Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to jest normalne ?-myszka i komputer...

21 Gru 2002 20:14 1989 9
 • Poziom 14  
  Używam myszki A4Tech na podczerwień , płyta Epox KHAL+ , 98SE
  Czy to normalne że kiedy odłącze myszkę z komputera to mi się nie chce uruchomić winda. Po ekranie powitalnym pojawia okno z napisem "Można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer" :evil:
  Po ponownym załączeniu komputera z myszką wszysztko jest ok. :?:
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 29  
  A jak podłączysz inną mychę ?
 • Poziom 14  
  Na innej też chodzi , tylko zastanawia mnie dlaczego nie chodzi bez myszki ?
  Wina systemu czy płyta ?
 • Poziom 20  
  Test na moim komputerze spowodował tylko wyświetlenie komunikatu 'można teraz podłączyć myszkę' po starcie systemu. Po kliknięciu OK można pracować na Windowsie przy pomocy klawiatury :)

  Dlatego odpowiedź twojego systemu jest trochę nietypowa :wink:
 • Poziom 29  
  W Win'xx wszystko jest możliwe. :(
 • Poziom 43  
  no możesz ostatecznie uzywac ułatwień dostępu w stylu klawisze mychy

  numpad zamienia się w czysto windowsowy operator kursora myszowego

  acha to 98SE

  może programatorzy win 98 nie przewidzieli zę do komputerów będą podłączane tego typu myszki

  spróbuj z panelu sterowania wybrac opcje dodaj/ nowy sprzęt i automatycznie wykryć myszke a potem ewentualnie załatwić jej skąś inf'a
 • Poziom 23  
  Według mnie dla płyty głównej (i systemu) myszka na podczerwień, czy nawet optyczna nie różni się od normalnej, wszystko jest konwertowane do tego samego standardu.
  Więc może sterowniki jakieś zainstalowałeś? Albo czy mysz jest na USB?
  Bo to się nie powinno dziać.
 • Poziom 14  
  Musiała mi namieszać jakaś aplikacja albo dzieci mi pomogły :wink: bo znów mam problem z poprawnym wyłączaniem komputera tzn. uruchamia się ponownie zamiast całkowitego wyłączenia . Próbowałem zainstalować winde jeszcze raz bez formatowania ale nic to nie zmieniło :( .
  Podejrzewam że bez formatowania się nie obejdzie .

  Dziękuję wszystkim za sugestie i życzę zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kłopoty z zamykaniem Windows 98 SE
  To częsty temat w pytaniach. Patch można pobrać ze strony MS Windows 98 SE Shutdown suplement, lub z polskiego serwera 4756pl8.exe (ok. 0.5 MB). Jest to patch do polskiego Windows 98 SE.  --------------------------------------------------------------------------------

  Dlaczego czasem trudno zakończyć pracę Windows 98 SE? Poniższe informacje pochodzą ze strony http://support.microsoft.com/support/kb/articles/Q238/0/96.ASP  --------------------------------------------------------------------------------

  Procedury
  Przy zamykaniu systemu Windows 98 SE wykonuje następujące procedury:

  kończy wszystkie operacje zapisu na dysk
  czyści plik wymiany
  uruchamia procedury zamykające wszystkie działające programy
  przełącza sterowniki z trybu chronionego w tryb rzeczywisty.
  Jeśli proces zamknięcia Windows 98 SE nie przebiega prawidłowo, to objawia się zawieszeniem komputera podczas wyświetlania komunikatu "Poczekaj na zamknięcie systemu" lub pustym ekranem z migającym kursorem. Problemy z zamykaniem mogą być wynikać z następujących powodów:

  w trybie rzeczywistym karta graficzna nie ma przypisanego przerwania,
  zwykła aplikacja lub program pozostający stale w pamięci (TSR) nie został prawidłowo zakończony,
  został załadowany sterownik niekompatybilny, uszkodzony lub powodujący konflikty z innymi sterownikami,
  uszkodzony jest plik dźwiękowy odtwarzany przy zamykaniu systemu,
  jakiś komponent sprzętowy jest uszkodzony lub został nieprawidłowo skonfigurowany,
  konfiguracja BIOS-u jest niewłaściwa,
  niewłaściwej konfiguracji APM (Advanced Power Management) lub ACPI (Advanced Configuration and Power Interface),
  w Rejestrze systemowym aktywny jest klucz Fast Shutdown.
  Uwaga: System Windows 98 SE zawiera uaktualnione wersje APM, ACPI i OnNow. Ponadto został usunięty mechanizm Fast Shutdown ( zaimplementowany w pierwszej wersji Windows 98 ), który powodował konflikty z nowymi funkcjami. Mimo tego, że Windows 98 SE zawiera wiele nowych sterowników, nie wszyscy producenci urządzeń mieli szansę na uaktualnienie. W związku z tym część komputerów i urządzeń może wymagać uaktualnienia BIOS-u lub sterowników by w pełni wykorzystać możliwości Windows 98 SE. Usuwanie przyczyn nieprawidłowego zamykania systemu ma dwa etapy:

  sprawdzenie uruchamianych programów (wyłączenie programów typu TSR uruchamianych w trybie rzeczywistym, wyłączenie programów uruchamianych przy pomocy Autostartu, wyłączenie sterowników urządzeń sprzętowych, które nie są istotnymi elementami systemu),
  sprawdzenie konfiguracji sprzętowej (istotne są ustawienia BIOS-u i jego wersja; może być konieczne wyłączenie lub usunięcie sprzętu powodującego konflikty lub zainstalowanie poprawionych wersji sterowników).
  Sprawdzenie uruchamianych programów
  Kontrolę uruchamianych programów można przeprowadzić za pomocą Narzędzia konfiguracji systemu (msconfig.exe). Jeśli system pracujący bez jakichkolwiek programów uruchamianych automatycznie pozwala się zamknąć prawidłowo, to używając Narzędzia konfiguracji systemu można określić jaki program powoduje konflikty. Dodatkowe informacje zawarte są w dwóch dokumentach:

