Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kuchni elektrycznej do sieci energetycznej

dipol 31 Aug 2009 22:04 5302 9
 • #1
  dipol
  Level 34  
  Witam !
  Mam pytanie do kolegów odnośnie podłączenia kuchni elektrycznej do sieci energetycznej 360V.
  Chodzi o przewód neutralny żółto zielony czy do zera czy do obudowy jako ze spór wybuchł w pracy hi co specjalista to inne zdanie.
  Nigdy nie podłączałem w domu używam gazu.Wiec koledzy może pomogą rozwiązać codzienne puste dyskusję . Z góry dziękuję.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  ajpier
  Level 36  
  Samo twoje zdanie budzi zastrzeżenia. Albo przewód neutralny albo żółto zielony.
 • Helpful post
  #3
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Jeżeli instalacja 5-przewodowa (z oddzielnym ochronnym) to żółto-zielony do obudowy, nie łączy się go razem z neutralnym.
  W starych instalacjach łączy się ochronny z neutralnym.

  PS.
  400V
 • Helpful post
  #4
  Zombek
  Level 16  
  Witam

  Jakaś dziwna ta sieć. Chyba 400V :D Niebieski jest przewodem neutralnym. Żółto-zielony to PE i na 110% do obudowy. Kuchnia gdzieś powinna mieć schemat podłączenia w różnych konfiguracjach. Jeśli producent nigdzie nie umieścił to poszukać instrukcji. Bez względu na układ (2 fazy, 3 fazy itp) PE do obudowy. Zakładam, że instalacja jest wykonana prawidłowo.

  Pozdrawiam
 • #5
  dipol
  Level 34  
  Tak błędnie to napisałem chodzi o przewód żółto zielony po prawie ponad 1godzinnej dyskusji z rana mi się też pomerdało hi . Wychowałem się na 360 V a teraz jest 400V hi. Dzięki za informację odeślę kolegów i jednego mgr jutro do tego postu. Kolega dostał mieszkanie i rozpętała się dyskusja jak podłączyć kuchnię elektryczną .Instalacja nowa to myślę że jest poprawnie - 5 przewodów w ścianie specjalna ? złączka nie oglądałem i nie widziałem wiem z opowieści.
  73!
 • #6
  dmilek1
  Level 10  
  Po pierwsze: w Polsce wartość skuteczna napięcia międzyfazowego w sieciach niskiego napięcia (nn), przy częstotliwości sieci 50 Hz, wynosi obecnie 400 V ±10% (PN-IEC 60038:1999 Napięcia znormalizowane IEC). Po drugie: Kuchenka powinna posiadać listwę zaciskową i tam na niej będzie opis podłączenia: L1, L2, L3 - przewody fazowe (kolorowe), N- przewód neutralny (niebieski), PE lub znaczek uziemienia - przewód ochronny (żółtozielony). Jeśli kuchenka ma na listwie 4 zaciski to należy podłączyć przewody L1, L2, L3 i N jak napisane wyżej, a przewód PE podłączyć do zacisku na metalowej obudowie kuchenki - przeważnie jest taka mała mosiężna śrubka nieizolowana. Uwaga: przewód ochronny (żółtozielony) powinien być dłuższy od pozostałych przewodów (L1, L2, L3 i N) minimum 15 cm.
 • #7
  Darrieus
  Level 38  
  Quote:
  Wychowałem się na 360 V a teraz jest 400V hi.


  Wychowałeś się na 380V , tak jak większość tego forum ;).
  Domilek1 już całą resztę wyjaśnił, no może poza faktem że do kuchenki bardzo wskazany jest obwód dedykowany, czyli oddzielny bezpiecznik i przewód od niego do samej kuchenki i tylko kuchenki.

  Dipol , ci Twoi fachowcy to elektrycy ? Bo jak tak to chyba specjalizują się w watowaniu bezpieczników gwoździem, taką kuchenkę podłącza się z zamkniętymi oczami i jedną ręką.
 • #8
  stomat
  Level 36  
  Koledzy, napięcie znamionowe sieci nn wynosi 230/400 V. A przepis który to nakazuje to oczywiście nie żadna DOBROWOLNA norma tylko Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego par.38 pkt 5 "Napięcie znamionowe sieci niskiego napięcia odpowiada wartości 230/400V."
  Obowiązują przepisy a nie normy !
 • #9
  dmilek1
  Level 10  
  Oczywiście- "akt prawny niższego rzędu nie może zmieniać postanowień aktu wyższego rzędu", ale przytoczona norma nie stoi w kolizji z wymienionym rozporządzeniem. Kolega Dipol chciał tylko podłączyć kuchenkę nie LEX'a.
  Pozdrawiam
 • #10
  stomat
  Level 36  
  Norma nie jest aktem prawnym. Nie ma znaczenia czy stoi w sprzeczności z przepisami czy nie, obowiązują PRZEPISY.