Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na TDA 2030 i kilka pytań odnośnie budowy.

rudyroman 05 Wrz 2009 14:27 3403 13
  • #1 05 Wrz 2009 14:27
    rudyroman
    Poziom 16  

Nie każdy elektronik chce się rzucać na wielką wodę i robić projekty po kilkaset wat, bądź wartości kilkuset złotych. Mam kompa biorącego ok 200wat z sieci, i wzmacniacz biorący 720wat do niego podpięty. Jednakże 200 wat komp + 750 wzmacniacz to stanowczo za dużo na ok 8-9 godzin użytku dziennie. A że mam pełno złomu elektronicznego (kupionego po cenie złomu u ojca w firmie) i kilka małych głośniczków. Postanowiłem zrobić fajny wzmacniaczyk do kompa:) wybór padł na TDA 2030 gdyż mam ich prawie 20 (sprawnych) z ciekawości czy wyjdzie zmontowałem na szybko na pająka wersję z 2 TDA 2030:) Okazało się że działa. Jednakże trafko przy 12v ma 1.5 ampera a to stanowczo za mało. Mam do tego zestawu fajne głośniczki które grają całkiem całkiem i dlatego moc jest wystarczająca. Podam tutaj do pobrania schemat i wszystko o tym tda2030. Ja robię wersję na 2 tda 2030 gdzie przy 14v będzie 28wat ze strony 6. Proszę was o pomoc w obliczeniu jakie trafo będzie tu potrzebne, chodzi o moc jaka będzie potrzebna to bezstresowej pracy zarówno trafa jak i wzmacniacza gdyż chcę to zrobić porządnie a nie byle jak.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=691194#691194

0 13
  • Pomocny post
    #2 05 Wrz 2009 14:45
    JEDD
    Poziom 29  

Trafo 70-80W będzie jak najbardziej na miejscu. Trafo ma dawać 2x14VAC tak? Po wyprostowaniu i odpowiednim odfiltrowaniu otrzymasz ok. 19VDC

0
  • #3 05 Wrz 2009 15:34
    rudyroman
    Poziom 16  

Dzięki wielkie za odpowiedź. Mam jeszcze takie pytanie. Bo jestem początkującym elektronikiem stawiającym pierwsze kroki. Jak do tego dochodzisz że powinno być ok 70-80?? Jest na to jakiś wzór?? Bo nie chcę za każdym razem pytać, chcę się rozwijać bo to na pewno nie będzie mój ostatni wzmacniacz. I jak wychodzi że z 2x 14 wychodzi 19 wyprostowane??

Tam na schemacie było że moc wyjściowa wzmacniacz to 28wat, a napięcie 14v. I jeszcze mam takie pytanie. Jak bym sobie równolegle chciał połączyć żeby mieć na stereo po 28 to wtedy ile by trafo pasowało dać??

0
  • Pomocny post
    #4 05 Wrz 2009 16:20
    januss73
    Poziom 31  

Jak każdy sznujący się początkujący elektronik powinieneś zacząć od prawa Ohma.

14V zmienne to ok 19V napięcia szczytowego, czyli takiego jakie otrzymasz po prostowniku i pojemnościach.
    14Xpierwiastek z 2 minus spadek napięcia na diodach.

Moc to IxU
    Po zaznajomieniu się z pawem ohma przeliczysz sobie, że również UxU/R.
    Jednakoż ponieważ moc wzmacniacza to moc dla sygnału sinusoidalnego nasze U to Uzas/pierwiastek z 2 bo mówiomy tu o skutecznej wartości napięcia.
    Tak więc teoretycznie moc twojego TDA2030 w mostku to
    (14V/1,4)do kwadratu/8ohmx4(bo w mostku)=50W.
    Ponieważ wzmacniacz ogranicza nie tylko napięcie zasilania, a także sama jego konstrukcja, w tym przypadku tolerowane THD nie będzie dawał więcej mocy jak 28W.
    Ponieważ wzmacniacz nie posiada sprawności 100procent, do tego 28W doliczyć musisz jeszcze ze 30procent więc 28x1,3=36W, a że potrzebujesz transformator do wzmacniacza stereo 36x2=72W.
    Stąd wspomniane przez kolegę JEDD 70-80W jest jak najbardziej poprawne.
    Jako praktyk jednak powiem, że słuchanie muzyki ze zniekształceniem 10procent do przyjemności nie należy więc nie będziesz rozwijał mocy większej jak wat 20 i transformator 50W też taki wzmacniacz obsłuży.

