, ze wymienil kondensatory w bloku zasilacza. Nie pisze ktore, ale zalozyl taki sam temat na innym forum i tam dostal taka odpowiedz:

"Nie mam przed soba schematu a i dawno nie zgladalem do tego TV ale na twoim miejscu wymienilbym w zasilaczu w na płytce przetwornicy/ stojaca/ dwie male elki i będzie po klopocie,chyba,ze jest coś w odchylaniu H."

Zakladam wiec, ze to o te elki chodzilo. Przelutowalem zasilacz, wymienilem elki (wszystkie male) ale nie pomoglo. Obawiam sie (sadzac po tym pisku), ze wlasnie siadlo odchylanie.

Prosze o pomoc w zlokalizowaniu usterki. Mam male doswiadczenie i troche boje sie wykonywac pomiary w okolicy wysokich napiec, wiec wolalbym robic to 'offline'. Bede jednak wdzieczny za kazde porady.
    Telewizor ma ponad 20 lat i juz nie oplaca mi sie niesc go do serwisu - z drugiej strony fajnie byloby, jakby dzialal: zalozylem kiedys w nim telegazete, wymienialem kineskop - to juz zabytek.

Z gory dziekuje za pomoc.
  • Poziom 10  
    Zmierz tranzystor H-out i zobacz co sie dzieje na napięciu Usys.
  • Poziom 10  
    Witam
    Dziekuje za odpowiedz.
    Zmierzylem T1, BU208, wydaje sie byc OK, ale w mierniku mam baterie 9V a on ma obslugiwac piki 1000V, wiec byc moze pomiar nie jest rzetelny...
    Zbadalem przebiegi 21, 22, 23 i nic tam nie ma. Czy zaczac szukac w ukladzie synchronizacji (TDA1950)?
    Napiecie Usys- prosilbym o dokladniejsza wskazowke, na schemacie nie ma takiego oznaczenia a ja juz nie pamietam, co sie oznaczalo w ten sposob.

• Poziom 10  
    Witam

Zauwazylem, ze bardzo podobna konstrukcja jest Syriusz TC500/501/502. Moze ktos ma doswiadczenia z Syriusza?
  • Poziom 43  
    U sys to napięcie zasilania końcówki odchylania poziomego, czyli BU208 /11 transformatora na Twoim obrazku/ czyli tu 145V.
    Jeśli jesteś pewien, że nie masz oscylogramu 21 to oczywiście trzeba wrócić do TD1950 - czy ma zasilanie w ogóle.
    Niestety pomiary są konieczne aby coś zdiagnozować. Objawy wskazują na przeciążenie zasilacza - w 24 i 12V masz bezpieczniki, wiec powinny się spalić w razie czego. Czyli jeśli już, to raczej Usys - odłącz na chwilę złącze cewek odchylania od płyty głównej, włącz TV i sprawdź czy zasilacz działa. Równolegle do C9 możesz wcześniej dołączyć żarówkę 60W to się przekonasz czy całkowicie sprawny zasilacz.
  • Poziom 17  
    pilik- zobacz,sprawdź, a najlepiej wymień podkładkę mikową lub silikonową pod BU 208- przebicie tej podkładki skutkuje zwarciem do masy radiatora i piskiem zasilacza.
    omron
  • Poziom 10  
    Czesc
    Dziekuje za obie sugestie. Tak to wyglada: piszczenie jednak dobywa sie z zasilacza. Kiedy odlaczylem calkowicie plyte odchylania - pisk byl slyszalny dalej.
    Przy podlaczonym module odchylania, na plycie sa napiecia 145 i 24V (a tak naprawde to 155 i 28V), tak samo jak odlaczylem cewki odchylania. Przy odlaczonych cewkach i zarowce rownoleglej do C9, zarowka nie zaswieca sie, ale zmienia sie czestotliwosc piszczenia w zasilaczu (wyzsza).
    Odlaczylem blok odchylania i do zasilacza na wyjscie 145V podlaczylem zarowke 40W - swieci sie, zasilacz troche piszczy ale znacznie slabiej i dzwiek ma nizsza czestotliwosc.
    Jutro sproboje zmienic podladke pod BU208.
    Moze jakies kolejne sugestie, zebym wykonal kilka krokow naraz?

Z gory dziekuje.
  • Poziom 10  
    Czesc
    Zmienilem podkladke pod BU208, nic to nie dalo.
    Moge prosic o dalsze sugestie?

Pozdrawiam