Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamek szyfrowy problem z klawiatura matrycową.

21 Lip 2009 15:08 1224 4
  • Poziom 10  
    Witam!

Zaprojektowałem sobie zamek szyfrowy do otwierania drzwi w domu, sama centralka ma znajdować się w domu, zaś klawiatura matrycowa 12 klawiszy przy drzwiach. Chciałem wykorzystać stary kabel który już jest w ścianie, jednak pojawił się problem, cały układ działa bez problemu kiedy klawiatura podpięta jest na krótkim przewodzie, jednak kiedy podłączyłem ją poprzez kabel który już jest w ścianie i jest dłuższy, układ nie reaguje na klawisze.
    Czy długość kabla może tu być problemem? Połączenie pomiędzy jednostką sterującą a klawiatura nie ma 10m. Przewodu są z jednym drutem - nie linka. Jest to kabel podobny do tego jaki stosuje się do sieci. Wszystkie przewody są sprawne - nie ma przerw.

Czy przyczyną może być zbyt długi kabel a może wymagana jest zmiana w procedurze obsługi klawiatury np większe opóźnienia?
    Jak można sprawdzić co jest nie tak i ewentualnie sobie z tym poradzić bez wprowadzania kolejnego uP przy klawiaturze do komunikacji szeregowej?

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Marcin
  • Poziom 32  
    Bardzo możliwe, że przyczyną kłopotów są zakłócenia jakie łapie długi przewód. Pokaż schemat układu.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Może zmniejsz prędkość obsługi klawiatury. Zwykle jest to bardzo szybkie a w tym przypadku trzeba zdecydowanie spowolnić.
  • Poziom 10  
    atom1477 napisał:
    Może zmniejsz prędkość obsługi klawiatury. Zwykle jest to bardzo szybkie a w tym przypadku trzeba zdecydowanie spowolnić.

Właśnie to rozwiązanie pomogło, przypuszczałem że może to być coś takiego jednak nie spróbowałem zanim napisałem posta na forum - mój błąd. Miałem zbyt krótkie opóźnienie pomiędzy zmianami stanów portu wyjściowego.

Dzięki za pomoc!

A tak swoją drogą to jaka mogła by być odległość pomiędzy klawiaturą matrycową a uP, żeby wszystko poprawnie działało? Jest na to jakiś przepis?

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Generalnie i 1000km. Ale trzeba by strasznie spowolnić transmisję. I jakoś odkłucać sygnały.
    Bez specjalnego kombinowania (jedynie ze spowolnieniem) to pewnie z 1km.