0
  • Pomocny post
    #5 05 Wrz 2009 17:55
    marekzi
    Poziom 38  

No i muszę prostować poprzednie wypowiedzi, bo początkującemu nie wolno robić sieczki z ...

JEDD napisał:
    Trafo 70-80W będzie jak najbardziej na miejscu. Trafo ma dawać 2x14VAC tak? Po wyprostowaniu i odpowiednim odfiltrowaniu otrzymasz ok. 19VDC

Po co moc 70-80W? - przecież autor wątka pyta o zasilanie pojedynczego wzmacniacza w mostku, ( nie stereo - o to zapytał później), który oddając moc 28W przy sprawności 60% (patrz Figure 11 w datasheet - str.5; dla mostka 8Ω należy czytać wykresy jak dla pojedynczego wzmacniacza 4Ω) będzie potrzebował 28/0,6=47W. Trafo 50W wystarczy, 60W będzie dobre.
    Dlaczego 14VAC? - na schemacie wyraźnie pisze ±14V, tak więc należy użyć transformatora o napięciu 2x11,5-12V, co po prostowaniu i odfiltrowaniu da ok. ±16V stałego i ok. ±14V pod obciążeniem.
    Zastosowanie tu napięć ±19V może uszkodzić TDA (patrz datasheet - maks. napięcie to ±18V).

Do zasilenia takich dwóch wzmacniaczy (mostków) w układzie stereo powinieneś użyć transformatora o mocy 100W, od biedy 90W, a 80W już będzie na pewno ograniczał moc wyjściową wzmacniaczy.

januss73 napisał:
    ...Ponieważ wzmacniacz nie posiada sprawności 100procent, do tego 28W doliczyć musisz jeszcze ze 30procent więc 28x1,3=36W, a że potrzebujesz transformator do wzmacniacza stereo 36x2=72W.

Nieprawda, gdyż prawidłowy rachunek (a raczej szacunek) powinien wyglądać tak:
    28/0,7=40W
    a dlaczego? - chyba nie muszę wyjaśniać, że 28W+30% nie jest równe 28W/70%.
    Poza tym współczynnik sprawności 70% jest wzięty z sufitu, zresztą jak piszę wyżej jest on dla tego wzmacniacza ładnie pokazany w datasheet, a dlaczego należy tu brać pod uwagę wykres dla 4Ω to wykład nie do tego postu.
    januss73 napisał:
    Stąd wspomniane przez kolegę JEDD 70-80W jest jak najbardziej poprawne.

Niestety całkowita nieprawda, co opisuję wyżej.
    januss73 napisał:
    Jako praktyk jednak powiem, że słuchanie muzyki ze zniekształceniem 10procent do przyjemności nie należy więc nie będziesz rozwijał mocy większej jak wat 20 i transformator 50W też taki wzmacniacz obsłuży.

Zapewne obsłuży, ale zasilając taki wzmacniacz stereo z trafa 50W uzyskasz na wyjściu wzmacniaczy moc nie większą niż 15-18W, a więc ok. połowy mocy znamionowej.

0
  • Pomocny post
    #6 05 Wrz 2009 20:30
    januss73
    Poziom 31  

marekzi napisał:

januss73 napisał:

Zapewne obsłuży, ale zasilając taki wzmacniacz stereo z trafa 50W uzyskasz na wyjściu wzmacniaczy moc nie większą niż 15-18W, a więc ok. połowy mocy znamionowej.

Faktycznie nie należy początkującym robić sieczki z czegokolwiek.

Zmusiłeś mnie do zajrzenia w notę. Proponuję ci zerknąć na str4 rys.3 i powiedzieć co stanie się po przekroczeniu 20W w mostku. Potem zważywszy, że muzyka ma charaktr dynamiczny i to nie sinusojda, a zasilacz z dobrą filtracją ma sporą bezwładność, jeszcze raz poradzić autorowi, żeby sobie sprawił 100W trafo.

0
  • #7 05 Wrz 2009 20:44
    rudyroman
    Poziom 16  

:D wszyscy dostaliście punkty za pomoc:) Dzięki wam wielkie za odpowiedzi:) Ha od 18 czytam wasze odpowiedzi i sam próbuję coś wydedukować z tych odpowiedzi (czytam, pisze kreślę) Nawet nie wiecie jaki jestem z siebie dumny że się prawie nauczyłem obliczać moc trafa:D

Dodano po 1 [minuty]:

:) Z dokładnych wyliczeń wyszło mi że potrzeba niecałe 90wat trafo. Ale że jestem małym audiofilem nadłożę jeszcze z 10 to akurat 100wat chyba będzie najlepiej:)

0
  • Pomocny post
    #8 05 Wrz 2009 20:57
    JEDD
    Poziom 29  

Mocy nigdy za wiele :) Chociaż ja przystaje przy tym co pisałem wcześniej 80W trafo wystarczy. 100W bez większej różnicy. Pamiętaj też o natężeniu uzwojenia pierwotnego trafa. ok 3A wystarczy.