  Q192926 How to Perform Clean-Boot Troubleshooting for Windows 98
  Q188867 Troubleshooting Windows 98 Startup Problems and Error Messages
  Sprawdzenie konfiguracji sprzętowej
  Do sprawdzenia konfiguracji sprzętowej należy użyć Menedżera urządzeń z Panelu Sterowania. W danym profilu sprzętowym trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia w następujących gałęziach:

  karty graficzne,
  karty sieciowe,
  klawiatura,
  kontrolery dysku twardego,
  kontrolery dźwięku, wideo i gier,
  kontrolery SCSI,
  kontrolery stacji dyskietek,
  mysz,
  porty,
  urządzenia PCMCIA.
  Po zaakceptowaniu zmian należy zamknąć system. Jeśli problem został rozwiązany, to należy włączyć urządzenia wcześniej zablokowane kontrolując na bieżąco, czy nie powodują konfliktów między sobą. Włączenie urządzeń powinno się odbywać w następującej kolejności:

  porty COM,
  kontrolery dysku twardego,
  kontrolery stacji dyskietek,
  pozostałe urządzenia.
  Po zaakceptowaniu zmian należy zamknąć system. Jeśli problem nie został rozwiązany, to trzeba uruchomić program Sterownik automatycznego pomijania (asd.exe).
  Więcej informacji w dokumencie Description of the Automatic Skip Driver Agent (Asd.exe) Tool Q186588.

  Jeśli uda się zlokalizować komponent odpowiedzialny za nieprawidłowe zamykanie systemu, to trzeba zainstalować nowe sterowniki oraz uaktualnić firmware (jeśli jest taka możliwość).

  Kilka znanych przyczyn nieprawidłowego zamykania systemu.
  Sterowanie przerwaniami (IRQ Steering)
  Sterowanie przerwaniami to mechanizm pozwalający na wykorzystanie jednego przerwania przez kilka urządzeń PCI jednocześnie. Jeśli BIOS nie jest w pełni podatny na sterowanie w taki sposób lub jest niewłaściwie skonfigurowany, to nawet gdy mechanizm nie jest używany, może to powodować kłopoty z zamykaniem systemu. Żeby wyłączyć Sterowanie przerwaniami należy w Menedżerze urządzeń w gałęzi Urządzenia systemowe odszukać Magistralę PCI, po czym na zakładce Sterowanie przerwaniami (IRQ) odznaczyć pole Użyj sterowania przerwaniami (IRQ). Po restarcie komputera należy jeszcze raz zamknąć system. Jeśli proces przebiegł prawidłowo, to oznacza konieczność zmian w ustawieniach BIOS-u lub potrzebę uaktualnienia BIOS-u.
  BIOS typu Plug and Play
  W pewnych przypadkach komunikacja między BIOS-em a Windows przy zamykaniu systemu nie przebiega poprawnie. Windows 98 SE pozwala na przeprowadzenie testu polegającego na wyłączeniu mechanizmu Plug and Play (tylko i wyłącznie do celów testowych, bo pewne urządzenia mogą w ogóle się nie uruchomić). W tym celu po starcie systemu należy wybrać "Tylko wiersz poleceń", przejść do katalogu Windows\System i zmienić nazwę pliku z bios.vxd na np. bios.old (po teście należy przywrócić pierwotną nazwę). Po tej zmianie trzeba zresetować komputer i pozwolić, żeby Windows uruchomił się w normalnym trybie. Jeśli teraz zamknięcie systemu przebiegnie poprawnie, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przyczyną wcześniejszych nieprawidłowości jest BIOS. Rozwiązaniem jest uaktualnienie BIOS-u.
  NVRAM/ESCD
  Pewne specyficzne ustawienia są zapisywane przez BIOS i Windows podczas procesów startu i zamykania systemu. Jeśli coś przebiega nieprawidłowo, to mogą pojawić się problemy z zamykaniem systemu. Żeby wyłączyć Uaktualnianie NVRAM/ESCD należy w Menedżerze urządzeń w gałęzi Urządzenia systemowe odszukać BIOS typu Plug and Play, po czym na zakładce Ustawienia zaznaczyć pole Wyłącz uaktualnianie NVRAM/ESCD.
  Fast Shutdown
  Narzędzie konfiguracji systemu zawiera opcję pozwalającą na wyłączenie mechanizmu Fast Shutdown. Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona, to Windows 98 SE może się restartować zamiast zamykać. Rozwiązaniem tego problemu jest zmiana wartości FastReboot z 1 na 0 w następującym kluczu systemowym: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Shutdown
  WINDOWS 98 SECOND EDITION SHUTDOWN SUPPLEMENT
  Jeśli nie pomogła żadna z metod opisanych powyżej, Microsoft zaleca zastosowanie uaktualnienia pod nazwą Windows 98 Second Edition Shutdown Supplement.
  Można je pobrać ze strony WURecommended/S_WUFeatured/Win98SE/Default.asp
 • Poziom 31  
  w zaleznosci od tego jaka masz karte graficzna, to mysz moze miec rowniez z nia konflikt, kiedys glosno bylo o tym jak w komputerach z Radeonem 8500 gdy sie wyjelo kabel od myszki lub od klawiatury, to sie Winda wieszala... jak widac problem moze byc prozaiczny...