0
  • #9 05 Wrz 2009 21:02
    rudyroman
    Poziom 16  

:P dam 100:D w razie czego równolegle wsadzę może sterowanie na pilota albo lcd jeśli będę miał ochotę
    albo pomyślę nad wsadzeniem napędu cd albo equalizera. o o albo odbiornik radiowy żeby w razie chęci posłuchania muzy nie włączać kompa:)

Dodano po 1 [minuty]:

A właśnie i tu mam pytanie. Czy jak bym podpiął równolegle np układ z napędem cd to czy go nie upalę jeśli pomimo poboru mocy z trafa, wolnej mocy będzie np 20 wat??

0
  • Pomocny post
    #10 05 Wrz 2009 21:18
    marekzi
    Poziom 38  

januss73 napisał:
    marekzi napisał:

januss73 napisał:

Faktycznie nie należy początkującym robić sieczki z czegokolwiek.

Zmusiłeś mnie do zajrzenia w notę. Proponuję ci zerknąć na str4 rys.3 i powiedzieć co stanie się po przekroczeniu 20W w mostku. Potem zważywszy, że muzyka ma charaktr dynamiczny i to nie sinusojda, a zasilacz z dobrą filtracją ma sporą bezwładność, jeszcze raz poradzić autorowi, żeby sobie sprawił 100W trafo.

No i ja też przyjrzałem się temu wykresowi "Figure 3. Distortion vs.output power" wynika z niego, że pojedynczy TDA jest w stanie przy ±14V i na 4Ω oddać bez zniekształceń moc ponad 10W. Tylko tyle, bo skala jest logarymiczna. Znacznie więcej widać na rys. 1 (moc 14W przy zniekształceniach 0,5%), rys2 (moc 18W przy zniekszt. 10%), rys4 (ok.15W dla zniekształceń ok.0,5%). Więcej podano w tabeli (moc 14W przy 0,5% i 18w przy 10%) - i to zgadza się z wykresami.
    Naprawdę, wybrałeś najmniej odpowiedni wykres aby wyciągać wnioski co do mocy tego wzmacniacza. Chyba ze szukałeś takiego, który by udowadniał Twoją tezę.
    Co do meritum; jeśli wzmacniacz odda moc 14W na 4Ω to znaczy, że pracuje z amplitudą napięcia na wyjściu = 7,5V, co w mostku daje 15V i moc wyjściową 28W na 8Ω.
    Cbdu.

0
  • Pomocny post
    #11 05 Wrz 2009 21:53
    januss73
    Poziom 31  

marekzi napisał:
    Naprawdę, wybrałeś najmniej odpowiedni wykres aby wyciągać wnioski co do mocy tego wzmacniacza. Chyba ze szukałeś takiego, który by udowadniał Twoją tezę.
    Co do meritum; jeśli wzmacniacz odda moc 14W na 4Ω to znaczy, że pracuje z amplitudą napięcia na wyjściu = 7,5V, co w mostku daje 15V i moc wyjściową 28W na 8Ω.

Nie szukałem, ale ok. twoje górą :)
    Tyle że jeżeli wzmacniacz odda moc 14W na 4ohm znaczy, że pracuje z amplitudą 10,5V, więc w mostku 21V/8ohm.

0
  • Pomocny post
    #12 06 Wrz 2009 00:51
    marekzi
    Poziom 38  

januss73 napisał:

Tyle że jeżeli wzmacniacz odda moc 14W na 4ohm znaczy, że pracuje z amplitudą 10,5V, więc w mostku 21V/8ohm.

Oczywiście, moja pomyłka - chciałem napisać "z napięciem" a napisało mi sie "z amplitudą".
    Teraz twoje górą :D

0
  • Pomocny post
    #13 06 Wrz 2009 09:22
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 06 Wrz 2009 10:11
    rudyroman
    Poziom 16  

wiesz o 2030a myślałem i to bardzo poważnie. nawet widziałem z dokumentacji datasheet taki super projekt wzmacniacza z podziałem na pasma. Ale mam same 2030 bez a. Szkoda mi kasy ciut na nowe tranzystory. No ale zobaczę.

0